Szukaj w działach:

Optymalizacja kosztów chłodzenia szaf sterowniczych

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Rodzina inteligentnych klimatyzatorów Rittal powiększa się o nową serię Blue e+ S. Nowa generacja urządzeń małych klas mocy - 300, 500 i 1000 W - podobnie jak ta „duża”, nastawiona jest na maksymalną efektywność, redukcję śladu węglowego i obniżanie kosztów. Opłaca się to nie tylko użytkownikowi, ale także przyszłym pokoleniom.

W obecnych czasach potrzebne są rozwiązania redukujące ślad węglowy w produkcji. Jednocześnie rozwiązania te powinny być inteligentne i umożliwiać komunikację po to, aby łatwo integrowały się ze zdigitalizowanymi środowiskami produkcyjnymi. Aby odpowiedzieć na te wyzwania, Rittal już siedem lat temu wprowadził na rynek serię klimatyzatorów szaf sterowniczych Blue e+, które pracują niezwykle wydajnie, oszczędzając nawet 75 procent energii. Teraz rodzina produktów Rittal powiększyła się o nowe klimatyzatory o niższych klasach mocy - od 300, 500 i 1000 W, pod nazwąBlue e+ S - to kolejne inteligentne urządzenia w rodzinie Blue e+. 

Nowoczesna technologia

Do tych oszczędności przyczynia się zastosowana w nich technologia łącząca heat pipe i komponenty z regulacją inwerterową. Heat pipe działa bez sprężarki, zaworu rozprężnego czy innych regulatorów i dlatego nie potrzebuje energii elektrycznej, z wyjątkiem zasilania wentylatora. W zależności od wytworzonej w szafie sterowniczej energii cieplnej i aktualnej temperatury otoczenia chłodzenie może odbywać się za pomocą samej heat pipe. Dopiero wtedy, gdy z szafy musi zostać odprowadzona duża energia cieplna lub gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, włącza się dodatkowe chłodzenie sprężarkowe. A jeśli już się włączy, to pracuje znacznie wydajniej niż tradycyjne urządzenia. Sprężarka i wentylatory dysponują napędem z regulacją inwerterową umożliwiającą dopasowanie obrotów do aktualnych potrzeb. Dzięki temu temperatura w szafie sterowniczej jest stała, co skutkuje znacznie wyższą efektywnością energetyczną niż przy tradycyjnych klimatyzatorach.

„Zielony” chłód

Poza efektywnością energetyczną jest jeszcze jedna cecha, która redukuje ślad węglowy: nowa seria Blue e+ S używa do chłodzenia nowego czynnika chłodniczego, którego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP - Global Warming Potential) jest niższy o 56 procent od stosowanego porównywalnych klimatyzatorach. Zamiast używanego dotychczas czynnika R-134a w obiegu chłodniczym urządzeń nowej generacji krąży R-513A.

Inteligentna komunikacja

Nowe klimatyzatory są wyposażone również w dodatkowe inteligentne funkcje, pomocne w czasach digitalizacji. Seryjnie wbudowany interfejs IoT pozwala na inteligentne monitorowanie klimatyzatorów w cyfrowym otoczeniu i bardzo łatwe połączenie z nowym portalem Rittal Smart-Service, który optymalizuje procesy serwisowania i zwiększa efektywność poprzez konserwację predykcyjną. W ten sposób zapobiega się nieplanowanym przestojom, które w produkcji - zwłaszcza w procesach Przemysłu 4.0 - mogą pociągać za sobą wysokie koszty. 

Wzornictwo dopasowane do potrzeb zakładu produkcyjnego

Klimatyzatory mniejszych klas mocy mają także nowy design. Najbardziej rzuca się w oczy zintegrowana kolorowa listwa świetlna LED, dzięki której komunikaty ostrzegawcze widać natychmiast nawet z dużej odległości. Dodatkowe informacje przekazuje wyświetlacz z przodu obudowy. Ponadto klimatyzatory są wyposażone w znany interfejs NFC, za pomocą którego mogą się komunikować urządzenia mobilne z zainstalowaną aplikacją Scan&Service Rittal.


Źródło: Rittal

POWIĄZANE
Synergia ludzi i technologii W dniach 11-12 grudnia 2019 r. w Poznaniu odbędzie się XI edycja Certyfikowanego Kongresu...
Wielkie premiery KUKA 2020 KR Scara, KR 4, KR C5, KR C5 micro – niezawodne, wydajne, elastyczne, dopracowane do...
Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Rosnące wykorzystanie robotów w przemyśle rodzi pytanie o bezpieczeństwo i zdrowie...
Czym się kierować przy wyborze modułów bezpieczeństwa? Automatyka potrzebuje bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo opiera się na wiarygodności. Na pro...
Aplikacje zrobotyzowane na Forum Cobotyki Za nami trzecia edycja jednego z największych wydarzeń prezentujących roboty i aplikacje ...
Targi ENEX coraz większe Zbliżające się XVIII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX stanowić będą miejsce ...
Partnerzy