Automatyzacja prasy krawędziowej
Automatyzacja produkcji odgrywa coraz większą rolę w branży przemysłowej. Znacznie zwiększa efektywność i wydajność produkcji, ale i wiąże się z wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorstwa.
W celu ułatwienia pracy operatora przy zaawansowanych maszynach oraz aby wyeliminować błędy podczas obróbki detali, wynikającymi często z powtarzalności procesu, przedsiębiorcy wprowadzają do zakładów narzędzia, które mają poprawić nie tylko komfort pracy, ale i ją zoptymalizować. Jak to wygląda w przypadku prasy krawędziowej?
Prasy krawędziowe odpowiadają za zaginanie elementów blaszanych, wykorzystując pionowy ruch górnej belki (suwaka) przeciw dolnej, nieruchomej belce. Na górnej belce montowane są narzędzia gnące - stemple, na dolnej zaś matryce. Operator musi samodzielnie zmieniać narzędzia w urządzeniu w zależności od oczekiwań tj. grubość materiału, rozmiar detalu lub wymaganego kąta i promienia gięcia. Przezbrojenie prasy krawędziowej trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Możliwe jest wyposażenie maszyny w systemy wspomagające gięcie np. automatycznie korygujące kąt gięcia (dzięki laserowym czujnikom) lub mierzące grubość blachy (ułatwiające uzyskanie poprawnych kątów gięcia).
Swoje rozwiązanie pracowała również firma Prima Power, system Lazer Safe jest dedykowany do pras krawędziowych z serii eP. System sam dokonuje automatycznego pomiaru i korekcji kąta gięcia. Jest to pomocne w razie zaistniałej zmiany grubości danego arkusza blachy, jego właściwości wewnętrznych lub temperatury, która ma na nie wpływ – a ta, w Polsce zmienia się dość dynamicznie.
Ze względu na transformacje standardów rynkowych i oczekiwań klientów, zakłady przemysłowe starają się wdrażać różnego rodzaju systemy, ułatwiające i usprawniające pracę. Operator wykonując powtarzalną pracę ma tendencję do popełniania błędów, zwłaszcza przy wykonywaniu tej samej czynności przez długi czas. Może to skutkować pogiętymi detalami, z defektami wymiarowymi, które zostają od razu zdyskwalifikowane. W procesie gięcia na przykład, jakość detali ma kluczowe znaczenie, by każdy kolejny element był wykonany w dokładnie taki sam sposób, zwłaszcza jeśli tworzą składową większego urządzenia. Wspierającymi systemami narzędziowymi są m.in. europejskie "Promecam" lub systemy "Wila". Oba różnią się między sobą nie tylko geometrią, ale i opcjami usprawniającymi zmianę narzędzi. Zaczynając od najpopularniejszej i najbardziej ekonomicznej wersji, czyli mocowania narzędzi przy pomocy śrub, kończąc na systemach mocowania pneumatycznego lub hydraulicznego. Istnieje również możliwość całkowitego lub częściowego zautomatyzowania stanowiska roboczego, które podnosi proces produkcyjny na zupełnie inny poziom. Takie rozwiązanie zaproponowała Prima Power, która częściowo zautomatyzowała prasę krawędziową poprzez zastosowanie robota antropomorficznego, zastępującego rolę operatora maszyny. Robot może podawać i przetrzymywać detale podczas gięcia oraz zarządzać przezbrojeniem maszyny w inne narzędzia. Dzięki temu robot będzie wykonywał detale idealnie i powtarzalnie ze stałym tempem pracy.
– "Automatyzując prasę krawędziową wykorzystaliśmy wieloosiowego robota antropomorficznego oraz specjalnie zaprojektowane chwytaki tzw. "grippery" do podnoszenia detali. W zależności od złożoności procesu obróbki, czyli ilości i rozmieszczenia otworów czy przetłoczeń, jeden griper jest w stanie obsłużyć wiele różnych typów detali lub jeden konkretny. Wspierając się autorskim oprogramowaniem do sterowania prasą krawędziową oraz hardware Prima Power Open Control, prasy serwo-elektryczne serii eP są odpowiednio przystosowane do komunikacji z robotem tego typu" – komentuje Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.
Jak twierdzą eksperci, roboty są przyszłością przemysłu. Mogą wykonać zaawansowane czynności, nierzadko zastępując w ten sposób operatora, a nawet zaawansowane maszyny. Ich poziom automatyzacji jest elastyczny, dzięki zastosowaniu przegubów i ramion. Co więcej, wyróżniają się niezwykłą dokładnością, dzięki czemu nie popełniają błędów. Wartością dodaną jest magazynowanie w pamięci danych o wszelkich awariach, usterkach czy anomaliach, z których w bardzo szybki sposób mogą opracować raport. Dzięki zastosowaniu tego typu robota, zautomatyzowana prasa krawędziowa może pracować jako gniazdo robocze lub być elementem systemu produkcyjnego m.in. BCe Smart, która dostarcza w obszar roboczy prasy kolejne wycięte lub wykrawane detale.
Źródło: Prima Power
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty