Robot przemysłowy o wiodącym w klasie udźwigu i dokładności
Firma ABB wprowadziła na rynek najmniejszego w historii robota przemysłowego, oferującego nowe możliwości szybszej, bardziej elastycznej i wysokiej jakości produkcji inteligentne urządzenia typu „wearable”.
Dzięki kompaktowym rozmiarom, wiodącej w klasie ładowności i niezrównanej dokładności, nowy IRB 1010 oferuje producentom elektroniki możliwość zwiększenia produkcji urządzeń, w tym inteligentnych zegarków, słuchawek, czujników i śledzących aktywność fizyczną poprzez automatyzację.
- Rynek inteligentnych urządzeń typu wearable szybko przyspiesza, a prognozy szacują dwucyfrowy wzrost w latach 2022-2028 - powiedział Rui Liang, dyrektor zarządzający linii biznesowej zajmującej się elektroniką w Robotyce ABB. - Aby sprostać temu wzrostowi, firmy wymagają kompaktowych rozwiązań robotycznych, które są dostosowane do wąskich przestrzeni produkcyjnych w liniach produkcyjnych elektroniki i które mogą precyzyjnie obsługiwać małe komponenty stosowane w urządzeniach typu „wearable”. Jako najdokładniejszy robot w swojej klasie dla ładunków o masie 1,5 kg, nasz IRB 1010 spełnia te wymagania, umożliwiając firmom maksymalizację produkcji i wydajności przy zachowaniu najwyższego poziomu jakości produktów. |
IRB 1010 został zaprojektowany z myślą o małych przestrzeniach i maszynach specjalnego przeznaczenia, typowych dla środowisk produkcji elektroniki. Przy zasięgu 370 mm i powierzchni podstawy 135 mm na 250 mm, IRB 1010 jest o 30 procent mniejszy od najmniejszego obecnie robota ABB, IRB 120. Kompaktowe wymiary zwiększają liczbę ogniw, które można zmieścić w przestrzeni produkcyjnej, umożliwiając producentom zwiększenie wydajności dzięki większej gęstości rozmieszczenia fabryk.
Zdolny do przenoszenia ładunków o masie do 1,5 kg, IRB 1010 ma największy udźwig w swojej klasie, z możliwością podnoszenia do trzech razy większego ciężaru niż porównywalne roboty. Ta zwiększona ładowność - w połączeniu z przewodem powietrznym o większej średnicy, który zapewnia dodatkową siłę ssania - umożliwia jednoczesną obsługę wielu obiektów, co pozwala na przetwarzanie większej liczby obiektów w ciągu godziny. Otwiera również możliwości dla nowych zastosowań, w tym obierania folii, przenoszenia materiałów, montażu, klejenia i kontroli.
Fot.: IRB 1010 oferuje najwyższą w swojej klasie ładowność i precyzję. |
Produktywność jest dodatkowo zwiększona przez włączenie sześciu systemów hamowania, które pozwalają ramieniu robota pozostać w swojej pozycji nawet po zatrzymaniu. Dzięki wyeliminowaniu czasu potrzebnego robotowi na odzyskanie pozycji po zatrzymaniu lub przerwie, produkcja może być wznowiona szybciej, dzięki czemu IRB 1010 może zrobić więcej w krótszym czasie niż inne roboty w tej klasie.
Kluczem do wysokiej dokładności IRB 1010 jest kontroler OmniCore™ E10 firmy ABB, który oferuje wiodącą w swojej klasie powtarzalność pozycji i ścieżki na poziomie 0,01 mm. Dzięki wąskiej konstrukcji, sterownik jest dobrze dostosowany do montażu małych części w aplikacjach, gdzie rozmiary komórek produkcyjnych muszą być zminimalizowane. Sterownik oferuje elastyczność, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom, z wbudowaną cyfrową łącznością i ponad 1000 dodatkowych funkcji umożliwiających łatwą skalowalność.
Zużywając do 20 procent mniej energii w porównaniu do poprzednich kontrolerów IRC5C firmy ABB, OmniCore E10 umożliwia również producentom obniżenie kosztów energii i poprawę efektywności energetycznej.
Robot Control Mate ułatwia programowanie
Programowanie IRB 1010 jest proste dzięki programowi ABB Robot Control Mate. Robot Control Mate, dostępny jako dodatek do oprogramowania do programowania RobotStudio® firmy ABB, umożliwia użytkownikom poruszanie się, uczenie i kalibrowanie IRB 1010 z poziomu komputera lub tabletu mobilnego bez konieczności posiadania umiejętności programowania.
To proste programowanie, wraz z niewielkimi rozmiarami IRB 1010, otwiera również nowe możliwości dla zastosowań edukacyjnych. Kompaktowa konstrukcja IRB 1010 sprawia, że można go zainstalować na pulpitach w klasie, a łatwość obsługi pozwala zarówno nauczycielom, jak i uczniom szybko opanować umiejętności potrzebne do programowania i obsługi.
Dodanie IRB 1010 uzupełnia kompleksową ofertę przegubowych robotów przemysłowych ABB, obejmującą pełną gamę małych, średnich i dużych opcji, w tym rosnącą rodzinę robotów współpracujących, które mogą być bezpiecznie rozmieszczone obok pracowników.
Źródło: ABB
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?