Platforma ctrlX AUTOMATION toruje drogę Inżynierii 4.0
Firma Bosch Rexroth wraz z partnerami udostępnia w swoim ekosystemie cyfrowe narzędzia. Aplikacje dla ctrlX AUTOMATION umożliwiają użytkownikom prowadzenie zaawansowanych prac inżynieryjnych.
Cyfryzacja procesów, coraz lepsze dostosowanie rozwiązań do indywidualnych wymagań, krótsze czasy realizacji i inne usprawnienia zmieniają sposób pracy projektantów w takich branżach, jak inżynieria mechaniczna czy automatyka. Projektanci potrzebują narzędzi, które pomogą im w wykonywaniu codziennych zadań, również tych nowych. Dlatego firma Bosch Rexroth stopniowo rozszerza swoją platformę ctrlX AUTOMATION i związany z nią ekosystem o aplikacje, które można wykorzystać w nowoczesnej inżynierii. Pomagają one przyspieszyć proces inżynieryjny, ponieważ rozwój oprogramowania stanowi coraz większą część czasu poświęcanego na prace związane z daną maszyną czy aplikacją.
„Stworzyliśmy ekosystem dla naszej platformy automatyzacji, w ramach którego nie tylko my dostarczamy rozwiązania, ale także nasi partnerzy mogą dostarczać własne rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy mają do wyboru coraz większą liczbę aplikacji, które mogą z łatwością pobrać. Jednym z celów naszej oferty produktowej jest ułatwianie zadań inżynierskich" - mówi Hans Michael Krause, kierownik działu zarządzania produktem ctrlX World w firmie Bosch Rexroth. |
Wśród partnerów firmy w dziedzinie inżynierii znajduje się CODESYS Group znana z pakietu automatyki CODESYS i powiązanej z nim oferty produktów. Wraz z firmą Bosch Rexroth ten producent oprogramowania udostępnia specjalistom ds. automatyzacji z różnych branż kompleksowe, otwarte rozwiązanie do programowania sterowników PLC zgodnych z normą IEC 61131-3.
Współpraca między tymi dwiema firmami, która obejmowała dotychczas technologie, teraz została rozszerzona również na aplikacje. W związku z tym CODESYS jako partner w dziedzinie produktów udostępnia szereg aplikacji w środowisku ctrlX World - ekosystemie platformy ctrlX AUTOMATION. Oznacza to, że użytkownicy mają teraz do dyspozycji dodatkowe, użyteczne funkcje. Oferta aplikacji obejmuje na przykład kompleksowe biblioteki do komunikacji w IIoT i do sterowania ruchem, nowoczesne rozwiązania wizualizacyjne oraz narzędzia do profesjonalnego tworzenia i rozwoju aplikacji sterowania.
„Firma Bosch Rexroth wdraża naszą platformę automatyzacji CODESYS IEC-61131-3 od 2003 roku. Wykorzystała ją już w tysiącach aplikacji na całym świecie. Teraz dotyczy to również platformy ctrlX AUTOMATION. Użytkownicy mogą teraz wykorzystać nasze standardowe oprogramowanie do automatyki, aby tworzyć własne aplikacje, a tym samym uprościć i przyspieszyć swoją pracę dzięki wielu dodatkowym komponentom systemu CODESYS” - mówi Dieter Hess, dyrektor generalny CODESYS Group. |
Kolejną firmą, która pomaga użytkownikom platformy ctrlX AUTOMATION w procesie projektowania, umożliwiając im programowanie niskopoziomowe jest Cordis Products B.V. Rozwiązanie Cordis SUITE można bezproblemowo zintegrować z platformą ctrlX AUTOMATION. W trakcie programowania użytkownicy mogą skupić się wyłącznie na zachowaniu i działaniu maszyn. Nie muszą się zajmować implementacją programu sterującego. Jest on generowany automatycznie, importowany do systemu sterowania, kompilowany i pobierany do sterownika PLC. Platforma Cordis SUITE jest dostępna w sklepie ctrlX Store jako oprogramowanie inżynierskie dla platformy ctrlX AUTOMATION.
„Programowanie niskopoziomowe otwiera nowe możliwości w świecie automatyzacji przemysłowej. Proces programowania przebiega 3–5 razy szybciej, a jego rezultatem jest kod wolny od błędów. Przykładowo, jeśli dane operacyjne maszyn są gromadzone i przechowywane, każda zmienna, każdy parametr i każdy status utworzony w module UML jest automatycznie udostępniany światu zewnętrznemu. Wystarczy nacisnąć przycisk. Ponadto model niskopoziomowy automatycznie generuje dane ustrukturyzowane, a tym samym umożliwia wykorzystanie wielkich zbiorów danych, tzw. big data” - mówi Benno Beuting, dyrektor zarządzający firmy Cordis Products B.V. |
Do ekosystemu ctrlX World dołączyła również firma SELMO Technology GmbH, która opracowała narzędzie inżynieryjne SELMOstudio. Jest to narzędzie wykorzystywane do cyfrowego modelowania procesu, które generuje wykonywalny model bezpośrednio w programie PLC i interfejsie HMI. Jako program PLC, model ten steruje maszyną i monitoruje ją. Rozwiązanie SELMOstudio jest dostępne jako oprogramowanie inżynierskie w sklepie ctrlX Store.
„Dołączenie do ekosystemu ctrlX AUTOMATION było dla nas ważne, ponieważ pomogło nam we wprowadzeniu na rynek nowej technologii. Zestaw komponentów dostępnych w powiązaniu z platformą automatyzacji firmy Bosch Rexroth zawiera wszystko, co jest potrzebne do prac inżynieryjnych w świecie cyfrowym. Razem zaspokajamy zapotrzebowanie branży na stabilne, bezawaryjne systemy łatwe w obsłudze i konserwacji” - wyjaśnia Reinhard Haslauer, dyrektor ds. rozwoju biznesowego w firmie SELMO Technology GmbH. |
Źródło: Bosch Rexroth
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?