Szukaj w działach:

Zaangażowanie pracowników w transformację cyfrową

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Przemysł 4.0 stawia przed firmami działającymi w sektorze paliw kopalnych zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości.

W dobie cyfrowej transformacji, zaawansowane narzędzia technologiczne oferują szereg szans na poprawę efektywności i konkurencyjności. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tej rewolucji przemysłowej, kluczowe jest zaangażowanie pracowników na każdym etapie transformacji.

Projekt „Przemysł 4.0: Strategiczne Zaangażowanie Pracowników w Cyfrową Transformację Firm Wydobywających i Dostarczających Ropę, Gaz i Węgiel” realizowany jest przez organizacje z dziewięciu krajów, w tym Polski, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Północnej Macedonii, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii.

W pierwszym etapie projektu przeprowadzono analizę praktyk cyfryzacji w wybranych przedsiębiorstwach sektora paliw kopalnych. Wyniki pokazują, że największe korzyści przynosi cyfryzacja, która jest planowana i wdrażana we współpracy z pracownikami. Niestety, wciąż wiele firm ogranicza dialog społeczny w procesie cyfryzacji.

Na podstawie zebranych danych partnerzy społeczni opracowali strategiczne działania, które mogą być podjęte na poziomie zakładowym i branżowym. Następnie, podczas dwóch warsztatów szkoleniowych, które odbyły się w grudniu 2023 i lutym 2024 roku, przedstawiciele organizacji związkowych zdobyli szczegółową wiedzę na temat wyzwań i możliwości rewolucji cyfrowej.

Szkolenia obejmowały takie zagadnienia jak: dobra praca, cyfryzacja, edukacja i kwalifikacje oraz dialog społeczny. Dzięki zdobytym informacjom, pracownicy są lepiej przygotowani do zmian wynikających z transformacji cyfrowej.

Zaangażowanie pracowników w proces cyfryzacji nie tylko przyczynia się do osiągnięcia lepszych wyników biznesowych, ale także tworzy bardziej zrównoważone i ludzkie środowisko pracy. Dlatego też, inicjatywy takie jak projekt „Przemysł 4.0” są kluczowe dla przyszłości sektora paliw kopalnych, umożliwiając firmom dostosowanie się do wymogów nowej ery przemysłowej.

Więcej informacji na stronie:
https://www.isp.org.pl/pl/aktualnosci/przemysl-4-0-zaangazowanie-pracownikow-w-transformacje-cyfrowa


Źródło:  Instytut Spraw Publicznych

 

POWIĄZANE
Roboty SCARA i4H do obsługi najcięższych ładunków od firmy OMRON Wytrzymały robot SCARA i4H może przenosić ładunki o masie do 15 kg i został zaprojektowan...
Rozwiązania Przemysłu 4.0. w logistyce Firma PSI Polska, producent oprogramowania dla przemysłu, wdrożyła w Centrum Dystrybucyjn...
Premiera podczas ExpoWELDING 2018 Zespół Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING 2018 ogłosił kolej...
Wyzwania nowoczesnej produkcji VI Forum Nowoczesnej Produkcji, które odbyło się w dniach 24-25 października br. d...
30 mln złotych z MPiT na Przemysł 4.0 30 mln złotych MPiT przeznaczyło na wsparcie przedsiębiorców w transformacji przem...
Oprogramowanie i systemy czujników fundamentem przemysłu 4.0 Przemysł 4.0 staje się swego rodzaju nową filozofią kulturową, dotyczącą stosowania zaawa...
Partnerzy