Szukaj w działach:

Kiedy wybrać robota przemysłowego, a kiedy cobota?

Roboty przemysłowe od dawna wykorzystywane są do wyręczania ludzi w wykonywaniu zadań niebezpiecznych, brudnych lub bardzo powtarzalnych.

Roboty współpracujące inaczej zwane cobotami czy kobotami (co-robot - collaborative robot) są przykładem na rozwój robotyki w ostatnich latach. Obszarem gdzie roboty współpracujące mogą być najefektywniej wykorzystywane, są małe i średnie przedsiębiorstwa, bo w nich uda się najlepiej skorzystać z umiejętności skalowalnych i elastycznych maszyny. Firmy decydując się na coboty bądź tradycyjne roboty przemysłowe, powinny wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. takich jak szybkość i wielkość produkcji, którą chcą osiągnąć.

Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem robotyzacji procesów jest zastosowanie cobotów – robotów które nie wymagają wygrodzenia strefy pracy i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Roboty tego typu mają zastosowanie głównie w procesach montażowych,  np. w przemyśle elektronicznym. 

Kiedy użyć cobota a kiedy standardowego robota przemysłowego z wygrodzenie i układem bezpieczeństwa wokół? 

W większości przypadków cobot, może być użyty w każdej aplikacji jeżeli tylko zasięg i udźwig ramienia na to pozwalają, ale nie zawsze ma to techniczne uzasadnienie.

Musimy przeanalizować i  rozważyć czy jest taka  konieczność aby człowiek był w bezpośrednim kontakcie z ramieniem robota podczas jego pracy.

Standardowe roboty w porównaniu do cobotów mogą pracować na większych prędkościach. Mogą też podnosić znacznie większe gabarytowo i wagowo komponenty. 

Najprostsza zatem wskazówka która pomoże nam w decyzji  jakiego typu robota zastosować – cobot czy standardowy robot -  to odpowiedzieć na pytanie – czy w danym przypadku człowiek musi znajdować się nieprzerwanie w strefie pracy ramienia. 

Może też pojawić się taka konieczność aby okresowo operator stanowiska wszedł w obszar pracy robota (np. sprawdzić poprawność procesu, jakość detalu) a nie chcemy zatrzymywać całkowicie stacji. W takim przypadku możemy zastosować rozwiązanie które jest pomiędzy standardowym robotem przemysłowym a cobotem. Stacja w takim przypadku wyposażona jest w skanery które kontrolują strefę robota i zwalniają jego pracę jeżeli wykryją obecność operator w pobliżu. Jeżeli operator zbliży się całkowicie do ramienia, to ramię zatrzyma się. Ale po wyjściu ze strefy robota stacja powróci do pełnej prędkości i wydajności. 

Kiedy wybrać robota przemysłowego, a kiedy cobota, w ramach projektu "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Robert Pacwa z ABB Polska.

Porozmawiaj z ekspertem ABB 
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia na każdym etapie planowania i realizacji inwestycji. Eksperci z działu robotyki ABB są w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i doradzić. 
--> kontakt z ekspertem ABB 

Porady Zrobotyzowane 
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Robotyzacja 
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota 
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
ABB Robotyka 
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1821/abb-sp-z-o-o


ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Otwarcie RoboLAB Local STEM Incubator w Rzeszowie 10 czerwca br. oficjalnie otworzyliśmy RoboLAB – Local STEM Incubator czyli nowe mi...
Trzecia edycja dni otwartych Lenze, Balluff, FANUC i Schunk Trzecia edycja dni otwartych została zorganizowana w siedzibie Lenze w Katowicach wraz z f...
Ile trwa i jak wygląda szkolenie z obsługi cobota? W dynamicznie rozwijającym się świecie, kluczowym aspektem postępu jest zdobywanie nowych ...
World Robotics Report 2018 i roboty współpracujące Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics...
Dwie nowe rodziny dużych robotów ABB ABB dodaje do swojej oferty dwie nowe rodziny dużych robotów przeznaczonych do zło...
ITM Industry Europe wspiera transformację przemysłu Oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE prezentująca nowe rozwiązania usprawniające proc...
Partnerzy