Mocne i zminiaturyzowane kontrolery ruchu
Dzięki nowym kontrolerom ruchu MC3001, dostępnym w wersjach MC 3001 B (złącza płytka-płytka) lub MC 3001 P (28-pinowe złącze wtykowe), FAULHABER dopełnia ofertę kontrolerów generacji MC V3.0 na dolnym końcu spektrum wydajności. Kontrolery są ekstremalnie zminiaturyzowane i bardzo mocne, oferując pracę ciągłą z natężeniem 1,4 A do 5 A prądu szczytowego. Zaprojektowane są jako urządzenia podrzędne do kontroli i pozycjonowania silników miniaturowych DC, liniowych serwomotorów DC lub bezszczotkowych silników DC.
Fot.: Dwa nowe kontrolery ruchu FAULHABER: MC 3001 B (na pierwszym planie) oraz MC 3001 P (pośrodku). Łączy je ekstremalna miniaturyzacja. W tle widoczna jest kompatybilna płyta główna z zestawu startowego. |
Nowe modele MC 3001 to wersje kontrolerów ruchu FAULHABER bez obudowy, które dzięki wbudowanemu wyjściu ze zoptymalizowanym pomiarem prądu umożliwiają sterowanie silnikami miniaturowymi DC, liniowymi serwomotorami DC lub bezszczotkowymi silnikami DC z oferty FAULHABER od 6 do 30 mm. Do ich konfiguracji służy oprogramowanie FAULHABER Motion Manager V6 (wersja 6.8 i nowsze). Bardzo dobra kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) nowych kontrolerów ruchu została potwierdzona przez zewnętrzne laboratoria.
Miniaturyzacja i dynamika
Wysokość 2,6 mm i format od 16x27 mm sprawia, że nowe kontrolery ruchu są zminiaturyzowane do granic możliwości. Oferują bardzo wysoką dynamikę sterowania i mogą działać z prądem 1,4 A przy pracy ciągłej oraz z prądem szczytowym do 5 A. Dzięki nowym wariantom FAULHABER uzupełnił ofertę kontrolerów ruchu o niższej wydajności.
Pomimo bardzo kompaktowej konstrukcji te niewielkie kontrolery oferują taką samą funkcjonalność oraz te same złącza (RS232 i CANopen) i złącza enkoderów co inne produkty generacji MC V3.0 o wyższej mocy. Jako inteligentne moduły sterujące, wyjątkowo dobrze sprawdzają się w przypadku montażu w zastosowaniach określonych przez klienta. Pełną ochronę termiczną silników zapewniają wbudowane modele termiczne oraz duża częstotliwość PWM.
Nowe kontrolery ruchu serii MC 3001 idealnie sprawdzają się w obszarach takich jak robotyka, automatyka, budowa maszyn, a także technologie medyczne i laboratoryjne. Zastosowania w tych obszarach często nie oferują zbyt wiele miejsca, jednocześnie wymagając wysokiej dynamiki kontroli i wysokiej wydajności.
Dwa dostępne warianty
Dostępne są dwa warianty urządzenia: model MC3001 B może zostać podłączony do płyty głównej za pośrednictwem trzech złączy płytka-płytka, podczas gdy MC3001 P umożliwia połączenie przez 28-pinowe złącze wtykowe. Aby usprawnić i przyspieszyć budowę układów napędowych, FAULHABER oferuje klientom zestaw startowy obejmujący między innymi płytę główną, który ułatwia rozpoczęcie pracy. Dodatkowo dostępnych jest do sześciu różnych wariantów płyty głównej (w zależności od wariantu kontrolera ruchu i stosowanego silnika). W celu spełnienia konkretnych wymagań klienta możliwe jest opracowanie innych płytek, które mogą być wyposażone np. w złącze EtherCAT.
Kontrolery ruchu projektowane są pod kątem roli urządzeń podrzędnych i można łatwo i szybko zintegrować je z systemami nadrzędnymi za pośrednictwem standardowych złączy.
Po podstawowym uruchomieniu przez oprogramowanie Motion Manager kontrolery mogą być też obsługiwane w dowolnym momencie w trybie samodzielnym, dzięki wbudowanym programom sekwencyjnym.
Źródło: FAULHABER
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?