Szukaj w działach:

Masters&Robots Awards 2024 - liderzy innowacji wyłonieni

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

23 kwietnia poznaliśmy laureatów drugiej edycji prestiżowego konkursu Masters&Robots Awards, organizowanego przez Digital University - lidera edukacji cyfrowej w Polsce.


W gronie zwycięzców znaleźli się m.in. twórcy technologii Sound Objects umożliwiającej szybkie wykrywanie i leczenie demencji, program Meet and Code zmniejszający przepaść cyfrową w Europie oraz startup pozytywnego wpływu działający w branży modowej.

W uroczystości wręczenia nagród wziął udział Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na olbrzymi potencjał tkwiący w technologiach takich jak sztuczna inteligencja i komputery kwantowe.

 


Minister podkreślał, że znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym. – Jesteśmy w miejscu, które odmieni życie nasze i przyszłych pokoleń. Odmieni je na wielu poziomach i musimy być na to gotowi – i regulacyjnie, i to jest zadanie dla władzy publicznej, i innowacyjnie.
 

 


Skok technologiczny obejmie wszystkie branże, firmy i korporacje. Jowita Michalska, prezeska Digital University i przewodnicząca jury konkursu, mówiła o potrzebie doceniania tych, którzy w tym skoku technologicznym widzą swoją przyszłość i mają odwagę  wyznaczać kierunki rozwoju. – W drugiej edycji Masters&Robots Awards wyłoniliśmy 8 zwycięzców w 6 kategoriach. Nagrodziliśmy tych, którzy pokazują, że dzięki innowacjom i kreatywności, ale też odwadze kwestionowania status quo, możemy pokonywać wyzwania i budować lepszą przyszłość. Wiele nagrodzonych rozwiązań ma potencjał do skalowania i wprowadzania pozytywnych zmian na szeroką skalę. 

 

Gala konkursowa odbyła się w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa, przy wsparciu organizacji partnerskich: InCredibles program Sebastiana Kulczyka, PZU, ABB, Bank Pocztowy i Johnson & Johnson Innovative Medicine.

 

2 edycji Masters&Robots Awards 2024

 

Tytuł Masters of Innovation trafił do Vivid Mind Health za pionierskie podejście do wykrywania i leczenia demencji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Firma opracowała przełomową technologię Sound Objects, umożliwiającą szybką i precyzyjną diagnozę na wczesnym etapie choroby, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia pacjentów. Wręczający statuetkę Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, partnera kategorii, podkreślił ogromną odpowiedzialność, jaką niesie posiadanie skutecznych rozwiązań medycznych i wskazał na wagę dotarcia do każdego pacjenta, który może skorzystać z terapii.

 


– Pracuję dla firmy, która rozwija leki, mające na celu uleczenie raka, przywrócenie wzroku ludziom w niektórych skazach genetycznych i wydłużające życie pacjentów z HIV. Posiadanie takich leków i takich rozwiązań to gigantyczna odpowiedzialność i to nad czym teraz się skupiamy to odnalezienie każdego pacjenta, któremu należy się ta terapia. Musimy spośród milionów odnaleźć tę jedną osobę, która potrzebuje terapii. Używamy do tego rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, budujemy infrastrukturę i wspieramy diagnostykę – mówił Łukasz Hak.

 

Zwycięzcą w kategorii Masters of AI został cyber_Folks za przełomowe narzędzie "_Now", które umożliwia tworzenie w pełni funkcjonalnych stron internetowych z poziomu smartfona, bez konieczności zatrudniania programistów czy copywriterów. Partnerem tej kategorii była firma PZU, która uważnie śledzi trendy w sferze innowacji i wdraża rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji m.in. w obszarze Customer Experience. 

 


Artur Pajkert, członek zarządu cyber_Folks, odbierając nagrodę mówił o potrzebie wspierania małych firm, które są bardzo istotne dla naszej gospodarki. - Projekt"_Now" stworzyliśmy po to, aby każdy właściciel małej firmy mógł maksymalnie skorzystać z transformacji, by każdy mógł istnieć w internecie tak prosto, jak nigdy wcześniej.  Projekt "_Now" powstał w Polsce, ale nasze ambicje znacznie wykraczają poza granice tego kraju, także dzięki tej nagrodzie czujemy się jeszcze bardziej uskrzydleni, żeby podążać tą ścieżką. 

 

Nagrodę Masters of Social Impact przyznano INTU Circularity za wkład w rozwiązywanie problemu zanieczyszczenia środowiska i nadmiernej produkcji w branży odzieżowej. Firma ta opiera swój model biznesowy na idei gospodarki o obiegu zamkniętym, odzyskując i przetwarzając niepotrzebne tekstylia w unikatowe kolekcje odzieżowe. Nagrodę w tej kategorii wręczyła Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University, która ze swoim programami edukacyjnym Be.Eco i Be.Net dociera rocznie do ponad 2 tys. nauczycieli i 80 tys. uczniów.

Ex aequo w kategorii Masters of Innovation Leadership nagrodzono Przemka Gdańskiego z BNP Paribas Bank Polska oraz Adama Marciniaka z VeloBanku. Obaj otrzymali nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie innowacji i przywództwa w sektorze bankowym. 

 


– Sektor bankowy odgrywa fundamentalną rolę w procesie cyfryzacji polskiej gospodarki. Od lat obserwujemy, jak instytucje finansowe torują drogę innowacjom i przenoszą usługi na wyższy poziom. Masters&Robots Awards to nie tylko konkurs, ale też platforma wymiany pomysłów i budowania silnej społeczności innowatorów. Wierzę, że laureaci tej prestiżowej nagrody staną się inspiracją dla przyszłych pokoleń liderów. Znajdujemy się bowiem w punkcie, w którym mądrzy, odważni i odpowiedzialni przywódcy są bardziej potrzebni niż kiedykolwiek wcześniej – podsumował Jarosław Sroka, przedstawiciel partnera strategicznego konkursu - InCredibles program Sebastiana Kulczyka i wręczający nagrody w kategorii Masters of Innovation Leadership.

 

Zwycięzcy 2 edycji Masters&Robots Awards 2024




Adam Marciniak odbierając nagrodę podkreślał rolę zmotywowanego zespołu w budowaniu innowacyjnych rozwiązań. – Fundamentem naszej transformacji jest zespół blisko 3 tys. osób, zaangażowanych, zorientowanych na sukces, którzy chcieli zmienić coś w sektorze bankowym. Stworzyliśmy bardzo innowacyjną markę, produkty i rozwiązania, które są  atrakcyjne dla klientów - w bardzo krótkim czasie pozyskaliśmy 200 tys. nowych klientów, a nasza suma bilansowa wzrosła o 1/3. Przy czym celem nadrzędnym było zapewnienie bezpieczeństwa sektora. Pod kierownictwem Marciniaka VeloBank przeszedł imponującą transformację, stając się nowoczesną i innowacyjną marką. Bank z sukcesem pozyskał kapitał i odbudował zaufanie rynku w oparciu o technologie, stając się przykładem udanej restrukturyzacji i wzrostu. – Pokazaliśmy, że sektor jest dojrzały i innowacyjny. Potwierdziliśmy, że banki są podstawą cyfryzacji polskiej gospodarki. 

 

Obaj laureaci Masters of Innovation Leadership podkreślali znaczenie tworzenia środowiska sprzyjającego eksperymentowaniu. 

 


– Moim zadaniem jest m.in. tworzenie  bezpiecznej przestrzeni do próbowania nowych rzeczy, eksperymentowania, aby nikt się nie bał, że eksperymentując, popełniając błąd, zasłuży na karę. W naszym banku taka osoba zasłuży na nagrodę, ponieważ wszyscy  przy tej okazji czegoś wartościowego nauczymy się – powiedział Przemek Gdański odbierając nagrodę, dodając, że innowacyjność to nie tylko technologie, ale również nowy sposób myślenia, funkcjonowania, zorganizowania się, pracy i współpracy. W Banku BNP Paribas wdraża on model organizacyjny oparty na koncepcie samozarządzania, gdzie pracownicy sami decydują o swoich celach i sposobach ich realizacji. Eksperyment ten okazał się niezwykle udany i jest obecnie skalowany na inne obszary. – Dla mnie innowacyjność to nie tylko technologie, lecz także inny sposób funkcjonowania, zorganizowania się, pracy, współpracy ze sobą. Wierzę, że taka kultura organizacyjna jest kluczem do sukcesu w dzisiejszym dynamicznym świecie – tłumaczy Gdański.

 

Takie podejście do innowacji przekłada się na konkretne rezultaty. BNP Paribas Bank Polska otrzymał nagrodę Masters of Future Oriented Culture za stworzenie wyjątkowej kultury organizacyjnej, która umożliwia pracownikom podejmowanie inicjatyw przewidujących nadchodzące trendy i przygotowujących firmę na przyszłość. Bank oferuje szereg innowacyjnych programów, które rozwijają kompetencje przyszłości wśród kadry i zachęcają do podejmowania działań wykraczających poza tradycyjne podejście do bankowości. 

 


Jacek Presz, dyrektor Biura Zarządzania IT Banku Pocztowego, partnera tej kategorii, podkreślał znaczenie kultury innowacyjności w opracowywaniu rozwiązań rewolucjonizujących rynek. – Kultura organizacji jest dla nas fundamentem, na którym budujemy przyszłość firmy. Przekonałem się w Banku Pocztowym, że stworzenie przestrzeni zespołowi do innowacyjności daje szanse na skutecznie wdrożenie nowych pomysłów. W Banku Pocztowym mamy trochę taki przykładów – jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy kartę biometryczną, migrujemy systemy do chmury, wdrażamy asystenta opartego na sztucznej inteligencji – podsumował Presz.

 

Tytuł Masters of Global Impact jury przyznało ex aequo dwóm firmom: Hemolens Diagnostics i TechSoup. Hemolens Diagnostics została nagrodzona za rewolucyjny wkład w cyfrową diagnostykę kardiologiczną – firma opracowała unikatową platformę Cardiolens®, wykorzystującą sztuczną inteligencję oraz inżynierię biomedyczną do nieinwazyjnej i dokładnej oceny zwężeń naczyń wieńcowych. TechSoup zostało docenione za program Meet and Code, który umożliwia setkom tysięcy młodych ludzi udział w darmowych wydarzeniach kodowania, zmniejszając przepaść cyfrową w Europie. 

Kolejną okazją do spotkania w ramach społeczności zgromadzonej wokół Digital University będzie 8. edycja konferencji Masters&Robots, która odbędzie się 23 października 2024 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w inspirujących wykładach, panelach dyskusyjnych i warsztatach, a także nawiązać kontakty z ludźmi z branży. Szczegóły dotyczące konferencji zostaną ogłoszone wkrótce.

 

Źródło: Digital University

 

POWIĄZANE
Bezpieczna eksploatacja wózków AGV Operatorzy pojazdów lub systemów pojazdów AGV muszą mieć pewność, że...
Robotyka, automatyka i IOT na Warsaw Industry Week 2019 Warsaw Industry Week to Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych organiz...
Nowa platforma dla producentów sektora spożywczego W dynamicznie zmieniającym się świecie technologia oferuje olbrzymie możliwości. Wspiera ...
Robot mobilny UVC wspiera szpitale w czasie pandemii Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań ...
Chwytaki SCHUNK dla robotów współpracujących Z nową technologią w chwytaku JL1, SCHUNK wytycza grunt dla pierwszego chwytaka HRC, kt&o...
Czym jest IoT i IIoT? Co to jest IoT i IIoT oraz jakie są między nimi różnice i podobieństwa w przemysło...
Partnerzy