Szukaj w działach:

Zrobotyzowane spawalnie w produkcji kontenerów

 

Aby móc produkować w sposób konkurencyjny, firma Weldon, jeden z największych producentów kontenerów w Polsce, zrobiła pierwszy krok w kierunku robotyzacji spawania, kupując na rynku wtórnym, używany zrobotyzowany system spawalniczy. Jednak brak dobrze funkcjonującego systemu wyszukiwania dotykowego oraz brak możliwości płynnej regulacji parametrów spawania podczas pracy, powodowały poważne problemy i bardzo utrudniały produkcję.

Kilka lat temu Weldon zdecydował się na zakup nowych zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych w firmie Valk Welding, które wyposażone były w system wyszukiwania dotykowego Quick Touch Sensing, Arc Sensor i wirtualne programowanie robotów off-line w DTPS. Stanowiska te zwiększyły wydajność produkcji ponad dwukrotnie. Wcześniej wszystkie prace spawalnicze były wykonywane przez doświadczonych ręcznych spawaczy. 


- Wydajność poprzez ręczne spawanie była niska. Zdecydowaliśmy się zakupić używane zrobotyzowane stanowisko z robotem Kawasaki, aby zdobyć na nim jakieś doświadczenie. Jednak ze względu na brak dobrze funkcjonującego systemu do wyszukiwania dotykowego drutem spawalniczym lub łuską i braku możliwości regulacji parametrów spawania z teachpendanta robota spawalniczego podczas spawania, nie byliśmy zadowoleni z tego rozwiązania. Nie wspominając o braku wirtualnego programowania off-line. Doprowadziło to do poważnych problemów podczas spawania, powodując bardzo dużą liczbę poprawek spawalniczych. - mówi Rafał Jezuit.


Przekonany przez wykonanie prób spawania


- Od zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego wymagamy przede wszystkim wysokiej dokładności i niezawodności. Uniwersalność stanowisk jest dla nas również bardzo ważna, ponieważ często produkujemy różne elementy w mniejszych seriach, - kontynuuje Rafał Jezuit. - W poszukiwaniu odpowiedniego dla nas rozwiązania, skontaktowaliśmy się z Valk Welding. Nie znaliśmy wcześniej tego integratora robotów spawalniczych, ale szybko przekonaliśmy się o ich skuteczności i profesjonalnym działaniu uzyskując bardzo pozytywne wyniki testów spawania naszych elementów, które Valk Welding przeprowadził dla nas i o ich profesjonalnym podejściu do klienta.


System wyszukiwania dotykowego Quick Touch Sensing 


- Mamy obecnie dwa zrobotyzowane stanowiska spawalnicze. Obie instalacje są wyposażone w rozbudowane funkcje wspomagające spawanie, takie jak Touch Sensing i Arc Sensor. Za ich pomocą robot sprawdza położenie elementu spawanego i koryguje jego przesunięcie i/lub obrót w stosunku do pierwotnego punktu odniesienia w programie. Bardzo dużą zaletą jest to, że źródła prądu spawania firmy Panasonic gwarantują wysoką stabilność jarzenia się łuku nawet przy niskich amperażach. - dodaje Rafał Jezuit.


Programowanie nowych elementów podczas pracy robota

Firma Weldon wykorzystuje obecnie oprogramowanie do wirtualnego programowania robotów off-line DTPS, opracowane specjalnie w celu umożliwienia elastycznego wdrażania nowych programów na robotach spawalniczych.


- Oprogramowanie DTPS jest dla nas nieocenioną pomocą w programowaniu. Dzięki trójwymiarowemu modelowi 3D spawanego przedmiotu, jesteśmy w stanie stworzyć dowolny program do spawania tego elementu. Porównując do standardowego programowania on-line, programowanie off-line w DTPS jest również znacznie szybsze i wygodniejsze. Dzięki temu, że programowanie odbywa się nie na naszym realnym robocie w hali produkcyjnej, nie musimy przerywać bieżącej produkcji robota, co znacznie zwiększa efektywność pracy.


3-dniowe szkolenia 

Szkolenia w Valk Welding prowadzone są przez bardzo doświadczony zespół specjalistów, którzy rozumieją swój zawód i wiedzą dosłownie wszystko o swoim produkcie. Podczas 3-dniowego szkolenia przekazują oni niezbędną wiedzę odnośnie obsługi stanowiska i jego programowania.


- Otrzymujemy również nieograniczoną pomoc w przypadku awarii urządzenia, lub problemu z wykonaniem programu. Doświadczeni konsultanci z Valk Welding nigdy nie odmówili nam pomocy, zawsze znaleźli chwilę czasu, aby jak najszybciej zająć się naszym problemem i szybko pomagali go rozwiązać. Większość problemów można rozwiązać zdalnie - kontaktując się telefonicznie, mailowo lub wysyłając backup robota. - kontynuuje Rafał Jezuit.


Ponad dwukrotny wzrost produktywności


- Dzięki inwestycjom w robotyzację mogliśmy zwiększyć wydajność produkcji naszych elementów i wykorzystać spawaczy, którzy kiedyś ręcznie spawali kontenery, do innych działań spawalniczych, zwiększając tym samym zdolności produkcyjne. Na przykład, ręczny spawacz kiedyś był w stanie pospawać około 24 narożników kontenerowych w ciągu jednej zmiany. Obecnie jedna osoba obsługująca robota spawalniczego jest w stanie wykonać 56 lub nawet 64 narożniki kontenerowe w ciągu 8 godzin. Dzięki temu znacznie wzrosła wydajność produkcji, a my jesteśmy teraz bardziej konkurencyjni i znacznie skróciliśmy czas dostawy. - podsumowuje Rafał Jezuit.

 

Źródło: Valk Welding
Redaktor: MRR

Valk Welding
Místecká 985
CZ-739 21 Paskov
+48 696 100 686
POWIĄZANE
Modułowy system automatyki MOVI-C® AUTOMATYZUJE.MY - Szybkie i proste uruchomienie oraz maksymalna elastyczność, niezależnie ...
O rewolucji w branży automotive na IABM 2019 Elektromobilność przynosi prawdziwą rewolucję wśród firm z branży motoryzacyjnej. ...
Wszystko o STOM-ROBOTICS 2020 Cykl imprez spod znaku STOM organizowanych pod wspólnym hasłem „Przemysłowa ...
Przemysłowe rewolucje na ITM Industry Europe Przemysł 4.0 to główna idea, która przyświeca od lat ekspozycji ITM Industr...
Technologie w nowym świecie - jak zaprowadzić harmonię? Pandemia zachwiała dotychczasowym porządkiem świata, ale też otworzyła drzwi do bezpreced...
Co można przenieść robotem współpracującym? Proces typu Pick and Place, czyli przenoszenie elementów z miejsca na miejsce, to ...
Partnerzy