Szukaj w działach:

W pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Firma ABB i B&R zaprezentowały niedawno pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics.

Połączenie robotyki i sterowania maszynami w jedną zunifikowaną architekturę, przy bezprecedensowym poziomie elastyczności i precyzji maszyn stało się faktem. Firma B&R, która reprezentuje dywizję ABB: Robotyka i Automatyka Dyskretna, ogłosiła włączenie robotów ABB do swojej oferty automatyki. Od teraz producenci mogą zoptymalizować procesy produkcji jednostkowej i masowej personalizacji.

Pełna integracja robotów ABB z systemami automatyzacji oznacza, że firma B&R będzie mogła dostarczać konstruktorom maszyn rozwiązania z zakresu automatyzacji maszyn i robotyki pochodzące z jednego źródła. Producenci maszyn będą mogli nabywać od B&R roboty wraz z wszystkimi komponentami sterowania, I/O i napędów. 

Co tak naprawdę oznacza integracja automatyki i robotyki?

- „Dzięki integracji floty robotów ABB z ofertą B&R zapewniamy klientom prawdziwie kompleksową obsługę. Jesteśmy jedyną firmą, która oferuje klientom z branży automatyki przemysłowej całą gamę zintegrowanych rozwiązań sprzętowych i programowych w zakresie sterowania, napędów, robotyki, analizy oraz elektryfikacji. Nasza siła polega na umiejętności łączenia w jednym rozwiązaniu produktów ABB i B&R – umiejętności wspartej głęboką specjalistyczną wiedzą dotyczącą praktycznych zastosowań. Nasze rozwiązania pomogą producentom zwiększyć elastyczność na wszystkich poziomach, również na poziomie maszyn. Efektem będą krótsze cykle produkcyjne i możliwość wytwarzania znacznie mniejszych i bardziej zróżnicowanych partii” – zapewnia Sami Atiya, prezes ABB ds. Robotyki i Automatyki Dyskretnej.

Konstruktorzy maszyn będą mogli wybierać spośród szerokiej gamy robotów ABB, w tym robotów przegubowych, SCARA, delta i paletyzatorów w różnych rozmiarach i o różnej obciążalności. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych zastosowań, w których wymagana jest dokładna synchronizacja z innymi komponentami – na przykład przy kompletacji. Dzięki robotom ABB zintegrowanym z systemem automatyki, klienci będą mogli uzyskać niespotykany dotąd poziom synchronizacji robota ze sterowaniem całej maszyny. Skoro robot nie wymaga już osobnego sterownika, wszystkie interfejsy pomiędzy nim a maszyną zostaną wyeliminowane, a możliwość komunikacji wszystkich osi i czujników w ramach wspólnej sieci zwiększy precyzję do niewyobrażalnego wcześniej zakresu mikrosekund. 

Integracja robotyki i automatyki oznacza również, że do opracowania, diagnostyki i konserwacji potrzebny będzie tylko jeden sterownik i jeden system inżynieryjny. Nie trzeba będzie zatem instalować dodatkowej szafy sterowniczej dla robota, co pozwoli zaoszczędzić miejsce w hali. 

Kolejną istotną korzyścią wynikającą z połączenia robotyki i sterowania maszynami jest dużo łatwiejsze programowanie. Zamiast programowania aplikacji robotyki w jednym środowisku programistycznym i aplikacji maszynowej w innym, będzie tylko jedna aplikacja i jedno środowisko programistyczne. Przyczyni się to do znacznego skrócenia czasu wdrożenia maszyny. Dzięki gotowym komponentom oprogramowania mapp Technology, programiści mogą szybko ustawić i skonfigurować aplikację maszyny, w tym robotykę, bez konieczności znajomości specjalnych języków robotyki. 

- „Nowe, zintegrowane rozwiązanie pozwala nam wspierać konstruktorów maszyn i usprawniać ich procesy, tym samym zapewniając długofalowe zyski. Konwencjonalny robot jest systemem samodzielnym, z własnym kontrolerem i własną szafą sterowniczą. Inżynieria, diagnostyka i konserwacja są realizowane przy użyciu dedykowanych systemów, a specyficzny język robotyki często wymaga pracy wyspecjalizowanego programisty” – wyjaśnia Hans Wimmer, dyrektor zarządzający B&R.
- „Dzięki zintegrowaniu robotów ABB w jedną prostą architekturę tworzymy w pełni zintegrowany system automatyzacji. Dla automatyków niewielkie znaczenie ma w tym momencie to, czy muszą zintegrować w maszynie pojedynczą oś, czy całego robota.”

Integracja ułatwia również synchronizację między czujnikami i ruchem robota. Na przykład wynik kontroli jakości przy użyciu kamery wizyjnej B&R może zostać przekształcony w polecenie sterujące dla robota ABB w czasie krótszym niż milisekunda, dzięki czemu wadliwe elementy mogą zostać usunięte z procesu produkcyjnego bez konieczności ręcznej interwencji lub spowolnienia procesu produkcyjnego.

Konstruktor maszyn nie musi już używać oddzielnego sprzętu, sieci komunikacyjnych i aplikacji, dlatego jest w stanie osiągnąć znacznie ściślejszą synchronizację pomiędzy robotem a innymi komponentami maszyn. Ruchy robota i wszystkich osi sterowania ruchem maszyny mogą być koordynowane z niespotykaną dokładnością rzędu mikrosekund, co zwiększa wydajność maszyny i sprawność procesu.

Roboty są programowane w uniwersalnym środowisku inżynieryjnym B&R, podobnie jak wszystkie inne komponenty automatyki, a dzięki cyfrowemu bliźniakowi użytkownik może symulować i optymalizować całą sekwencję ruchów maszyny, w tym robotykę, zanim jeszcze maszyna zostanie fizycznie zbudowana. Procesy konstruowania i rozwoju są dzięki temu szybsze i tańsze, co z kolei obniża wysokość nakładów potrzebnych na zastosowanie robotyki w maszynach produkcyjnych i zwiększa zyskowność inwestycji.


Źródło: B&R

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
ul. Małachowskiego 10
61-129 Poznań
+48 61 8460 500
POWIĄZANE
Zautomatyzowane rozwiązania Staubli na Automaticon 2019 Robot przemysłowy z automatyczną zmieniarką MPS, przemysłowe złącza modułowe oraz akcesori...
IoT w transformacji cyfrowej branży przemysłowej W ciągu najbliższych kilku lat szacuje się, ze do 92% firm przemysłowych będzie w mniejszy...
Targi PLASTPOL w nowym terminie Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL już jesienią ...
3000 robotów w centrum Amazon Amazon otworzył w Polsce kolejne centrum logistyczne w którym pracować będzie 3000...
Wszystko o Targach STOM 2019 Wystawy spod znaku STOM wraz z towarzyszącymi imprezami odbędą się w Targach Kielce w dnia...
Pharma & Cosmetic Industry Days 2021 już za nami O tym, jak ważny jest kontakt pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w tej samej branży d...
Partnerzy