Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Czy coboty zastąpią klasyczne roboty przemysłowe?


Śledząc trendy rynkowe  coraz częściej okazuje w trakcie wdrożenia, że robot współpracujący jest zbyt wolny dla danego procesu, albo nie da się go wdrożyć w sposób bezpieczny do współpracy z człowiekiem. Koniec końców cobot ląduje zamknięty w wygrodzeniu pracując dokładnie tak jak klasyczny robot przemysłowy, tylko wolniej.

Często tak naprawdę coboty wdraża się nie ze względu na ciągłą współpracę z człowiekiem, ale ze względu na łatwe programowanie i obsługę. Chodzi tutaj o proste, graficzne interfejsy programowania, gdzie zamiast pisać kod, budujemy program z bloczków. Chcąc nauczyć robota nowej pozycji, po prostu chwytamy go i przeciągamy w zadane miejsce. Za pomocą przycisków wbudowanych na ramieniu cobota, możemy łatwo zapamiętać pozycję, czy uruchomić program. Dzięki temu operator może sam przezbroić robota, bez pomocy automatyka.


Te funkcje są jednak coraz częściej implementowane również w klasycznych robotach przemysłowych. Doganiają coboty pod względem łatwości programowania i obsługi. 
Pojawiają się również nowe technologie zapewniające bezpieczeństwo dla człowieka. Są już dostępne na rynku systemy, które monitorują strefę pracy robota i sterują nim tak, aby unikał uderzenia w operatora. 

Podsumowując, klasyczne roboty przejmują funkcje cobotów: zapewniają bezpieczeństwo i stają się łatwe w programowaniu i obsłudze. Przyszłość to robot, który będzie szybki i precyzyjny, ale również łatwy w obsłudze i bezpieczny dla ludzi, kiedy jest to wymagane.

Więcej na temat tego czy coboty zastąpią klasyczne roboty przemysłowe, w kolejnym odcinku cyklu "Porady Zrobotyzowane" opowiada Wojciech Łaś z firmy Mitsubishi Electric Europe B.V. .

Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Roboty przemysłowe
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-przemyslowe
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o.
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1371/mitsubishi-electric-europe-b-v-sp-z-o-o

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy