Szukaj w działach:

Kiedy wybrać robota przemysłowego, a kiedy cobota?

Roboty przemysłowe od dawna wykorzystywane są do wyręczania ludzi w wykonywaniu zadań niebezpiecznych, brudnych lub bardzo powtarzalnych.

Roboty współpracujące inaczej zwane cobotami czy kobotami (co-robot - collaborative robot) są przykładem na rozwój robotyki w ostatnich latach. Obszarem gdzie roboty współpracujące mogą być najefektywniej wykorzystywane, są małe i średnie przedsiębiorstwa, bo w nich uda się najlepiej skorzystać z umiejętności skalowalnych i elastycznych maszyny. Firmy decydując się na coboty bądź tradycyjne roboty przemysłowe, powinny wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. takich jak szybkość i wielkość produkcji, którą chcą osiągnąć.

Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem robotyzacji procesów jest zastosowanie cobotów – robotów które nie wymagają wygrodzenia strefy pracy i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Roboty tego typu mają zastosowanie głównie w procesach montażowych,  np. w przemyśle elektronicznym. 

Kiedy użyć cobota a kiedy standardowego robota przemysłowego z wygrodzenie i układem bezpieczeństwa wokół? 

W większości przypadków cobot, może być użyty w każdej aplikacji jeżeli tylko zasięg i udźwig ramienia na to pozwalają, ale nie zawsze ma to techniczne uzasadnienie.

Musimy przeanalizować i  rozważyć czy jest taka  konieczność aby człowiek był w bezpośrednim kontakcie z ramieniem robota podczas jego pracy.

Standardowe roboty w porównaniu do cobotów mogą pracować na większych prędkościach. Mogą też podnosić znacznie większe gabarytowo i wagowo komponenty. 

Najprostsza zatem wskazówka która pomoże nam w decyzji  jakiego typu robota zastosować – cobot czy standardowy robot -  to odpowiedzieć na pytanie – czy w danym przypadku człowiek musi znajdować się nieprzerwanie w strefie pracy ramienia. 

Może też pojawić się taka konieczność aby okresowo operator stanowiska wszedł w obszar pracy robota (np. sprawdzić poprawność procesu, jakość detalu) a nie chcemy zatrzymywać całkowicie stacji. W takim przypadku możemy zastosować rozwiązanie które jest pomiędzy standardowym robotem przemysłowym a cobotem. Stacja w takim przypadku wyposażona jest w skanery które kontrolują strefę robota i zwalniają jego pracę jeżeli wykryją obecność operator w pobliżu. Jeżeli operator zbliży się całkowicie do ramienia, to ramię zatrzyma się. Ale po wyjściu ze strefy robota stacja powróci do pełnej prędkości i wydajności. 

Kiedy wybrać robota przemysłowego, a kiedy cobota, w ramach projektu "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Robert Pacwa z ABB Polska.

Porozmawiaj z ekspertem ABB 
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia na każdym etapie planowania i realizacji inwestycji. Eksperci z działu robotyki ABB są w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i doradzić. 
--> kontakt z ekspertem ABB 

Porady Zrobotyzowane 
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Robotyzacja 
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota 
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
ABB Robotyka 
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1821/abb-sp-z-o-o


ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Zrobotyzowany przewodnik po ITM Industry Europe 2023 Odbywające się w Poznaniu Targi ITM Industry Europe 2023 to innowacje wspierające rozw&oa...
Showroom robotów AIUT otwarty na WIW 2022 Najnowsze rozwiązania intralogistyczne, dynamiczne pokazy autonomicznych robotów m...
Rośnie rynek robotów współpracujących Jak informuje Markets and Markets udział w globalnym rynku robotów współpra...
Universal Robots - mocny koniec 2023 roku Universal Robots, duńska firma zajmująca się produkcją robotów współpracują...
UR30 - nowy cobot Universal Robots Universal Robots, duński producent robotów współpracujących (cobotów...
Nowy prezes B&R Decyzją ABB, Joerg Theis obejmie stanowisko prezesa Dywizji Automatyki Maszyn ABB (B&...
Partnerzy
Cookies