Bezpieczeństwo dzięki tylko jednemu czujnikowi
Leuze wprowadza na rynek pierwszy na świecie system bezpiecznego pozycjonowania za pomocą kodów kreskowych. FBPS 600i umożliwia wykrywanie bezpiecznej pozycji przy użyciu tylko jednego urządzenia.
W przeszłości producenci systemów musieli wykorzystywać do wykrywania pozycji dwa czujniki i dwie różne technologie. Obecnie nie ma już takiej potrzeby - nowy system bezpiecznego pozycjonowania za pomocą kodów kreskowych FBPS 600i firmy Leuze umożliwia wykrywanie pozycji za pomocą tylko jednego czujnika. Czytnik FBPS 600i jest podłączony do jednostki analizującej bezpieczeństwo przez dwa interfejsy SSI i jest odpowiedni do zastosowań wymagających poziomu wydajności e (PL e).
Proste wdrożenie funkcji bezpieczeństwa
W przypadku instalacji intralogistycznych istotne jest, aby układnice regałowe i poziome wózki transferujące nie stanowiły zagrożenia dla personelu. Pozycja i prędkość muszą być monitorowane podczas prac konserwacyjnych lub podczas pracy wózka z operatorem. Do tej pory producenci systemów musieli wykorzystywać konfigurację nadmiarową z dwoma czujnikami, aby osiągnąć poziom wydajności bezpieczeństwa d. Ten problem został rozwiązany dzięki nowemu, jednoczujnikowemu systemowi bezpiecznego pozycjonowania za pomocą kodów kreskowych FBPS 600i, który już spełnia wymagania poziomu wydajności e (PL e). Oznacza to, że można obecnie łatwo wdrażać funkcje bezpieczeństwa. Urządzenie jest połączone z jednostką analizującą bezpieczeństwo (np. z przemiennikiem częstotliwości) za pośrednictwem dwóch interfejsów SSI. FBPS 600i wymaga również mniej miejsca w systemie, a nakład prac związanych z instalacją został znacząco ograniczony.
Fot.: Czytnik FBPS 600i jest podłączony do jednostki ewaluującej bezpieczeństwo przez dwa interfejsy SSI i jest odpowiedni do zastosowań wymagających poziomu wydajności e (PL e). |
Idealne rozwiązanie dla szybkich systemów intralogistycznych
FBPS 600i charakteryzuje się imponująco szybkim czasem reakcji na błąd, wynoszącym zaledwie dziesięć milisekund - dzięki temu szczególnie nadaje się do wykrywania pozycji szybko poruszających się układnic regałowych. W rezultacie można zoptymalizować ważne parametry, takie jak krzywe prędkości i przepustowość systemu. Duży zakres roboczy czujnika, wynoszący od 50 mm do 170 mm, umożliwia również elastyczną integrację z różnymi typami systemów.
Niezawodność działania
Nowy system bezpiecznego pozycjonowania za pomocą kodów kreskowych jest instalowany na układnicy lub wózku transferującym, a taśma z kodami kreskowym jest przymocowana na przeciwległym stojaku. Przy opracowywaniu FBPS 600i firma Leuze położyła nacisk na maksymalną niezawodność, dlatego przy każdej operacji skanowania FBPS 600i odczytuje wiele kodów z taśmy, za pomocą których oprogramowanie określa bardzo precyzyjne wartości pozycji.
Fot.: FBPS 600i jest przystosowany do wykrywania pozycji w zastosowaniach wymagających szybkiego przemieszczania np. na układnicach. |
Czujnik skanuje kod w różnych miejscach, wykorzystując ukośną ścieżkę wiązki skanującej i ruch wózka transferującego. Zapobiega to błędom odczytu spowodowanym miejscowym zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Samoprzylepna taśma do kodów kreskowych, która została zoptymalizowana do zastosowań przemysłowych, zapewnia również bezbłędne działanie: jest odporna na promieniowanie UV, niezwykle trwała i wytrzymała mechanicznie. Ponadto wydrukowane wartości pozycji są łatwe do odczytania i upraszczają obsługę.
Szybka instalacja
Przemyślana koncepcja mocowania z systemem szybkiej wymiany zapewnia prosty montaż czytnika FBPS 600i. Urządzenie można solidnie zabezpieczyć za pomocą łatwo dostępnej śruby na uchwycie montażowym. Oszczędza to czas podczas instalacji.
Źródło: Leuze
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?