Szukaj w działach:

Trzy sposoby na przyspieszenie integracji kobotów

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Dobre planowanie i silni partnerzy pomagają MŚP pokonać przeszkody w automatyzacji. Dzięki kobotom pracownicy mogą zająć się ciekawszymi zadaniami. 


Koboty, znane również jako roboty współpracujące, cieszą się dużą popularnością, ponieważ umożliwiają automatyzację czasochłonnych i zasobochłonnych zadań podczas swobodnej współpracy z ludźmi. Koboty i autonomiczne roboty mobilne (AMR) sprawdzają się zarówno w MŚP, jak i w dużych przedsiębiorstwach, bowiem wykonują zadania takie jak transport, paletyzacja, załadunek i rozładunek maszyn, montaż, malowanie czy spawanie. Mogą być szybko i elastycznie poddawane modyfikacji, a także programowane przez osoby nie będące specjalistami. Uzupełnianie materiałów może być usprawnione dzięki AMR, a ładowanie maszyn i procesów - dzięki kobotom.

Wartość globalnego rynku robotów współpracujących szacowana jest obecnie na około 1,2 mld USD, a wielkość sprzedaży kobotów w 2021 roku osiągnęła łącznie 32 300 sztuk. Te technologie są w wielu miejscach na wagę złota, szczególnie w czasach, gdy firmom coraz trudniej znaleźć i zatrzymać odpowiednich pracowników. Aby jednak skutecznie przeprowadzić takie projekty i przyspieszyć integrację robotów, potrzebna jest wiedza techniczna oraz partnerzy znający się na temacie. Przede wszystkim jednak pracownicy, którzy muszą być informowani i angażowani od początku projektu, aby wspólnie uczestniczyć w zmianach.

Oto trzy wskazówki, o których firmy powinny pamiętać podczas integracji kobotów:

1. Dowiedz się, gdzie i w jaki sposób robotyka może wspierać pracowników 

Na początku projektu automatyzacji osoby decyzyjne i pracownicy muszą wspólnie zastanowić się, jak można usprawnić i zwiększyć wydajność procesów. Niektóre zadania są wykonywane ręcznie i zawsze w ten sam sposób od wielu lat, najczęściej przez pracowników, bez kwestionowania tego „Czy to musi tak być?” lub „Czy można to zrobić inaczej i lepiej?”. Dlatego początek każdego projektu automatyzacji musi rozpocząć się od kompleksowego planowania, które w idealnym przypadku obejmuje wszystkich, którzy są zaangażowani w obecne i przyszłe procesy. 


- Pracownicy i operatorzy powinni być zawsze w centrum uwagi, powinni wiedzieć i nauczyć się, że roboty mogą ich wspierać, podczas gdy oni mogą poświęcić się innym, ciekawszym zadaniom - mówi Peter Lange, kierownik ds. rozwoju biznesu w zakresie robotyki w firmie OMRON. - Dzięki kobotom pracownicy są zwolnieni z monotonnych, wymagających fizycznie lub niebezpiecznych prac. Przykładem może być podnoszenie ciężkich ładunków, proste procesy podnoszenia i umieszczania, przenoszenie części, sortowanie i paletyzowanie lub prace niebezpieczne dla zdrowia. Rzeczywistym klientem końcowym technologii kobotów nie jest firma sama w sobie, ale pracownik lub operator. Jeśli jest on niezadowolony, inwestycja w kobota jest skazana na niepowodzenie od samego początku. Wszystkie zainteresowane strony, np. dział bezpieczeństwa, rada zakładowa, operator i IT muszą być zaangażowane w taki projekt od samego początku.

 

2. Korzystaj z technologii, która spełnia Twoje wymagania

Koboty dobrze nadają się dla MŚP, ponieważ są łatwe do skonfigurowania oraz oferują szybkie i opłacalne rozwiązanie. Pozwalają MŚP działać bardziej elastycznie oraz lepiej reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Jedynym sposobem na ograniczenie przestojów w MŚP jest wybór robota gotowego do szybkiego uruchomienia i intensywnej pracy. Dlatego warto postawić na technologię i serwis z jednego źródła. Wybrane rozwiązanie powinno oferować wysoki zwrot z inwestycji oraz możliwość dostosowania do nowych procesów produkcyjnych i układów w krótkim czasie. Roboty współpracujące OMRON TM zaprojektowano tak, aby można je było łatwo wykorzystać do różnych zadań i zastosowań, zapewniając pełną elastyczność produkcji. 

3. Zmień przepływy pracy i wspieraj operatorów, aby zwiększyć ich siłę w przyszłości

Roboty mogą służyć jako dodatkowa siła robocza. Na przykład trzy frezarki CNC do obróbki przedmiotów, które wymagają dużej precyzji, potrzebują operatora do załadunku i rozładunku każdej z nich. Jeśli kobot wykona załadunek i rozładunek maszyny, operatorzy mogą zamiast tego pracować na trzy zmiany i skupić się na procesie maszynowym oraz jakości produktu. Dzięki temu firmy mogą prowadzić proces produkcji znacznie dłużej i zwiększyć przepustowość oraz jakość. Przepływy pracy muszą być stale analizowane i dostosowywane do aktualnych wymagań, aby stawały się coraz wydajniejsze, a także bardziej zrównoważone. Modele czasu pracy mogą być również zmieniane w trakcie automatyzacji kobotów. Ważna jest ogólna otwartość na zmiany i adaptację, ukazująca nowy poziom elastyczności w myśleniu przedsiębiorczym.

OMRON - lider inteligentnych i zintegrowanych rozwiązań z zakresu robotyki udowadnia, że koboty i roboty mobilne są osiągalne i przystępne cenowo także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szybki szacunek zwrotu z inwestycji wykorzystującej roboty Omron można sprawdzić tutaj.

 

Źródło: OMRON


Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Ponad 500 rozwiązań ekosystemie UR+ Universal Robots świętuje kolejny kamień milowy – ponad 500 innowacyjnych rozwiązań...
Przegląd targów branżowych 2023 W kalendarzu targów przemysłowych na rok 2023 jest wiele interesujących wydarzeń b...
Jakim warunkom pracy musi sprostać robot przemysłowy? Robotyzacja może przynieść wiele korzyści, jednak aby tak się stało, robot przemysłowy mus...
ABB inwestuje w systemy spawalnicze Scalable Robotics ABB inwestuje w Scalable Robotics, aby wzbogacić portfolio systemów spawalniczych ...
FANUC i SCHUNK razem na INNOFORM® 2020 Wśród tegorocznych wystawców targów INNOFORM® nie zabraknie firm...
Globalny program edukacyjny ABB Globalne badanie ABB ujawniło rosnący trend wśród amerykańskich i europejskich prz...
Partnerzy