Szukaj w działach:

Roboty FANUC dla przemysłu drzewnego i meblarskiego

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

W czasie zbliżających się targów DREMA w Poznaniu firma FANUC zaprezentuje roboty i rozwiązania technologiczne dla sektora drzewnego i meblarskiego zapewniające wzrost wydajności, poprawę jakości i zwiększenie efektywności kosztowej produkcji.


Przemysł drzewny jest jednym z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Z ogromnym potencjałem, ale także szeregiem wyzwań do pokonania. Rosnące koszty i deficyty surowca, brak rąk do pracy, silna, międzynarodowa konkurencja a nawet zmiany klimatu decydują o potrzebie inwestowania w nowe technologie. Podczas targów DREMA firma FANUC zaprezentuje roboty i dedykowane rozwiązania technologiczne zapewniające wzrost wydajności, poprawę jakości i zwiększenie efektywności kosztowej produkcji. 

W dobie Przemysłu 4.0 innowacyjne technologie stają się kluczowym środkiem rozwoju przemysłu drzewnego w Polsce. Wśród wielu dostępnych możliwości wyróżniają się sprawdzone rozwiązania umożliwiające automatyzację procesów wytwórczych. To one w dużej mierze pozwalają uzyskać zakładom produkcyjnym oczekiwaną wydajność, ograniczyć straty i lepiej zagospodarować dostępne zasoby i zespoły pracowników. 


Podczas zbliżających się targów DREMA w Poznaniu zaprezentujemy rozwiązania dla typowych, często spotykanych w branży drzewnej procesów, tak by odwołując się do konkretnych przykładów przedstawić korzyści wynikające z robotyzacji - mówi Mateusz Amroziński, key account manager, odpowiedzialny w firmie FANUC m.in. za pomoc producentom w analizie i wdrażaniu nowych projektów.


Jedną z prezentowanych aplikacji będzie system zrobotyzowany pracujący w oparciu o robota współpracującego FANUC CRX -10iA/L, wyposażonego w system wizyjny 3D. Podczas pokazu skaner 3DV, zamontowany na robocie, będzie skanował przestrzeń w celu lokalizowania tacek oraz drewnianych walców. Zadaniem robota będzie pobranie drewnianych elementów i ułożenie ich w odpowiednich miejscach wewnątrz tacek. Robotyzacja tego procesu gwarantuje uzyskanie krótkich czasów cyklu, wysokiej precyzji i ograniczenie ryzyka błędów. 

Kolejna aplikacja pokazowa to system robotyzacji procesu produkcji deski podłogowej stworzony przez firmę MONAWI. Pracuje w oparciu o robota przemysłowego FANUC o dużym udźwigu 165 kg oraz zasięgu 2655 mm. Producent stanowiska zrobotyzowanego przedstawi tylko część większego systemu, który został zaprojektowany do współpracy z dwoma maszynami: czopiarką wzdłużną i czopiarką poprzeczną, wiodącego niemieckiego producenta. W związku z tym, że nowoczesne, wysokowydajne obrabiarki przelotowe wymagają ciągłego podawania elementów do obróbki robot jest odpowiedzialny za sztaplowanie i rozsztaplowanie desek, transport materiałów oraz kompleksową obsługę maszyn. Zastosowanie automatyzacji decyduje tu o możliwościach wykorzystania potencjału maszyn, zapewnieniu ciągłości pracy oraz wymaganej wydajności procesu. Dodatkowym atutem jest możliwość przesunięcia ludzi do innych zadań, co prowadzi do zminimalizowania błędów ludzkich i wynikających z tego problemów w postaci reklamacji czy dużej liczby odpadów. Robot przyczynia się do uzyskania wysokiej jakości produktu. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody ręcznego przekładania desek eliminuje ryzyko powstawania obić, zarysowań lub wyszczerbień. Z kolei zwiększenie wydajności procesu redukuje koszt jednostkowy,
co generuje większy zysk.

Trzecia z prezentowanych aplikacji została stworzona wspólnie z firmą Lenze. Będzie tu można zobaczyć m.in. jak nowy przemiennik częstotliwości i550 motec radzi sobie w układach dla przemysłu drzewnego oraz przyjrzeć się jego współpracy z robotem marki FANUC. Liczne zintegrowane funkcje i550 motec wpływają na obniżenie kosztów, a możliwości cyfrowe sprawiają, że jest on świetnym, przyszłościowym wyborem. i550 motec można zamontować na motoreduktorze Lenze oraz samodzielnie na linii transportera. Funkcja IO-Link Master umożliwia bezpośrednie podłączanie inteligentnych czujników pracujących w tym standardzie. 

Na stanowisku FANUC będzie można również spotkać się z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa pracy w fabrykach z Tech-System Group. Firma zajmuje się pomiarami i audytami, oceną ryzyka, szkoli, a przede wszystkim – wspiera na drodze do nadania CE. Podczas targów Drema specjaliści chętnie podzielą się doświadczeniami i zaoferują odwiedzającym stoisko rabat na szkolenie z bezpieczeństwa maszyn, organizowane w dniach 19-20 października br. w Gdańsku. 

Mimo niekwestionowanych korzyści wynikających z robotyzacji w polskich zakładach produkcyjnych działających w branży drzewno-meblarskiej robotów wciąż jest niewiele. Warto to zmieniać z myślą o wzmacnianiu konkurencyjności sektora na arenie międzynarodowej. FANUC Corporation jest jednym ze światowych liderów w zakresie produkcji systemów sterowania CNC, robotów i maszyn produkcyjnych (ROBODRILL, ROBOCUT i ROBOSHOT) wykorzystywanych w procesach automatyzacji fabryk. Od 1956 roku firma FANUC jest pionierem w rozwoju maszyn sterowanych numerycznie w branży automatyki przemysłowej. Dzięki globalnej strukturze, obejmującej ponad 260 lokalizacji i zatrudniającej ponad 8000 pracowników, FANUC oferuje rozbudowaną sieć sprzedaży, wsparcia technicznego, badań i rozwoju, logistyki oraz obsługi klienta.

 

Źródło: FANUC PolskaFANUC Polska Sp. z o.o.
Tadeusza Wendy 2
52-407 Wrocław
+48 71 77 66 160
POWIĄZANE
O współpracy na III Forum Cobotyki 17 października 2019 r. we Wrocławiu odbędzie się III edycja Forum Cobotyki, zrzeszająca ...
DREMA 2018 na drodze do Przemysłu 4.0 Chcąc wpisywać się w ideę Przemysłu 4.0, która zagościła już na dobre w umysłach p...
Przedsiębiorcy planują inwestować w robotyzację Przedsiębiorcy planują inwestować w robotyzację – wynika z badania „Barometr ...
AIUT i FAIRP zacieśniają relacje biznesowe z Tajwanem Z inicjatywy firmy AIUT przedstawiciele Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAIRP) i Ta...
Bieg Automatyka z Lenze Firma Lenze Polska zapraszana na wirtualny, charytatywny Bieg Automatyka.Uczestnicy sami ...
Wszystko o ITM Polska 2019 Targi ITM Polska Innowacje-Technologie-Maszyny, które odbędą się w Poznaniu w dnia...
Partnerzy