Szukaj w działach:

Automatyzacja produkcji - czy trzeba się jej bać?

Automatyzacja produkcji - czy trzeba się jej bać?
POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Z raportu Delloite „Przemysł 4.0 w Polsce - rewolucja czy ewolucja?” opublikowanego w 2020 r. wynika, że technologie - tuż za działalnością operacyjną - są tym czynnikiem, który napędza innowacje w przemyśle. Nie powinno więc dziwić, że blisko jedna trzecia badanych firm zaczyna skalować w swoich organizacjach automatyzację procesów w oparciu o roboty i uczenie maszynowe. Automatyzacja produkcji to jedno z tych rozwiązań technologicznych, których wdrożenie nie tylko podnosi kluczowe wskaźniki efektywności w firmie. Może ją także uczynić pożądanym miejscem pracy i rynkowym liderem. 

Według raportu opublikowanego przez firmę analityczną MarketsandMarkets w 2020 r., postęp we wdrażaniu elementów koncepcji Przemysłu 4.0 w Polsce nadal jest zdecydowanie bardziej zauważalny w przedsiębiorstwach, które są oddziałami firm zagranicznych. Według 68% ankietowanych wynika to z niskiej świadomości odbiorców. Rodzi się pytanie, czy powodów tego stanu rzeczy nie należy raczej upatrywać w nieuświadomionych potrzebach, płynących z niesprecyzowanej wiedzy na temat możliwości, jakie daje automatyzacja produkcji. A te są imponujące.

Automatyzacja produkcji - rozwiązania szyte na miarę

Jak wynika z przytaczanego raportu MarketsandMarkets, jedną z obaw związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii w zakładach przemysłowych, jest radykalne podejście i ignorowanie ich rzeczywistych potrzeb. Jaka więc powinna być rola dostawców rozwiązań w tym obszarze? Jak stwierdza Artur Burian, manager w firmie Fitech, posiadający 12-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami w branży budowy maszyn (Automotive) i instalacji przemysłowych:


- „Rolą dostawcy jest zaproponowanie rozwiązań „szytych na miarę”. Automatyzacja produkcji powinna być poprzedzona wykonaniem kalkulacji zwrotu z inwestycji. To pozwoli określić równowagę między kosztami i zaletami wynikającymi z wdrożenia. Doprowadzi też do wyboru rozwiązania, które uwzględni nie tylko cele produkcyjne, ale także kwestie budżetowe, związane z całym okresem użytkowania maszyn.”

 

Fitech automatyzacja procesów produkcji



Inteligentny montaż w zasięgu ręki

Czym dziś powinien się charakteryzować inteligentny montaż komponentów? Dla wielu branż ważne jest co innego, ale jedną z zasadniczych kwestii jest minimalizacja braków - z czym zgodzą się wszyscy producenci. Choć wielu precyzyjnych działań nadal nie jesteśmy w stanie zastąpić robotami, jednak wiele można dzięki nim udoskonalić. Specyfika branży determinuje, jakie to będą konkretne obszary – np. pakowanie, paletyzacja czy kontrola jakości. Z usług jakiego podmiotu skorzystać, by mieć pewność, że proces automatyzacji produkcji przebiegnie bezproblemowo na każdym etapie wdrożenia?


-„Jeśli firma potrafi spełnić najwyższe wymagania, jakie bez wątpienia stawia branża automotive, będzie potrafiła sprostać każdym” - podpowiada Artur Burian z Fitech.


Automatyzacja produkcji nie tylko wielkoseryjnej

Automatyzacja zwykle kojarzy się z produkcją masową. Tymczasem także przy niskim wolumenie produkcji istnieją przesłanki, które uzasadniają decyzję o automatyzacji. Jedną z nich jest m.in. bezpieczeństwo pracowników.


- „Decydując się na automatyzację produkcji w firmie, warto wiedzieć, że istnieje szerokie spektrum rozwiązań pomiędzy ręcznym, półautomatycznym i automatycznym procesem produkcyjnym.” - wyjaśnia ekspert z Fitech. - „Najważniejsze jest zrozumienie celowości wdrożenia automatyzacji i uzasadnienie kosztów związanych z doskonaleniem procesu produkcji.” - dodaje. 


Korzystanie z półautomatycznych rozwiązań, których celem jest np. ułatwienie najbardziej pracochłonnych zadań, może być także dobrym sposobem na zrobienie kroku w kierunku w pełni zautomatyzowanego środowiska w przyszłości.


Źródło: Fitech
Redaktor: MRR

FITECH
Kościelna 5
34-200 Sucha Beskidzka
+48 33 874 98 00
POWIĄZANE
Co należy zrobić przed wdrożeniem pierwszego robota? Wdrożenie pierwszego robota przemysłowego w fabryce to złożony proces, który wymaga...
Finaliści SkillsPoland 2021 W dniach 25-26 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO po...
Zrobotyzowane stanowiska obsługi maszyn Wideo prezentuje zrealizowany przez TFM Robotics projekt wdrożenia zrobotyzowanych gniazd ...
Ulga na robotyzację 2023 - zmiany przepisów Od1 lutego 2023 roku weszła w życie poprawka do ustawy Polski Ład zmieniająca zasady dzia...
ctrlX AUTOMATION dla większej efektywności produkcji Współczesne systemy automatyki przemysłowej napotykają na wiele wyzwań wpływającyc...
Globalny program edukacyjny ABB Globalne badanie ABB ujawniło rosnący trend wśród amerykańskich i europejskich prz...
Partnerzy
Cookies