Szukaj w działach:

Zrobotyzowane spawalnie w produkcji kontenerów

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Aby móc produkować w sposób konkurencyjny, firma Weldon, jeden z największych producentów kontenerów w Polsce, zrobiła pierwszy krok w kierunku robotyzacji spawania, kupując na rynku wtórnym, używany zrobotyzowany system spawalniczy. Jednak brak dobrze funkcjonującego systemu wyszukiwania dotykowego oraz brak możliwości płynnej regulacji parametrów spawania podczas pracy, powodowały poważne problemy i bardzo utrudniały produkcję.

Kilka lat temu Weldon zdecydował się na zakup nowych zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych w firmie Valk Welding, które wyposażone były w system wyszukiwania dotykowego Quick Touch Sensing, Arc Sensor i wirtualne programowanie robotów off-line w DTPS. Stanowiska te zwiększyły wydajność produkcji ponad dwukrotnie. Wcześniej wszystkie prace spawalnicze były wykonywane przez doświadczonych ręcznych spawaczy. 


- Wydajność poprzez ręczne spawanie była niska. Zdecydowaliśmy się zakupić używane zrobotyzowane stanowisko z robotem Kawasaki, aby zdobyć na nim jakieś doświadczenie. Jednak ze względu na brak dobrze funkcjonującego systemu do wyszukiwania dotykowego drutem spawalniczym lub łuską i braku możliwości regulacji parametrów spawania z teachpendanta robota spawalniczego podczas spawania, nie byliśmy zadowoleni z tego rozwiązania. Nie wspominając o braku wirtualnego programowania off-line. Doprowadziło to do poważnych problemów podczas spawania, powodując bardzo dużą liczbę poprawek spawalniczych. - mówi Rafał Jezuit.


Przekonany przez wykonanie prób spawania


- Od zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego wymagamy przede wszystkim wysokiej dokładności i niezawodności. Uniwersalność stanowisk jest dla nas również bardzo ważna, ponieważ często produkujemy różne elementy w mniejszych seriach, - kontynuuje Rafał Jezuit. - W poszukiwaniu odpowiedniego dla nas rozwiązania, skontaktowaliśmy się z Valk Welding. Nie znaliśmy wcześniej tego integratora robotów spawalniczych, ale szybko przekonaliśmy się o ich skuteczności i profesjonalnym działaniu uzyskując bardzo pozytywne wyniki testów spawania naszych elementów, które Valk Welding przeprowadził dla nas i o ich profesjonalnym podejściu do klienta.


System wyszukiwania dotykowego Quick Touch Sensing 


- Mamy obecnie dwa zrobotyzowane stanowiska spawalnicze. Obie instalacje są wyposażone w rozbudowane funkcje wspomagające spawanie, takie jak Touch Sensing i Arc Sensor. Za ich pomocą robot sprawdza położenie elementu spawanego i koryguje jego przesunięcie i/lub obrót w stosunku do pierwotnego punktu odniesienia w programie. Bardzo dużą zaletą jest to, że źródła prądu spawania firmy Panasonic gwarantują wysoką stabilność jarzenia się łuku nawet przy niskich amperażach. - dodaje Rafał Jezuit.


Programowanie nowych elementów podczas pracy robota

Firma Weldon wykorzystuje obecnie oprogramowanie do wirtualnego programowania robotów off-line DTPS, opracowane specjalnie w celu umożliwienia elastycznego wdrażania nowych programów na robotach spawalniczych.


- Oprogramowanie DTPS jest dla nas nieocenioną pomocą w programowaniu. Dzięki trójwymiarowemu modelowi 3D spawanego przedmiotu, jesteśmy w stanie stworzyć dowolny program do spawania tego elementu. Porównując do standardowego programowania on-line, programowanie off-line w DTPS jest również znacznie szybsze i wygodniejsze. Dzięki temu, że programowanie odbywa się nie na naszym realnym robocie w hali produkcyjnej, nie musimy przerywać bieżącej produkcji robota, co znacznie zwiększa efektywność pracy.


3-dniowe szkolenia 

Szkolenia w Valk Welding prowadzone są przez bardzo doświadczony zespół specjalistów, którzy rozumieją swój zawód i wiedzą dosłownie wszystko o swoim produkcie. Podczas 3-dniowego szkolenia przekazują oni niezbędną wiedzę odnośnie obsługi stanowiska i jego programowania.


- Otrzymujemy również nieograniczoną pomoc w przypadku awarii urządzenia, lub problemu z wykonaniem programu. Doświadczeni konsultanci z Valk Welding nigdy nie odmówili nam pomocy, zawsze znaleźli chwilę czasu, aby jak najszybciej zająć się naszym problemem i szybko pomagali go rozwiązać. Większość problemów można rozwiązać zdalnie - kontaktując się telefonicznie, mailowo lub wysyłając backup robota. - kontynuuje Rafał Jezuit.


Ponad dwukrotny wzrost produktywności


- Dzięki inwestycjom w robotyzację mogliśmy zwiększyć wydajność produkcji naszych elementów i wykorzystać spawaczy, którzy kiedyś ręcznie spawali kontenery, do innych działań spawalniczych, zwiększając tym samym zdolności produkcyjne. Na przykład, ręczny spawacz kiedyś był w stanie pospawać około 24 narożników kontenerowych w ciągu jednej zmiany. Obecnie jedna osoba obsługująca robota spawalniczego jest w stanie wykonać 56 lub nawet 64 narożniki kontenerowe w ciągu 8 godzin. Dzięki temu znacznie wzrosła wydajność produkcji, a my jesteśmy teraz bardziej konkurencyjni i znacznie skróciliśmy czas dostawy. - podsumowuje Rafał Jezuit.

 

Źródło: Valk Welding
Redaktor: MRR

Valk Welding
Místecká 985
CZ-739 21 Paskov
+48 696 100 686
POWIĄZANE
Photon - dla młodszych Zrobotyzowanych Photon Robot to odkrywca talentów i zaangażowany nauczyciel programowania, jest to...
Remonty kanalizacji bez wykopów na ulicy Wszyscy znamy efekty uboczne przystępowania przez ekipy budowlane do prac związanych z si...
Coboty UR podnoszą wydajność paletyzacji Lipton Teas and Infusions podniósł wydajność paletyzacji w katowickim zakładzie dz...
Dezynfekcja i ochrona z robotem mobilnym Roboty mobilne są coraz powszechniejsze w przemyśle i życiu codziennym. Coraz częściej sp...
OMRON jedną ze 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie Japońska firma OMRON została uznana za jedną ze 100 wyjątkowo innowacyjnych organizacji w...
Premierowy duet w Expo Silesia W dniach 4-5 grudnia br. w Expo Silesia w Sosnowcu producenci przemysłowych i zewnętrznyc...
Partnerzy