Szukaj w działach:

Technika sygnalizacyjna: znaczenie kolorów w nowoczesnej produkcji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Klasyczne lampy maszynowe przechodzą do lamusa. Nasze nowe rozwiązania sygnalizacyjne to lepsza widoczność i większe bezpieczeństwo procesowe na produkcji i w transporcie wewnętrznym.

Przed chwilą były jeszcze zielone, a teraz świecą na pomarańczowo i czerwono. Piesi i samochody zatrzymują się i czekają na zmianę świateł. Już w dzieciństwie uczą nas, że sygnalizacja świetlna jednoznacznie informuje, jak mamy zachowywać się w ruchu ulicznym. Kolory świateł widoczne są już z daleka. Światła i znaki drogowe oraz elektroniczne tablice informacyjne odgrywają w ruchu ulicznym bardzo ważną rolę. Technika sygnalizacyjna ważna jest również w innych obszarach. Technika bezpieczeństwa w ruchu kolejowym obejmuje systemy sygnalizacyjne wykorzystywane przy torach, przejazdach kolejowych, zwrotnicach i nastawniach. Znaczenie rozwiązań sygnalizacyjnych używanych w środowisku przemysłowym podobne jest do znaczenia systemów wykorzystywanych w ruchu ulicznym i kolejowym. Tutaj również obowiązują jasno określone kody kolorystyczne oznaczające różne stany robocze maszyn. Zasady oznakowań i kodowania wskaźników i elementów manipulacyjnych we współpracy człowieka z maszyną określone są w normie IEC 60073. Zasady oparte są na znanych kolorach sygnałów świetlnych. Optyczne oznakowanie kolorystyczne wykorzystywane jest do elementów manipulacyjnych i wskaźników. Lampy i wieże sygnalizacyjne są częścią techniki sygnalizacyjnej istotnej pod kątem bezpieczeństwa, dlatego w odniesieniu do nich obowiązuje również europejska norma EN ISO 13849-1. Każdy kolor sygnalizacyjny ma określone znaczenie.

Technika sygnalizacyjna: znaczenie kolorów w nowoczesnej produkcji

 

Nie może mieć znaczenia zarezerwowanego dla kolorów czerwony, żółty, pomarańczowy i zielony. Konieczne jest określone działanie.

Ustalenie znaczenia typowego dla danej maszyny/urządzenia. Ten kolor używany jest często do informowania, że maszyna/urządzenie jest podłączone do prądu.

Lampy i wieże sygnalizacyjne informują za pomocą tych kolorów, w jakim stanie jest dana maszyna oraz jaki etap procesu został już zrealizowany.

Posłużmy się centralą europejską item  znajdującą się na terenie parku przemysłowego Piepersberg jako przykładem. „W dużych halach produkcyjnych trudno zachować kontrolę nad wszystkimi procesami”, mówi Uwe Henkels, który w item odpowiada za produkcję strategiczną. „Pracuje tam dużo ludzi i mamy do czynienia z wysoką dynamiką.” Liczne stanowiska pracy wyposażone są w wysokie nadstawki, co dodatkowo utrudnia ich obserwację. Dlatego zastosowano na nich technikę sygnalizacyjną. Lampy zostały umieszczone nad nadstawkami. Dzięki temu są dobrze widoczne z prawie każdego miejsca w hali. Gdy świecą na zielono, operator na stanowisku kontrolnym wie, że wszystkie miejsca są zajęte, a procesy przebiegają sprawnie. Gdy lampy zmienią kolor na niebieski lub biały, oznacza to, że pracownicy na stanowiskach potrzebują pomocy. Migotanie białego światła to znak, że potrzebne jest techniczne wsparcie stanowiska kontrolnego, niebieskiego natomiast, że konieczna jest pomoc osoby z działu kontroli jakości. Powyższe przykłady pokazują, że: za pomocą techniki sygnalizacyjnej można łatwo zwizualizować stan na danym stanowisku pracy. Sygnalizację można wykorzystać również w klasyczny sposób, np. w postaci lamp maszynowych, które za pomocą kolorów zielony, pomarańczowy i czerwony informują o stanie maszyny lub urządzenia. Nasze nowe rozwiązania sygnalizacyjne obejmują szeroki zakres zastosowań. Do wyboru masz bogaty asortyment a w nim proste lampy, wieże sygnalizacyjne (z brzęczykiem i bez), a także taśmy LED.

 

Łatwa integracja taśm LED

Nowoczesne rozwiązania sygnalizacyjne to lepsza widoczność procesów w obrębie pojedynczych systemów. Nowe taśmy LED RGB wielosegmentowe item można bez trudu zamontować w stacjach maszynowych. Taśma LED świeci na całej powierzchni w jednym kolorze i w widoczny sposób informuje o stanach procesowych. Przy użyciu tego rodzaju sygnałów można zwizualizować również upływ czasu realizacji procesów. Wówczas świecące segmenty są dłuższe lub krótsze. Pracownik intuicyjnie wie, jak długo maszyna będzie jeszcze pracowała i kiedy się zatrzyma. Nie musi ciągle biegać do niej, aby sprawdzić postęp procesu; może w pełni zaufać sygnalizacji świetlnej. Widzi również z większej odległości, czy konieczne jest działanie czy też nie. Technika sygnalizacyjna zapewnia większe bezpieczeństwo procesowe. W zależności od wersji taśmy LED, które wyróżniają się dużym natężeniem światła, świecą na całej powierzchni lub w wybranych segmentach. Za pomocą standardu IO-Link można ustawić dowolnie każdy segment LED. Kontroler dedykowany taśmom LED znacznie ułatwi ich podłączenie do układu sterowania. Za pomocą standardu IO-Link można ustawiać nie tylko taśmy LED, lecz także wielosegmentowe oświetlenie RGB, 1-segmentową lampę sygnalizacyjną oraz 3-segmentową lampę sygnalizacyjną.

Fabrycznie ustawione tryby pracy ułatwiają uruchomienie

Wielosegmentowy kontroler taśm LED RGB IO-Link pracuje w czterech ustawionych fabrycznie trybach pracy: „odliczanie“, „poziom napełnienia“, „lampa segmentowa“ oraz „światło ostrzegawcze“. Dzięki temu do uruchomienia systemu nie jest konieczna wiedza na temat programowania. Jak pokazano w poprzednim przykładzie tryb pracy „odliczanie” sygnalizuje upływ czasów procesowych. Istnieje możliwość dowolnego ustawienia kolorów, trybu migania i czasu trwania. Taśma LED dostępna jest w długości do 6000 mm i można ją docinać co 17 mm. Kontroler taśm LED IO-Link ustala idealną długość taśm w oparciu o innowacyjną metodę. Za pomocą trybu pracy „poziom napełnienia” można informować o zwiększających lub zmniejszających się zasobach. Dowolnie definiowane progi ostrzegawcze i alarmowe informują o przekroczeniu dopuszczalnych wartości i o osiągnięciu stanu krytycznego.

Kolejny przykład: „W jednym miejscu w magazynie układamy palety jedna na drugiej“, wyjaśnia Uwe Henkels. „Palety są pobierane z tego miejsca stale.” Dzięki taśmie LED RGB wielosegmentowej można bardzo dobrze wizualizować stan zapasów. Najpierw taśma świeci na zielono do wysokości, którą osiąga stos palet. Pojedyncze diody LED gasną wraz z malejącym stosem. Gdy dostępnych jest już tylko kilka palet, taśma świeci się na odpowiedniej wysokości na żółto a następnie na czerwono. W ten sposób informuje, że brakuje palet i że trzeba dowieźć nowe. Operator wózka widłowego wie dokładnie, kiedy należy to zrobić. Tryb pracy „lampa segmentowa” umożliwia dokładne włączanie pojedynczych segmentów taśmy LED. W ten sposób można jej używać jak klasycznej sygnalizacji świetlnej. Stany maszyny można w jednoznaczny i widoczny sposób wyrazić za pomocą cykli świetlnych i migania, np. aby poinformować o serwisie albo czynnościach utrzymujących. W trybie pracy „lampa ostrzegawcza” taśma LED świeci w jednym kolorze i wyraźnie informuje o stanach procesowych. Do wyboru są różne cykle migania i kolory. W razie potrzeby tryby pracy można ze sobą łączyć. To znaczy, że użytkownik ma do wyboru liczne możliwości do stworzenia indywidualnego rozwiązania sygnalizacyjnego.

 

Technika sygnalizacyjna: znaczenie kolorów w nowoczesnej produkcji

 

Wnioski: lepsza widoczność i większe bezpieczeństwo procesowe dzięki innowacyjnej technice sygnalizacyjnej

Inteligentna technika sygnalizacyjna zapewnia nie tylko lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo procesów. Sprawdza się również w przypadku wdrażania nowych pracowników lub pracowników z innych działów. Przebieg procesów można również wizualizować za pomocą tablic wyników dashboard. „Zaobserwowaliśmy, że tablica wyników dashboard nie sprawdza się do przekazywania informacji tak dobrze jak systemy sygnalizacyjne”, mówi Uwe Henkels. „Światła lampy widoczne są poza tym z większej odległości i nie są ograniczone znajomością języka.” Dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki sygnalizacyjnej można zatem poprawić również stopień komunikacji. Optyczne i akustyczne sygnalizatory ułatwiają np. wizualizację procesów.

W postaci naszych nowych produktów z obszaru systemów sygnalizacyjnych oferujemy Ci liczne możliwości wizualizacji stanów roboczych maszyn lub procesów przemysłowych. Dzięki indywidualnie ustawianym kolorom i cyklom migania możesz korzystać z najwyższego stopnia elastyczności.

 

Źródło: item 

item Polska Sp. z o.o.
Kowalska 34
51-423 Wrocław
+48 71 788 57 00
POWIĄZANE
Podwieszany system transportowy Za pomocą podwieszanego systemu transportowego item dostarczysz do stanowisk produkcyjnych...
Automatyzacja i robotyzacja kluczem do przyszłości Zapoznaj się z najnowszymi rozwiązaniami item podczas targów WARSAW INDUSTRY AUTOM...
Rozwiązanie Karakuri dla przemysłu dostawców z branży motoryzacyjnej Inteligentna automatyzacja - Rozwiązanie Karakuri dla przemysłu dostawców z branży ...
A co jeśli konstruowanie mogłoby być całkowicie online? Projektuj online, gdzie chcesz, jak chcesz: item wskazuje już dzisiaj drogę do konstruowan...
Państwa pomysły są tego warte.® Twoje pomysły zasługują na partnera, któremu zaufasz. Zarówno te małe, jak i...
10 zasad ochrony ESD Wyładowanie elektrostatyczne (ESD) to często bagatelizowany problem, który pojawia...
Partnerzy