Szukaj w działach:

Globalny program edukacyjny ABB

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Globalne badanie ABB ujawniło rosnący trend wśród amerykańskich i europejskich przedsiębiorstw w kierunku „re-shoringu” lub „nearshoringu”, czyli przenoszenia - w większym lub mniejszym zakresie - działalności z powrotem do kraju macierzystego. Ma to zapewnić większą elastyczność w obliczu globalnych wyzwań. Jednocześnie zwrócono uwagę na znaczną lukę w edukacji w zakresie umiejętności niezbędnych dla skutecznego przeprowadzenia tych procesów.

Według badania, 74 proc. europejskich i 70 proc. amerykańskich przedsiębiorstw planuje przeniesienie lub takie przeorganizowanie działalności, aby usprawnić łańcuch dostaw w odpowiedzi na niedobory siły roboczej, potrzebę bardziej zrównoważonego rozwoju, czy też ogólny krajobraz niepewności. Większość z tych firm postrzega automatyzację jako czynnik umożliwiający te zmiany, przy czym 75 proc. ankietowanych firm europejskich i 62 proc. amerykańskich planuje inwestycje w robotykę i automatyzację w ciągu najbliższych trzech lat.

Pomimo takiego popytu na automatyzację, badanie wykazało znaczną lukę w edukacji i szkoleniach, które dostarczyłyby na rynek umiejętności niezbędnych do sprawnego poruszania się w coraz bardziej zautomatyzowanych miejscach pracy w przyszłości. 80 proc. specjalistów z branży edukacyjnej uważa, że robotyka i automatyzacja będą kształtować przyszłość zatrudnienia w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Jednocześnie tylko jedna na cztery instytucje edukacyjne wykorzystuje obecnie roboty w ramach swoich programów nauczania.

Aby pomóc w wypełnieniu tej luki, ABB realizuje obecnie ponad 100 globalnych partnerstw ze szkołami i uczelniami wyższymi. W ramach swojej oferty edukacyjnej firma dostarcza m.in. pakiety oprogramowania, w tym ABB Wizard Easy programming, RobotStudio® i RobotStudio® AR Viewer App, a także sprzęt w postaci współpracujących stanowisk zrobotyzowanych i pakietów aplikacyjnych.

Badanie ABB globalna „luka edukacyjna” w automatyzacji

Fot.: Wg. badania ABB, 80 proc. specjalistów z branży edukacyjnej twierdzi, że roboty i automatyzacja będą kształtować rynek pracy
w ciągu najbliższych dziesięciu lat. 


Niedawno ABB rozszerzyła swój globalny program edukacyjny w zakresie robotyki i automatyki. Do programu dołączyły m.in. nowe ośrodki, w tym firmowy kampus innowacyjno-szkoleniowy w Austrii. Nowy obiekt, wraz z innymi regionalnymi centrami szkoleniowymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Brazylii, powiększa zaplecze szkoleniowe ABB do ponad 40 lokalizacji na całym świecie. W sumie firma każdego roku szkoli ponad 30 000 uczniów i studentów, a także praktykantów i pracowników.

Jedną ze wspomnianych lokalizacji jest Polska, gdzie ABB realizuje swoją lokalną strategię współpracy ze środowiskiem naukowym. 


- Badanie ABB zwraca uwagę na konieczność szerszego propagowania kierunków nauczania z zakresu robotyki i automatyzacji na każdym możliwym poziomie edukacji. W Polsce ABB od lat angażuje się w programy edukacyjne - mówi Beata Syczewska, dyrektorka Dywizji Robotyki ABB w Polsce. - Współpracujemy z technicznymi uczelniami wyższymi organizując dla studentów tematyczne spotkania w naszym Centrum Szkoleniowym Robotyki w Warszawie. Co roku zapraszamy studentów do odbycia praktyk zawodowych w naszej firmie, gdzie każdy ma możliwość pogłębienia swojej wiedzy w praktyce, pracując nad konkretnymi projektami z zakresu robotyki.


W wielu uczelniach i szkołach technicznych na terenie kraju od lat prowadzone są programy nauczania z wykorzystaniem robotów ABB. 


- Studenci mają również możliwość pracy z wykorzystaniem RobotStudio, który jest najczęściej stosowanym na świecie oprogramowaniem do programowania robotów. W celach edukacyjnych dostarczamy oprogramowanie za darmo, ze wszystkimi dodatkami procesowymi, w wersji sieciowej umożliwiającej jednoczesne korzystanie 100 osobom na danej uczelni - dodaje Beata Syczewska.

 

ABB PROGRAM EDUKACYJNY

Fot.: Poprzez ponad 100 globalnych partnerstw ze szkołami i uniwersytetami, ABB współtworzy materiały programowe, aby pomóc
w kształceniu przyszłych pokoleń i przygotowaniu ich do pracy w przyszłości. 


Przedsiębiorstwa ramię w ramię z uczelniami

W raporcie powstałym na podstawie wspomnianego badania branżą, która w największym stopniu ulegnie automatyzacji, jest transport i magazynowanie. Drugie miejsce zajmuje branża przetwórcza, a trzecie budowlana. Co ciekawe, wysokie pozycje jeśli chodzi o potencjał automatyzacji miejsc pracy zajmują branże, które mogą kojarzyć się również z wykształceniem humanistycznym - np. administracja i usługi wsparcia, administracja publiczna, czy też finanse i ubezpieczenia.


- Zmiana musi nastąpić teraz - dodał Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. - Firmy zwracają się ku automatyzacji, aby zrównoważyć niedobory siły roboczej, poprawić wydajność i zwiększyć odporność na rynkową zmienność. Dlatego też pracownicy potrzebują umiejętności, aby wykorzystać automatyzację do wykonywania swoich zadań i rozszerzenia własnych ról. Przedsiębiorstwa muszą połączyć siły, współpracując z instytucjami edukacyjnymi i rządami, aby zapewnić przygotowanie społeczeństwa do pracy w przyszłości. Tylko dzięki temu możemy w pełni wykorzystać elastyczną automatyzację i możliwości trwającej reindustrializacji.


Aby uzyskać więcej informacji, w tym na temat oferty ABB dla edukacji i przykładów projektów edukacyjnych, odwiedz portal edukacyjny ABB. Na portalu dostępny jest również raport opisujący rolę edukowania w obszarze automatyki na kształtowanie przyszłych kadr.


* Badanie ABB dotyczące łańcucha dostaw, 2022 r. Publikacja ta łączy wnioski z badań ABB dotyczących łańcucha dostaw i edukacji, przeprowadzonych w 2022 roku.


Źródło: ABB

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Roboty SCARA i4H do obsługi najcięższych ładunków od firmy OMRON Wytrzymały robot SCARA i4H może przenosić ładunki o masie do 15 kg i został zaprojektowan...
Automatyzacja i robotyzacja na Windoor-tech 2023 Kilkaset nowości, premiery światowe i rozwiązania z zakresu automatyzacji oraz robotyzacj...
Targi AUTOMATICON w 2025 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, organ...
Automatyzacja i robotyzacja produkcji - kierunek Przemysł 4.0 16 marca w Starachowicach odbyło się spotkanie „Automatyzacja i robotyzacja produkcj...
Współpraca FAMUR i ABB Grupa FAMUR, dostawca rozwiązań dla branży wydobywczej, podpisała 15 czerwca 2018 roku po...
Dołącz do uczestników Top New Small 2021 Najlepsi eksperci przez dwa dni będą się dzielić swoją wiedzą i najświeższymi nowinkami z...
Partnerzy