Inteligentna fabryka Rittal rozpoczęła produkcję
W miejscowości Haiger w środkowej Hesji zakończyła się budowa zakładu przemysłowego firmy Rittal.
Inwestycja o łącznej wartości 250 milionów euro jest największa w historii firmy. Fabryka zajmuje się produkcją obudów małogabarytowych KX oraz sterowniczych Kompakt AX i obecnie jest najnowocześniejsza na świecie, a także w pełni zgodna z kryteriami Przemysłu 4.0. Fabryka stała się centralnym ogniwem w cyfrowej realizacji zamówień, dzięki połączeniu globalnego centrum dystrybucji z wysokim stopniem automatyzacji sterowania produkcją. Pozwala to na zagwarantowanie ciągłych dostaw rozwiązań, akcesoriów oraz produktów Rittal.
Nowa, inteligentna fabryka (Smart Factory), umiejscowiona w Haiger, jest dowodem na to, że idea Przemysłu 4.0 jest dla zarządu firmy Rittal nie tylko wizją teoretyczną. Dziennie w nowych halach produkcyjnych wytwarza się ponad 9000 obudów małogabarytowych KX oraz obudów sterowniczych Kompakt AX. Na powierzchni, która przekracza 24 000 m2 działa ponad 100 ultranowoczesnych, nowych maszyn i komponentów urządzeń. Rocznie w zakładzie w Haiger przetwarzanych jest około 35 000 ton stali. Profesor Friedhelm Loh, właściciel i przewodniczący zarządu Friedhelm Loh Group mówi, że zakład jest „W całości skonfigurowany zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0”. Dodaje również, że: „Dzięki nowej produkcji budujemy również nową przewagę nad konkurencją – dla naszych klientów, a także dla naszego przedsiębiorstwa. Łączna inwestycja w kwocie 250 milionów euro to nie tylko prestiż dla miejscowości Haiger, ale również 290 nowych miejsc pracy. Podjęliśmy świadomą decyzję, że chcemy iść w przyszłość z ludźmi, z którymi nasza firma „dorastała”.
Zakład firmy Rittal stanowi pilotażowy projekt w praktyce wdrażający zasady Przemysłu 4.0. Fabryka jest pod względem usług związanych z Przemysłowym Internetem Rzeczy (Industrial Internet of Thiings, IIoT) obiektem innowacyjnym i referencyjnym dla nowych produktów. Przykładem są Klimatyzatory Blue e+, które dzięki interfejsowi IIoT zwiększają efektywność energetyczną, zarządzają energią i są zintegrowane z systemami jej monitorowania. Dzięki temu z parku maszynowego stale dostarczane są dane o sterowaniu i aktualnym stanie pracy zakładu, a w przyszłości będą one trafiać do centrum danych typu Edge.
Inteligentna fabryka – komunikacja
W zależności od wytwarzanych podzespołów lub przedmiotów park maszynowy w Haiger w znacznym stopniu regeneruje się samodzielnie w procesie produkcyjnym. Jeszcze jakiś czas temu dla każdego zlecenia przeprowadzane były niezależne procesy produkcji, takie jak lakierowanie, krawędziowanie, skracanie i spawanie. Obecnie wszystkie obiekty produkcyjne zintegrowano dokładnie z systemem zarządzania produkcją. Podzespoły łączą się w nowy produkt, na którym umieszcza się kod QR, pozwalający zidentyfikować produkt w procesie dalszej obróbki u klienta. Komunikacja pomiędzy maszynami i systemami transportu oraz systemami nadrzędnymi w zakładzie Haiger odbywa się przy pomocy nowoczesnych sieci komunikacyjnych. W fabryce działa ponadto 20 systemów automatycznego transportu. Zautomatyzowane jest również pakowanie, oznakowanie i dalszy transport do dystrybucji. Systemy, bazując na zaprogramowanej wiedzy, uczą się samodzielnie, dzięki czemu skracają czas przestojów, minimalizują usterki i planują konserwacje. Oferta wraz z akcesoriami w Globalnym Centrum Dystrybucji jest ciągle dostępna dzięki cyfrowej realizacji zamówień, co zamyka cyfrowy łańcuch.
Praca w nowym wymiarze
Zmiany w produkcji przemysłowej na rzecz inteligentnych procesów wpływają również na pracowników. Manualne czynności, które dotychczas były wyczerpujące, np. transport materiałów, stają się zminimalizowane lub całkowicie zbędne. To z kolei powoduje zaangażowanie pracowników w procesy sterujące, monitorujące i optymalizujące produkcję. Profesor Loh wyjaśnia, że: „Know-how i umiejętności doświadczonych pracowników są kluczowe również w inteligentnej fabryce. Dopiero dzięki ludziom pełniącym rolę systematycznych „nauczycieli” urządzenia staną się najpierw uczącymi się, a później inteligentnymi systemami”. Właśnie dlatego firma Rittal doskonali zawodowo pracowników w ramach programu Loh Academy. Technologia poprawia także jakość pracy i jej warunki – zakład jest efektywny energetycznie, czysty i cichy. Zakład wyróżnia również dbałość o ekologię – ciepło wytwarzane w lakierni jest konsekwentnie wykorzystywane ponownie w obiegu zamkniętym, tak samo jak woda.
Inteligentna fabryka dla cyfrowego łańcucha wartości u klienta
W związku z cyfryzacją zmianie ulegają wymagania dotyczące dostępności, otoczenia i samego produktu, przez co inżynierowie z firmy Rittal opracowali nowe rozwiązanie systemowe dla Przemysłu 4.0. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania w budowie urządzeń rozdzielczych i sterowniczych, od inżynierii, poprzez zamawianie, aż po automatyzację. Narzędzia do projektowania i konfigurowania dla całych procesów obróbki i konstrukcji dostarczane są w formie cyfrowego bliźniaka. Zintegrowane zostały nowe obudowy małogabarytowe KX oraz obudowę Kompakt AX, obok klimatyzatorów Blue e+ oraz szaf pełnogabarytowych VX25.
Źródło: Rittal
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Zarejestruj się na spotkanie w DemoVanie Stäubli
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- SCAN FORUM 2024 - Forum technik CT oraz skanowania 3D CT
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze