Szukaj w działach:

Podsumowanie XI edycji Green Industry Summit

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


6 października w hotelu Arche Hotel Krakowska w Warszawie odbyła się konferencja „Green Industry Summit”. Podczas czterech paneli oraz trzech wystąpień dyskutowano o wyzwaniach, jakie są stawiane przed sektorem przemysłowym oraz logistyką w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania nagród „Diamenty Green Industry” dla najbardziej wyróżniających się podmiotów z sektora przemysłu, transportu i logistyki.

Część merytoryczną otworzyło wystąpienie Prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego - wieloletniego koordynatora Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych z Politechniki Warszawskiej, pod tytułem “Zielona energia dla Przemysłu”. Na wstępie Pan Profesor zaznaczył, że jego wystąpienie będzie kontrowersyjne oraz, że chce dzięki temu dać pole do ciekawych dyskusji i przemyśleń. Wedle jego słów, jedyną uniwersalną walutą staje się energia, zaś sam deficyt energii występuje niezależnie od wydarzeń, z którymi borykamy się ostatnimi czasy - niezależnie od występowania kryzysów finansowych, stanów pandemicznych czy działań militarnych. W swojej wypowiedzi powołał się również na badania Roberta Johnsona z Uniwersytetu w Harwardzie o tym, iż to nie dwutlenek węgla przyczynia się najbardziej do zwiększonego efektu cieplarnianego. Za tymi poczynaniami stoi natomiast metan i to ten organiczny związek chemiczny powinniśmy wychwytywać z atmosfery, a następnie spalać do dwutlenku węgla. 

Po wystąpieniu inauguracyjnym nadszedł czas na dyskusje panelowe. Głównym tematem pierwszego panelu dyskusyjnego była zielona transformacja przemysłu w kierunku GOZ. Moderatorem był Prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa, Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Warszawska. Udział w dyskusji wzięli: Katarzyna Mroczkowska - Marketing Lead for Central, East and South Europe, HMD Global, Iwona Jacaszek-Pruś - Dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska, Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński - wieloletni koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych,Politechnika Warszawska, oraz Artur Pollak - Prezes Zarządu, APA Group, Łukasz Dominiak, Dyrektor ds. Public i Government Relations, Animex. Początkowo dyskutanci debatowali o nowoczesnych technologiach, które pomogą w walce z recyklingiem oraz o problemie destabilizacji gospodarki. Dodatkowo nawiązali do transformacji cyfrowej oraz przejść z przemysłu 2.0 do przemysłu 4.0. Wspomniano również o kwestii odpadów polimerowych, procesach segregacji tych odpadów, a także zwrócono uwagę na problematykę deficytu czystej wody na świecie w kontekście różnych skażeń, związanych z brakiem skutecznych działań recyklingowych. Na końcu panelu prelegenci dyskutowali o dylemacie pomiędzy bezpieczeństwem żywności a poszukiwaniem odpowiednich opakować do jego przechowywania.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na prezentację Pana Daniela Ładno - Enterprise Accounts Senior Manager, CEE, Dassault Systèmes pod tytułem “Cyfrowe wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju”. W swojej prezentacji opowiedział czym jest bliźniak cyfrowy i do czego służy. Przede wszystkim bliźniak cyfrowy potrzebuje centralnego miejsca, z którego pobiera aktualne dane, zaś samo modelowanie cyfrowe pozwala na szybsze przejście od pomysłu do wytworzenia produktu, czyli zajmuje się analizą całościowego życia danego produktu.

Green Industry Summit 2022 panele


Drugi panel dyskusyjny pt. „Budownictwo Neutralne Klimatycznie” poprowadził moderator - dr Bartosz Zamara - Development Manager, Trebbi Polska. W dyskusji udział wzięli: Łukasz Marcinkiewicz - Dyrektor Projektów Infrastrukturalnych Lafarge w Polsce i Dyrektor Zarządzający LH Engineering, Adam Ambrozik - Senior Public Affairs Manager, CEE, VELUX Polska, Jacek Zychowicz - Dyrektor ds. Technologii Betonu, Warbud, dr inż. Maciej Skowroński - Wiceprezes Zarządu, Metroplan Polska, Kamil Kowalczyk - Dyrektor Sprzedaży, Unihouse. Wśród prelegentów wywiązała się dyskusja m.in. o koncepcji utylizacji budynku i produktu oraz o obniżaniu kosztów energii w budownictwie mieszkaniowym. Padło pytanie czy inwestorzy są zainteresowani braniem pod uwagę konceptu ekologicznego przy planowaniu nieruchomości. Później zostały zaprezentowane różne badania dotyczące m.in. renowacji we własnym domu. Okazuje się bowiem, że na pierwszym miejscu w rankingu figuruje aspekt trwałości i ceny, a dopiero na jednym z ostatnich miejsc - wpływ na środowisko. W dzisiejszych czasach odbiorcy profesjonalni często ponoszą dużą odpowiedzialność,w przeciwieństwie do odbiorców indywidualnych, gdzie wciąż jest problemz należytym podejściem do problemów środowiskowych. Rozmówcy zwrócili dodatkowo uwagę na fakt, iż w Polsce ludzie stawiają znacznie częściej na indywidualizm, który jest przeciwieństwem budownictwa zrównoważonego klimatycznie i należałoby w tym zakresie wzorować się na państwach Europy Zachodniej i Północnej. Wspomniano również o zachodnim trendzie budownictwa z drewna, który wielkimi krokami również idzie do Polski.

Po przerwie lunchowej nadszedł czas na drugą prezentację wygłoszoną przez Panią Aleksandrę Gumel - Head of Logistics Solution Design CEE, Rohlig Suus Logistics pod tytułem “Łańcuchy dostaw w kolorze zielonym”. Firma ta, realizuje siedem usług związanych z przedstawieniem śladu węglowego oraz opracowała raport CSR za rok 2021. Ponadto przeprowadziła audyt energetyczny wszystkich swoich placówek, a obecnie trwają prace nad obniżaniem wskaźników niekorzystnych z punktu widzenia ekologii. Jako jeden z działań spółki, rozmówczyni przedstawiła minimalizowanie zużycia folii w pakowaniu przesyłek.

Osią tematyczną III panelu był Zrównoważony Transport i Logistyka. Moderatorem był Pan Przemysław Piętak - Supply Chain Advisory Director, CBRE. Udział w panelu wzięli: Monika Jarosik-Szmidt - Key Account and Research & Development Manager, ABC-Czepczyński, Piotr Chmielewski - Członek Zarządu, ROHLIG SUUS Logistics, Grzegorz Słomkowski - Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Robert Neumann - Chief Quality Officer, Blulog, Prof. dr hab. Wojciech Paprocki - Dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Michał Brzozowski - Prezes Zarządu Metroplan Polska, połączył się z nami zdalnie. Eksperci wymieniali poglądy w zakresie dywersyfikowania źródeł dostaw w obliczu stanów pandemicznych oraz zapewniania bezpieczeństwa produkcji i dbania o strategię „just in sequence”. Wspomnieli również o tym, jak rozwiązania IT mogą pomóc zoptymalizować cały proces zarządzania łańcuchem dostaw.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do trzeciego case study, które zaprezentował Pan Michał Świerczyński - Commercial Director, Dalkia Polska, a dotyczyło ono DBOOT - Design, Build, Own, Operate, Transfer, czyli nowej koncepcji finansowania dekarbonizacji w przemyśle. W swojej wypowiedzi przedstawił główne rozwiązania w kierunku oszczędności energii, dekarbonizacji, pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł oraz poprawy rentowności firmy w tym zakresie. Ponadto, wspomniał o modelu współpracy z klientem przemysłowym opartym na łańcuchu dostaw.

Ostatni panel poświęcony był Zielonej Energii dla Przemysłu. Moderatorem dyskusji był dr hab. Bolesław Rok, Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie. W panelu udział wzięli: Przemysław Janiszewski - Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego, Unibep S.A., Arkadiusz Musielewicz - Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju, Ecological Projects Poland, Jacek Ławrecki - Dyrektor ds. Komunikacji, Fortum, Piotr Apollo, MBA - Prezes Zarządu, Tauron Nowe Technologie, Marta Głód Dyrektor ds. zakupu i rozwoju projektów PV, OX2 Poland. Na wstępie panelu jeden z prelegentów zaznaczył, że osiągnięcie kiedykolwiek 100-procentowej energii z OZE okazuje się niemożliwe, co stało się bodźcem do podjęcia dalszych rozważań o potrzebie ustabilizowania gospodarki oraz perspektywach dalekodystansowych. Według słów rozmówców, problem niestabilności rynkowej upatrywany jest w niewłaściwym planowaniu działań, co przyczynia się do zachwiania m.in. sektora energetycznego. Zaś za wyznacznik progresu gospodarczego w kierunku odnawialnych źródeł energii, powinno się stawiać na rozwój farm fotowoltaicznych, a przede wszystkim na determinację - aby potrafić zakończyć rozpoczęte już projekty.

 

Diamenty Green Industry 2022

 

Diamenty Green Industry

Po zakończeniu części merytorycznej przyszedł czas na wieczorną galę, którą uroczyście otworzyli Prof. dr hab. Michał Kleiber - Wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Prezydent ECCOMAS, Kawaler Orderu Orła Białego - członek Kapituły Konkursowej oraz Beata Radomska - CEO Executive Club. Punktem kulminacyjnym Gali było rozdanie statuetek w 10 Kategoriach Konkursowych, które uhonorowały najlepsze przedsiębiorstwa oraz wybitnych menedżerów i liderów biznesu.

Laureaci „Diamentów Green Industry”:

 • LIDER TECHNOLOGII DLA PRZEMYSŁU: Metroplan Polska
 • LIDER OPROGRAMOWANIA DLA PRZEMYSŁU: Dassault Sustems
 • LIDER BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO: Kajima
 • Wyróżnienie: Warbud
 • LIDER ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI: Lafarge
 • Wyróżnienie: Fakro
 • LIDER LOGISTYKI DLA PRZEMYSŁU: Rohlig Suus
 • LIDER ZIELONEJ ENERGII DLA PRZEMYSŁU: Polenergia
 • LIDER ESG W PRZEMYŚLE: Velux
 • LIDER FINANSOWANIA DLA PRZEMYSŁU: Bank Pekao S.A.
 • FABRYKA ROKU: Danfoss
 • CEO ROKU: Katarzyna Byczkowska.

 

Źródło: Executive Club 

POWIĄZANE
Zautomatyzowana obróbka drewna Lenze, wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowało nowy typ piły poprzecz...
Inteligentny system ERP siłą napędową przedsiębiorstwa Obok szeroko dyskutowanej kwestii odporności coraz większy nacisk kładzie się na zr&oacut...
Zautomatyzowana obróbka przewodów z ERKO ROBOTICS Automatyczne stanowisko do obróbki przewodów dla producentów wiązek ...
Comiesięczne Dni Otwarte w Fabryce Przyszłości Pierwszy robot w fabryce, digital twin, rola cobotów i robotów mobilnych - ...
Złoty Medal Targów ITM 2023 przyznany! Znamy już laureatów jednej z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych nagr&oacut...
Automatyzacja i robotyzacja produkcji - kierunek Przemysł 4.0 16 marca w Starachowicach odbyło się spotkanie „Automatyzacja i robotyzacja produkcj...
Partnerzy