Powstaje Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0
Łukasiewicz - PIAP inauguruje działalność Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0. Celem jest zapewnienie polskim instytucjom i podmiotom wsparcia w aplikowaniu do programu Horyzont Europa w obszarze Przemysłu 4.0.
Wychodząc naprzeciw szansom, jakie daje udział w programie Horyzont Europa oraz wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP tworzy Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0. Celem jest zapewnienie polskim instytucjom i podmiotom wsparcia w aplikowaniu do programu Horyzont Europa w obszarze Przemysłu 4.0.
Uruchomiony Punkt Kontaktowy wpisuje się w szeroki katalog możliwości współpracy międzynarodowej, m.in. poprzez promocję i wsparcie udziału w międzynarodowych spotkaniach brokerskich czy aktywny udział w strukturach partnerstw. Działania BPK przyczynią się do umiędzynarodowienia działań B+R+I w obszarze Przemysłu 4.0, który jest obecnie dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki w Polsce.
27 kwietnia br. w godzinach 11:00–15:45 w Centrum Konferencyjnym Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, Aleje Jerozolimskie 202 w Warszawie, odbędzie się spotkanie poświęcone inauguracji działalności Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0. Jego elementem będzie debata poświęcona wymianie doświadczeń dotyczących realizacji międzynarodowych projektów z obszaru przemysłu 4.0.
Spotkanie będzie również poświęcone przystąpieniu pierwszych polskich organizacji - Łukasiewicz - PIAP i Vigo System S.A. - do EIT Manufacturing.
--> AGENDA SPOTKANIA
Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK), powołane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w sześciu instytutach Łukasiewicza, będą wspierać przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu Horyzontu Europa. BPK będą współpracować z Krajowym Punktem Kontaktowym w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz z Horyzontalnymi Punktami Kontaktowymi. Działalność będzie koncentrowała się na promocji partnerstw europejskich oraz wspieraniu w nich polskich jednostek.
BPK swoje zadania będą realizowały m.in. poprzez: organizację specjalistycznych szkoleń nt. możliwości aplikowania o środki z Horyzontu Europa, tworzenie konsorcjów, aranżowanie spotkań partnerów naukowych i biznesowych, reprezentowanie polskich podmiotów w stowarzyszeniach międzynarodowych oraz poszukiwanie dla nich partnerów zagranicznych.
EIT Manufacturing jest wspólnotą innowacji, działającą przy Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii (EIT). Celem EITM jest animowanie kontaktów między europejskimi przedstawicielami ekosystemu innowacji oraz ułatwianie wdrażania innowacji przemysłowych. EITM działa jako partnerstwo, w skład którego wchodzi obecnie blisko 70 organizacji (przedsiębiorstw, ośrodków badawczych, uczelni wyższych) - np. Volkswagen, Volvo, Politechnika w Darmstadt, Francuska Komisja Energii Alternatywnej i Energii Atomowej (CEA), Siemens czy Whirlpool Europe. Stając się pełnym członkiem EITM, Łukasiewicz - PIAP zyskał tym samym prawo głosu w Walnym Zgromadzeniu i możliwość wpływu na kształt i kierunki rozwoju organizacji.
Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii programem wspierającym doskonałe projekty badawcze i innowacyjne realizowane przez międzynarodowe konsorcja. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.
Program Horyzont Europa stanowi wyjątkową szansę dla polskich przedsiębiorstw, jednostek badawczych i naukowych, które dzięki niemu mogą rozwijać i wdrażać przełomowe innowacje, przyczyniając się tym samym do rozwoju gospodarczego Polski i Europy.
Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?