500-tysięczny robot firmy Yaskawa trafił do klienta
Japoński producent robotów MOTOMAN zakomunikował, że właśnie sprzedał 500-tysięczny egzemplarz robota tej marki. Wprowadzone na rynek w 1977 r. roboty Yaskawy od blisko ćwierćwiecza cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie, chwalone za wysoką precyzję, innowacyjność czy najwyższej jakości komponenty.
W pierwszych latach swojej działalności firma Yaskawa znana była w Japonii zwłaszcza jako producent systemów napędowych: już w 1917 r., dwa lata po rozpoczęciu działalności, wprowadziła na rynek swój pierwszy trójfazowy silnik indukcyjny, a w 1959 r. - pierwszy silnik serwo prądu stałego o nazwie Minertia. Technologia napędowa szybko przestała jednak być główną osią działalności firmy - w 1977 r. dołączyła do niej robotyka. Wdrożony wówczas na rynek pierwszy, w pełni elektryczny robot MOTOMAN L10 okazał się strzałem w dziesiątkę, zapewniając firmie międzynarodowy sukces.
Fot.: Początki robota MOTOMAN L10 firmy Yaskawa |
Yaskawa nie osiadła jednak na laurach, stale poprawiając nie tylko precyzję oferowanych robotów, istotną zwłaszcza w obróbce wysokiej jakości części motoryzacyjnych, ale także ich wyposażenie, takie jak manipulatory, serwosilniki czy systemy sterowania ruchem, nierzadko tworzone od podstaw w zakładach producenta. Japońska firma była również tą, która jako pierwsza w historii zintegrowała ze sobą kilka robotów, wykorzystując do tego jeden kontroler YASNAC MRC. Natomiast na początku XXI w. zasłynęła jako pionier w produkcji robotów dedykowanych konkretnym aplikacjom, w tym innowacyjnych robotów współpracujących, jednostek 7-osiowyh i robotów dwuramiennych.
Fot.: Roboty MOTOMAN L10 |
30 milionów przemienników częstotliwości
Jednocześnie firma prężnie rozwijała się na dwóch innych polach - w zakresie produkcji układów napędowych i przemienników częstotliwości. W 1974 r. jako pierwsza wprowadziła na rynek falownik tranzystorowy, a jej obecna seria kompaktowych przemienników częstotliwości GA500 łączy w sobie wyjątkową niezawodność i łatwość obsługi z wysoką wydajnością oraz elastycznością zastosowań, zapewniając szybsze projektowanie, montaż i uruchomienie, a także łatwe wykrywanie błędów i awarii. O ich zaletach najlepiej świadczyć może fakt, że zaledwie przed dwoma miesiącami - w lutym 2021 r. firma poinformowała o sprzedaży 30-milionowego egzemplarza przemiennika częstotliwości swojej produkcji. Niewiele gorzej, bo na poziomie 20 milionów sztuk plasuje się łączna sprzedaż jej serwosilników, reprezentowanych obecnie przez najnowszą serię Sigma 7.
Fot.: Przemienników częstotliwości GA500 |
Pionier inteligentnej produkcji
Yaskawa może poszczycić się także tytułem pioniera w jeszcze jednej dziedzinie: w 1969 r. jako pierwsza użyła pojęcia „mechatronika”, wprowadzając je na stałe do słownika współczesnego przemysłu. I dziś robi to ponownie: w odpowiedzi na rosnące znaczenie tzw. inteligentnej produkcji firma stworzyła koncepcję „i3-Mechatronics” - systemu łączącego w sobie rozwiązania z zakresu automatyzacji oraz robotyzacji i cyfrowego zarządzania danymi, ułatwiając rozwój tzw. produkcji bazującej na danych i systemach danocentrycznych.
Kluczem do urzeczywistnienia koncepcji i3-Mechatronics są inteligentne napędy i roboty MOTOMAN. Dlatego producent chce w najbliższych latach skupić się na dalszym rozwoju sztucznej inteligencji i systemów sterowania robotami, tak aby wyposażyć je w zdolność autonomicznego podejmowania decyzji i wykorzystania danych zbieranych z serwosilników i czujników do realizacji złożonych operacji.
Źródło: Yaskawa
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024