Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Jak wykryć obecność osób we wnętrzu celi zrobotyzowanej?

Dodatkowym zabezpieczeniem celi robota jest zastosowanie urządzeń wykrywających obecność człowieka w obszarze pracy robota.

Takimi rozwiązaniami czułymi na nacisk będą m.in. listwy oraz maty na podłodze, lub na ruch, takie jak skanery czy czujniki ruchu. Strefy wejścia do obszaru pracy powinny być zabezpieczone elektroryglami, wraz z systemem automatycznego ryglowania i odryglowania.

Do kontroli tego, czy operator wyszedł ze strefy pracy robota, stosuje się również klucze bezpieczeństwa, które wyjmuje się z rygla przed wejściem do celi i wkłada do rygla dopiero w momencie opuszczenia strefy pracy robota przemysłowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba trzecia nie jest w stanie bez klucza bezpieczeństwa zaryglować celi i uruchomić robota.

Kolejnym sposobem kontroli wyjścia z celi robota jest wykonanie sekwencji polegającej na naciskaniu odpowiednich przycisków i przechodzeniu operatora opuszczającego celę przez kolejne bariery. Dodatkowe przyciski bezpieczeństwa wewnątrz celi mogą uchronić osobę w środku przed niekontrolowanym uruchomieniem robota przez osobę trzecią. Uzupełnieniem systemu bezpieczeństwa jest stosowanie lamp, kolumn i syren ostrzegawczych, a sam robot oraz jego ruchome elementy powinny mieć jaskrawe barwy.

Więcej na temat wykrywania obecność osób we wnętrzu celi zrobotyzowanej, w kolejnym odcinku "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Mariusz Michalski z firmy Pilz Polska.

Porady 4.0
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Systemy bezpieczeństwa
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/systemy-bezpieczenstwa
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Pilz Polska
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2655/pilz-polska-sp-z-o-o


Podziel się
powrót

Newsletter

Polecamy:

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy