Szukaj w działach:

Znamy zwycięzców konkursu „The Best of Industry 4.0”

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Jury konkursu „Best of Industry 4.0" wyłoniło najlepsze zakłady produkcyjne – czyli fabryki przyszłości i najciekawsze wdrożenia u wiodących producentów: technologie, produkty i usługi dla nowoczesnego przemysłu.


Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 3 października br., podczas wieczornej gali, będącej punktem kulminacyjnym inauguracyjnego pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i konferencji Nowy Przemysł 4.0.

W stale ewoluującym krajobrazie dzisiejszego przemysłu, charakteryzującym się szybką integracją nowych technologii, automatyzacji i coraz bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji, konkurs „The Best of Industry 4.0” będący integralną częścią targów TOOLEX i konferencji Nowy Przemysł 4.0, rzuca światło na firmy, które nie tylko dostosowały się, ale także rozwijały się, będąc pionierami innowacyjnych rozwiązań Przemysłu 4.0 w tych dynamicznych dla przedsiębiorstw czasach. Firmy zostały docenione, podobnie jak w zeszłorocznej edycji, w dwóch kategoriach: zakład produkcyjny i technologia. 


– Przyspieszająca rewolucja cyfrowa definiuje nową erę dla przemysłu. Aby utrzymać konkurencyjność i wspierać wzrost, przedsiębiorstwa muszą zwracać się ku najnowocześniejszym technologiom, wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji oraz zintegrować autonomiczne urządzenia i roboty w spójny ekosystem, który płynnie współpracuje zarówno z maszynami, jak i ludźmi. Podczas gdy wszystkie te elementy są kluczowe w kształtowaniu nowoczesnego modelu produkcji, równie duży nacisk należy położyć na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój, wplatając w biznes stale rosnące znaczenie kwestii środowiskowych – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
 


Podczas gali, która odbędzie się 3 października, nagrodzonych zostanie 10 laureatów. Laureatów wyłoniło jury, w którego skład weszli przedstawiciele najnowocześniejszych firm europejskiego i polskiego przemysłu, praktycy, naukowcy i eksperci w dziedzinie przemysłu 4.0.

W kategorii zakład produkcyjny wybrano czterech zwycięzców. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i płynnie integrują najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0.

W drugiej kategorii – technologia, utytułowanych zostanie sześć wyjątkowych, innowacyjnych rozwiązań. Rozwiązania wybrane przez jury podnoszą cyfrową transformację użytkownika w produkcji na nowy poziom.

Kategoria – Zakład Produkcyjny

  • Nutricia Polska - Firma została wyróżniona za osiągnięcia w dziedzinie transformacji cyfrowej, w szczególności za pełne wdrożenie zasad przemysłu 4.0. Przykład stanowi współpraca człowieka z robotem, wykorzystywanie danych ze sterowników maszyn w celu zwiększenia wydajności oraz wdrożenie sztucznej inteligencji i automatyki, w tym zastosowanie innowacyjnego robota kolaboracyjnego, robotyzacja procesów laboratoryjnych czy instalacja zautomatyzowanej inspekcji warzyw. 

  • PepsiCo Polska - Nagroda została przyznana m.in. za ekologiczne podejście, innowacje technologiczne i praktyki zrównoważonego rozwoju, które czynią zakład PepsiCo najbardziej zaawansowanym zakładem firmy w Unii Europejskiej. Zakład w Świętem implementuje gospodarkę o obiegu zamkniętym, wykorzystując odzysk ciepła i energię zieloną, znacząco ograniczając emisję dwutlenku węgla. Procesy technologiczne zasilane są wyłącznie z zielonych źródeł, opierając się na energii elektrycznego kotła parowego o mocy 3,2 MW, co znacząco zmniejsza ślad węglowy zakładu.

  • Volkswagen Poznań - Jury przyznało również nagrodę fabryce Volkswagena we Wrześni, która została doceniona za przyszłościowe podejście do zasad Przemysłu 4.0, z naciskiem na IT, Big Data, Internet Rzeczy, szeroko zakrojoną automatyzację i cyfryzację produkcji. W ciągu ostatnich pięciu lat zakład we Wrześni przeszedł liczne optymalizacje, uruchomił projekty transformacyjne i dokonał znacznych inwestycji w infrastrukturę, w tym pionierskie wdrożenie inicjatywy współpracy człowieka z robotem w ramach linii końcowej spawania.

  • Fakro - Jury uznało Fabrykę Fakro jako przykład strategicznego i niestandardowego podejścia do integracji najnowszych technologii w produkcji. W zakładzie udało się zautomatyzować wiele procesów (obróbka drewna czy produkcja szyb zespolonych) bez użycia robotów rozumianych jako urządzenia realizujące funkcje manipulacyjne względem kilku osi. Wysiłki Fakro w zakresie automatyzacji i robotyzacji mają na celu zarówno redukcję kosztów pracy, jak i poprawę ergonomii produkcji, sprzyjając bardziej wydajnemu i przyjaznemu dla pracowników środowisku.

Kategoria – Technologia

  • Transition Technologies PSC - Energy Advisor to Oprogramowanie Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), które umożliwia zakładom produkcyjnym przejęcie kontroli nad zużyciem energii i mediów. Rozwiązanie to oferuje pełny wgląd w zużycie mediów w kontekście produkcji, integrując liczniki energii, systemy realizacji produkcji i sterowniki maszyn. Mając do dyspozycji dane w czasie rzeczywistym, "Energy Advisor" usprawnia ścieżkę do wyższej efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji CO2, przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności produkcyjnej. W oparciu o rozwiązanie firmy mogą również zminimalizować czas reakcji w sytuacjach krytycznych, takich jak przekroczenie zakontraktowanej wydajności.

  • Snarto - Opracowane przez Snarto Ltd. innowacyjne rozwiązanie logistyczne, oparte na autorskiej technologii AI, działa w czasie rzeczywistym, stale optymalizując trasy i planowanie logistyczne, dostosowując się do zmieniających się zamówień i warunków drogowych w odstępach 3-minutowych. Snarto służy jako platforma cyfrowa łącząca producentów z siecią przewoźników, oferując producentom wydajność operacyjną, redukcję kosztów i korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju.

  • Solwena - System Percee firmy Solwena został doceniony za niezwykłe zastosowanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu energią. Umożliwia on wdrażanie strategii optymalizacji kosztów, wykorzystując zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję w celu uwzględnienia takich czynników, jak warunki pogodowe, dostępność zasobów, zapotrzebowanie na energię, taryfy i czynniki emisji. Dzięki integracji z urządzeniami automatyki, monitorowaniu operacji i aktywnemu kontrolowaniu sprzętu w celu zmniejszenia zużycia energii, system Percee doskonale promuje zrównoważone i wydajne praktyki zarządzania energią.

  • Siemens - Zastosowanie technologii cyfrowego bliźniaka przyczyniło się w firmie Wikpol, zajmującej się produkcją zrobotyzowanych linii paletyzacji, depaletyzacji i pakowania zbiorczego, do usprawnienia procesów projektowania oraz do doskonalenia tworzonych rozwiązań dzięki możliwości przetestowania różnych scenariuszy pracy maszyn. Firma Siemens odegrała kluczową rolę wdrożeniu tej technologii, dostarczając sprzęt i oprogramowanie, a także wsparcie ekspertów w zakresie uruchamiania cyfrowych bliźniaków, jeszcze bardziej umacniając pozycję Wikpol, jako lidera branży w zakresie innowacyjnych praktyk produkcyjnych. 

  • Automationstechnik - System identyfikowalności dla linii produkcyjnych oferuje wszechstronne możliwości w procesach produkcji masowej. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które można dostosować do różnych branż, w których utrzymanie standardów produkcji i historii produktu ma kluczowe znaczenie. System ten usprawnia konfigurację, monitorowanie i zarządzanie produkcją, umożliwiając producentom dostęp do zarchiwizowanych parametrów procesu dla każdego produktu, ułatwiając szybkie śledzenie historii produkcji. Zautomatyzowane decyzje zapewniają zgodność z ustalonymi standardami, a przejrzyste raporty generowane na podstawie zebranych danych pomagają identyfikować trendy procesowe i wąskie gardła, zapewniając optymalną wydajność produkcji.

  • AIUT - Polska firma AIUT została wyróżniona za stworzenie przełomowego inteligentnego systemu intralogistycznego, który rewolucjonizuje wewnętrzne operacje logistyczne w przedsiębiorstwach przemysłowych. Rozwiązanie oferuje pełną automatyzację, a nawet autonomiczną kontrolę w wysoce dynamicznych środowiskach produkcyjnych, zwiększając dostawy towarów oraz ogólną wydajność i bezpieczeństwo procesów transportowych, zapewniając jednocześnie ciągłość produkcji. Wykorzystując sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, IoT, naturalną nawigację, systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym, zaawansowaną komunikację i rozwiązania chmurowe, system AIUT samodzielnie wykonuje złożone operacje logistyczne w zakładach produkcyjnych i magazynach, przyspieszając procesy transportowe i produkcyjne oraz zapobiegając przerwom w produkcji. 


Tegoroczne 15. targi TOOLEX oraz konferencja Nowy Przemysł 4.0, to doskonała szansa do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie narzędzi, obrabiarek i technologii przemysłowych, ale także do spotkania przedstawicieli czołowych firm z branży.


– To wyjątkowa okazja, by nawiązać kontakty biznesowe, poznać najnowsze trendy w przemyśle oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie automatyki, robotyki i technologii przemysłowych. Nie przegapcie tegorocznych targów TOOLEX – czekamy na Was w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – podsumowuje Agnieszka Miklas, dyrektor działu expo Grupy PTWP.

 

Organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca portalu WNP.pl oraz organizator takich wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy i 4 Design Days. 

Więcej informacji na stronie wydarzenia --> https://www.toolex.pl/2023/pl/

 


Źródło: Grupa PTWPPOWIĄZANE
ITM_talks: Przemysł kosmiczny na wyciągnięcie ręki Przemysł kosmiczny coraz chętniej otwiera się na nowe inicjatywy, szukając potencjału wśr...
Automatyzacja produkcji - czy trzeba się jej bać? Z raportu Delloite „Przemysł 4.0 w Polsce - rewolucja czy ewolucja?” opubliko...
HPE Technology Roadshow 2019 – SOPOT W trakcie najbliższego spotkania, które odbędzie się 17 października w Sopocie, HP...
Fabryki przyszłości – jak będą wyglądały i czy jesteśmy na nie gotowi? Jak będą wyglądały fabryki przyszłości, czy polscy pracownicy są przygotowani do czwartej ...
ABB napędza autonomiczne roboty mobilne nowej generacji ABB nawiązuje strategiczne partnerstwo ze szwajcarskim start-upem Sevensense, założonym w...
Automatyzacja przy użyciu robotów - co należy wiedzieć Każdy, kto planuje wdrożenie koncepcji inteligentnej fabryki w swoim przedsiębiorstwie, p...
Partnerzy