Szukaj w działach:

Fabryka B&R niezależna od gazu ziemnego

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Fabryka obwodów drukowanych B&R w Eggelsbergu staje się niezależna od gazu ziemnego dzięki nowym przemysłowym pompom ciepła. B&R robi kolejny duży krok w kierunku neutralności węglowej: inwestycja o wartości 2,5 miliona euro pozwoli zaoszczędzić ponad 1800 MWh gazu i 450 ton CO2 rocznie.


Nowy przemysłowy system pomp ciepła ogrzewa i chłodzi 15 500 m² powierzchni produkcyjnej i biurowej. Własny system fotowoltaiczny B&R, jeden z największych w Austrii, ma zostać rozbudowany z 1,8 MWp do 3,2 MWp. Planowane jest znaczne zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych we flocie z 10 do 90 procent, a na miejscu działa już 59 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Fabryka obwodów drukowanych prowadzona przez austriacką firmę B&R, należącą do Grupy ABB, wyeliminowała zależność od gazu ziemnego. Jest to możliwe dzięki nowemu przemysłowemu systemowi pomp ciepła, w który firma B&R zainwestowała 2,5 miliona euro, a który będzie wykorzystywał ciepło odpadowe z maszyn do przyjaznego dla klimatu ogrzewania i chłodzenia 15 500 m² powierzchni produkcyjnej i biurowej. Uzyskane w ten sposób oszczędności w zużyciu gazu są w przybliżeniu równoważne zapotrzebowaniu niewielkiej społeczności.

Nowy system pomp ciepła wymaga około jednej czwartej wcześniej zużywanej energii. 100% energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim z własnego systemu fotowoltaicznego firmy, o obecnej mocy 1,8 MW, która zostanie zwiększona do 3,2 MW w nadchodzących latach.


- B&R jest nie tylko wiodącą i wysoce innowacyjną firmą w Górnej Austrii, ale także pionierem w wycofywaniu paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny. Jako obszar przemysłowy nr 1 w republice, Górna Austria odgrywa szczególną rolę w transformacji energetycznej sektora produkcyjnego. Przemysłowe lub wielkoskalowe systemy pomp ciepła, takie jak ten w B&R Eggelsberg, to krok milowy na drodze do neutralności klimatycznej. W całej Austrii istnieje znaczny potencjał pokrycia ponad 12% zapotrzebowania na ciepło przemysłowe za pomocą pomp ciepła. Musimy wykorzystać ten potencjał najlepiej jak potrafimy i wspólnie go rozwijać - wyjaśnia
 Markus Achleitner, radny kraju związkowego Górna Austria ds. gospodarczych, specjalista w dziedzinie automatyki.

 

Elektryfikacja floty korporacyjnej kolejnym krokiem na drodze do neutralności węglowej

Celem B&R jest osiągnięcie całkowitej neutralności węglowej do 2030 roku. W tym celu firma skupi się również bardziej na elektromobilności. Obecnie co dziesiąty pojazd floty B&R ma napęd elektryczny, a odsetek ten stale rośnie. Celem B&R jest przekształcenie ponad 90 procent floty pojazdów w siedzibie głównej na pojazdy elektryczne, a w zakładzie w Eggelsbergu działa obecnie 59 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Planowane są już kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.


-
Zgodnie z harmonogramem rozpoczynamy kolejną dekadę jako firma neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Nadal istnieją poważne obawy, że wycofanie gazu w przemyśle nie jest ekonomicznie wykonalne. Nasza nowa pompa ciepła udowadnia, że ten krok jest dziś rzeczywiście możliwy w wielu zakładach przemysłowych, w których gaz nie jest wymagany do rzeczywistej produkcji. Jako część Grupy ABB, B&R ma jasno określony cel, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku. Wycofanie się z gazu ziemnego w naszej fabryce obwodów drukowanych przybliża nas do tego celu. W ten sposób torujemy drogę dla zrównoważonej produkcji komponentów automatyki i przyjaznych dla klimatu łańcuchów dostaw dla naszych klientów - mówi prezes B&R, Jörg Theis.

 

Pompa ciepła oszczędza zużycie gazu odpowiadające prawie 200 gospodarstwom domowym

W przyszłości nowy system pomp ciepła B&R zastąpi ponad 1800 MWh gazu rocznie. Odpowiada to konsumpcji 150-200 gospodarstw domowych. Całkowita moc pompy ciepła w fabryce obwodów drukowanych B&R wynosi 980 kW. Wydajność chłodzenia wynosi 850 kW i jest szczególnie istotna dla tych obszarów produkcyjnych, które wymagają chłodzenia do określonej temperatury w lecie.

 

B&R niezależna od gazu ziemnego

 

Ciepło odpadowe, powietrze i fotowoltaika jako główne źródła energii

Według Federalnego Ministerstwa Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii (BMK) w 2022 r. w całej Austrii sprzedano 131 przemysłowych pomp ciepła. Ogromny potencjał pomp ciepła tkwi przede wszystkim w wykorzystaniu przemysłowego ciepła odpadowego, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną. Tak jest również w B&R, gdzie nowy system odzyskiwania ciepła wykorzystuje ciepło odpadowe z procesu produkcji jako źródło energii do ogrzewania pomieszczeń biurowych i produkcyjnych. Dodatkowa wymagana energia jest generowana przez system pomp ciepła, a nadmiar ciepła można wykorzystać w innych częściach budynku. We wszystkich pompach ciepła stosowane są wyłącznie naturalne czynniki chłodnicze. Innowacyjna technologia pomiarowa i kontrolna B&R zapewnia, że wszystkie komponenty zastosowane w tym rozwiązaniu współpracują ze sobą w najlepszy możliwy sposób.

Trwa rozbudowa systemu fotowoltaicznego i floty elektrycznej

Nowy system ogrzewania w fabryce PCB jest jednym z kilku środków, które zostały już wdrożone lub są planowane w ramach strategii zrównoważonego rozwoju B&R. Kampus Innowacji i Szkoleń ABB w B&R Eggelsberg, który został otwarty w zeszłym roku, jest już domem dla jednego z największych systemów fotowoltaicznych (PV) w Austrii. Tylko w ubiegłym roku system PV dostarczył 1 786 MWh energii elektrycznej. System będzie dalej rozbudowywany w nadchodzących latach, wraz z innymi działaniami, takimi jak konwersja floty firmy na pojazdy elektryczne. Wdrażane jest również magazynowanie energii cieplnej między zakładami produkcyjnymi, co ma zapewnić optymalne wykorzystanie wytwarzanej energii przyjaznej dla klimatu.

 

Źródło: B&R Automation

 

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
ul. Małachowskiego 10
61-129 Poznań
+48 61 8460 500
POWIĄZANE
68% firm nie jest gotowych na automatyzację Jak informuje Personnel Service, 68% przedsiębiorców uważa, że ich firma nie jest ...
Cykl webinarów z ekspertami Lenze Zapraszamy na cykl webinarów z ekspertami Lenze. Specjalistyczna wiedza poparta pr...
Zautomatyzowana linia produkcyjna Prima Power w Porta Steel Film przedstawia działanie zautomatyzowanej linii produkcyjnej Prima Power w zakładzie Por...
Napędy bezszafkowe przyszłości Czy zastanawiasz się, jak ekonomicznie wytwarzać produkty w coraz mniejszych partiach? W ...
Sztuczna inteligencja – jak z nią współpracować na produkcji? Firmy nie powinny zniechęcać się do odkrywania zalet sztucznej inteligencji. Warto jednak...
Jak zadbać o rozwój technologiczny firmy Cyfrowa transformacja w biznesie stała się rzeczywistością. Analityka danych, digitalizac...
Partnerzy