Lokalizacja laserowa na produkcji i w magazynie
Firma Bosch Rexroth oferuje oprogramowanie do lokalizacji laserowej, które określa pozycję wszystkich typów pojazdów na terenie fabryki z częstotliwością 50 razy na sekundę bez potrzeby stosowania dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych.
Oprogramowanie to, będące komponentem pojazdów samojezdnych, wózków widłowych czy systemów typu milk run, tworzy dynamiczne mapy obszaru, dla którego zostało wdrożone. Umożliwia autonomiczną nawigację na platformach mobilnych. Dane dotyczące ruchu pozyskane z kontrolowanych pojazdów można również wykorzystać do optymalizacji zarządzania flotą.
Tworzenie map nie wymaga oznaczeń na podłodze, luster ani innych elementów konstrukcyjnych. Położenie pojazdów wyposażonych w ten system można określić z dokładnością do jednego centymetra na całym terenie fabryki. Oprogramowanie to automatycznie wykrywa wszelkie zmiany w środowisku i dynamicznie aktualizuje mapę. W zależności od przypadku udostępnia aktualizacje map serwerowi lub innym pojazdom floty.
Oprogramowanie do lokalizacji laserowej wymaga niewielkich zasobów obliczeniowych. Obsługuje wiele popularnych urządzeń sterujących dla pojazdów autonomicznych, a także wiele skanerów laserowych, w tym skanery bezpieczne. Producenci pojazdów mogą łatwo zintegrować oprogramowanie lokalizacyjne ze swoimi systemami.
Niezawodny lokalizator w pojazdach autonomicznych jest niezbędny do bezpiecznej nawigacji w środowiskach produkcyjnych i magazynowych. Jest już używany w produkcji seryjnej na potrzeby systemu autonomicznej jazdy ActiveShuttle firmy Bosch Rexroth, który wykonuje zadania związane z transportem na terenie firmy. Precyzyjne dane lokalizacyjne można również wykorzystać jako podstawę usług sterowanych przepływem danych, mających na celu ocenę wykorzystania mocy produkcyjnych, planowanie tras lub wprowadzanie kolejnych usprawnień w zarządzaniu flotą.
Funkcja lokalizacji, która została zaprojektowana na potrzeby wymagających środowisk w sektorze produkcji i logistyki, zapewnia ciągłość i niezawodność działania.
Źródło: Bosch Rexroth
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?