Szukaj w działach:

Robot mobilny UVC wspiera szpitale w czasie pandemii

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni publicznych w celu spełnienia wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw na świecie, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.

Szpitale i placówki opieki zdrowotnej musiały opracować nowe metody i zastosować nowe technologie, aby sprostać surowym procedurom dotyczącym higieny i bezpieczeństwa niezbędnym do stawienia czoła pandemii. Jednym z rozwiązań jest użycie robotów mobilnych wyposażonych w lampy ultrafioletowe (UV), które nie są przeznaczone do użytku ręcznego. UVC to rodzaj światła ultrafioletowego, które może zabijać bakterie, zarazki i wirusy, zwłaszcza na powierzchniach i w miejscach, w których czyszczenie środkami dezynfekującymi w sposób ciągły jest niemożliwe. Po zamontowaniu na robotach mobilnych dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego może być przeprowadzana automatycznie, dokładnie, szybko i skutecznie.

Opracowywanie robota UVC

W odpowiedzi na prośbę pobliskiego szpitala zespół projektantów firmy ControlTec opracował koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem. Firma ControlTec zdała sobie sprawę, że posiada technologię, która może odegrać ważną rolę w zakresie zapewnienia odpowiedniej opieki nad zakażonymi pacjentami. Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Następnie firma zaczęła wprowadzać nowe rozwiązanie na całym polskim rynku.

Zastosowanie technologii UVC w robocie stanowiło nową strategię biznesową dla firmy ControlTec. Od 2018 r. firma używa robotów mobilnych firmy Omron z serii LD, które stały się podstawą nowego rozwiązania. Doskonale nadają się do dezynfekcji obszarów, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych automatycznie sterowanych pojazdów (AGV), autonomiczne roboty mobilne poruszają się w oparciu o naturalne cechy placówki i nie wymagają wprowadzania żadnych kosztownych modyfikacji w budynku. Wykorzystują one lasery i sonar bezpieczeństwa do wykrywania wszelkich przeszkód na ich drodze, co również zapobiega kolizjom. W jednej placówce może pracować wiele robotów mobilnych, a zarządzanie nimi umożliwia oprogramowania do zarządzania flotą firmy OMRON.

Wyzwania i korzyści

Opracowanie robotów UVC zajęło około dwóch miesięcy. Pomimo że firma ControlTec po raz pierwszy wykorzystała technologię UVC, miała duże doświadczenie w użytkowaniu robotów mobilnych. Wcześniej wszystkie rozwiązania związane z robotami mobilnymi były opracowywane z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Był to pierwszy raz, gdy firma stanęła w obliczu wyzwania, jakim było opracowanie robota mobilnego dla sektora opieki zdrowotnej. 

Głównymi korzyściami wynikającymi z używania robota są zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku stosowania stacjonarnych lamp UV operatorzy i personel medyczny muszą wejść do pomieszczenia lub obszaru zanieczyszczonego wirusem. Jednakże robot mobilny UVC może być obsługiwany autonomicznie, co zapobiega ryzyku zakażenia operatorów i pracowników służby zdrowia. Robot mobilny UVC może być również obsługiwany zdalnie przy użyciu komputera lub tabletu. 

Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła firma ControlTec w zakresie projektowania robotów UVC i wprowadzania ich do szpitali, był upływający czas. Firma chciała możliwie jak najszybciej dostarczyć rozwiązanie szpitalom, w których przebywało wielu zakażonych pacjentów. 


- „Jedynym problemem technicznym była zgodność ze standardami EMC, ale najważniejszym wyzwaniem było przekonanie szpitali, że roboty mobilne UVC mogą być obsługiwane w bezpieczny sposób” - mówi Grzegorz Góral, dyrektor generalny firmy ControlTec.


Dzięki współpracy z sąsiednimi uniwersytetami firma dość szybko uzyskała zgodność z normami EMC. 

W polskich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej lampy UVC są od dłuższego czasu używane do niszczenia wirusów, w związku z czym firma ControlTec nie musiała objaśniać korzyści płynących ze sterylizacji za pomocą lamp UVC. Jednym z pierwszych działań, jakie podjęła firma, było zwrócenie się do Polskiego Instytutu Badawczego z prośbą o wykonanie odpowiednich testów i potwierdzenie, że promieniowanie UVC jest w stanie zwalczać wirusa Covid-19. Sprawdzono również dane z oceny firmy Philips, producenta lamp UVC, i Uniwersytetu Bostońskiego w Stanach Zjednoczonych. Dane te wykazały, że lampy UVC firmy Philips są w stanie zabić prawie wszystkie wirusy Covid-19. 

Pomyślna operacja

Od ponad czterech miesięcy oryginalny robot mobilny UVC jest wdrażany w szpitalach i działa bez żadnych problemów. Operatorzy w szpitalach mogą teraz bezproblemowo używać robotów bez konieczności korzystania z pomocy firmy ControlTec.


Grzegorz Góral podsumowuje: - „Mamy pewne oczekiwania dotyczące przyszłych ulepszeń i aktualizacji oprogramowania sprzętowego, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego systemu. Otrzymaliśmy różne prośby od szpitali, takie jak dodanie kamer i czujników w celu sprawdzania otoczenia robotów mobilnych UVC podczas sterylizacji oraz możliwość połączenia z bazą danych, która automatycznie sporządza raport na temat czynności wykonywanych przez roboty mobilne UVC”. 

 


- „Roboty mobilne UVC to rozwiązania, które należy dostosować do potrzeb każdej placówki medycznej, a my staramy się sprostać pojawiającym się oczekiwaniom” - uzupełnia Grzegorz Góral. - „Poza placówkami medycznymi otrzymaliśmy zapytania dotyczące robotów mobilnych UVC od firm świadczących usługi sterylizacji i firm z sektora przemysłowego. Obecnie udzielamy odpowiedzi na te zapytania”.

 


- „Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji - komentuje Jarosław Drzazga, kierownik zespołu ds. rozwiązań przemysłowych w firmie OMRON Electronics Sp. z o.o. w Polsce. - „Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjna robotyka i technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami”.

 

Źródło: OMRON Electronics 
Redaktor: MRR

Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Cykl warsztatów technicznych EMT TOUR Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach t...
Smart Machinery Tour - HIWIN Druga firmą jąką odwiedziliśmy trzeciego dnia była dobrze znana firma również na r...
Zrobotyzowane spawanie dużych konstrukcji stalowych Spełnienie wysokich wymagań odbiorców, dotyczących szybkich terminów dostaw...
Koboty pomagają testować płytki drukowane (PCBA) Hanover Displays Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii potrzebowała nowego systemu do te...
Remonty kanalizacji bez wykopów na ulicy Wszyscy znamy efekty uboczne przystępowania przez ekipy budowlane do prac związanych z si...
KUKA – eksperci w dziedzinie zrobotyzowanego spawania Perfekcyjne wyniki nawet do najmniejszej spoiny. To właśnie nasza pasja. Jako pionier i n...
Partnerzy