Szukaj w działach:

Boom Robotów Przemysłowych w Europie trwa - Raport IFR

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Liczba robotów przemysłowych w Europie nieustannie rośnie, a dane z 2022 roku dowodzą, że to sektor o ogromnym potencjale.

Raport opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) przedstawia zachwycające wyniki, które odzwierciedlają rosnące zainteresowanie automatyzacją produkcji w krajach Unii Europejskiej.

Niemcy: Najsilniejszy gracz na europejskim rynku robotów

Niemcy, niewątpliwie, są królem rynku robotów przemysłowych w Europie. W 2022 roku na terenie tego kraju zainstalowano około 26 000 robotów, co stanowi 37% wszystkich instalacji w Unii Europejskiej. To o 3% więcej niż w roku poprzednim. Przemysł motoryzacyjny odgrywa tu główną rolę, odpowiadając za 27% nowych instalacji robotów. Jednakże, w innych sektorach, takich jak branża metalowa i tworzyw sztucznych, również odnotowano znaczący wzrost.

Włochy: Wystrzałowy Wzrost w Sektorze Przemysłowym

Włochy zajmują drugie miejsce na liście krajów, które zainstalowały najwięcej robotów w 2022 roku. Z 12 000 jednostkami, stanowią 16% wszystkich instalacji w UE. Kraj ten ma rozwinięty przemysł metalowy, maszynowy, spożywczy i chemiczny, co przyczyniło się do rekordowego wzrostu w sektorach przemysłowych. W szczególności, produkcja robotów przemysłowych w sektorze tworzyw sztucznych i produktów chemicznych wzrosła o 42%.

Francja: Stymulacja rządu napędza wzrost

Rynek robotów przemysłowych we Francji zajął trzecie miejsce w Europie w 2022 roku, z 7400 jednostkami zainstalowanymi w skali roku. Branża metalowa oraz motoryzacyjna odgrywają kluczową rolę, a pakiet stymulacyjny rządu francuskiego, wartości 100 miliardów euro, na inwestycje w inteligentny sprzęt fabryczny, wykazuje znaczący wpływ na rozwój sektora.

Hiszpania: Silne zainteresowanie przemysłem motoryzacyjnym

Hiszpania, drugi co do wielkości producent samochodów w Europie po Niemczech, zainstalowała 3800 robotów w 2022 roku. Przemysł motoryzacyjny i metalowy były głównymi graczami na rynku robotów przemysłowych. Choć wydarzenia na Ukrainie wpłynęły na przemysł wytwórczy, inwestycje w cyfryzację i automatyzację przyczynią się do odbudowy sektora.

Polska: Wzrost na tle inwestycji w cyfryzację

Polska odnotowała kolejny rok wzrostu w instalacjach robotów przemysłowych. W 2022 roku zainstalowano 3100 jednostek, co było drugim najlepszym wynikiem po rekordowym roku 2021. Inwestycje UE w cyfryzację i automatyzację gospodarki przyniosły korzyści, pomagając w utrzymaniu trendu wzrostowego. Pomimo wyzwań związanych z konfliktem na Ukrainie, Polska wykazuje się potencjałem na dalszy rozwój w tym sektorze.

Podsumowując, rynek robotów przemysłowych w Europie prezentuje się obecnie bardzo obiecująco, a kraje takie jak Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania i Polska są głównymi graczami. Wzrost w sektorze motoryzacyjnym, metalowym, i sektorach chemicznych oraz rosnące wsparcie ze strony rządów, w tym inwestycje w cyfryzację, zapewniają solidne podstawy dla dalszego rozwoju tego sektora w Europie.

 

Źródło: Międzynarodową Federację Robotyki (IFR)

POWIĄZANE
Nowy zarząd Międzynarodowej Federacji Robotyki Zarząd Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR) wy...
Coraz więcej robotów i cobotów w Polsce Raport opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) za rok 2019 przynosi po...
World Robot Summit 2018 W dzniach 17-21 października 2018 roku w Tokyo, odbyło się spotkanie organizowane przez M...
Wzrost robotyzacji w logistyce wewnętrznej Zgodnie z raportem World Robotics 2018 Service Robots opublikowanym przez Międzynarodową ...
2 miliony nowych robotów do 2022 roku Jak informuje IFR (Międzynarodowa Federacja Robotyki), od 2020 do 2022 roku w fabrykach n...
IFR prezentuje World Robotics Report 2022 Nowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR - International Federation of Robotic...
Partnerzy