Człowiek vs Robot na wydarzeniu Polskiej Wystawy Gospodarczej
Kancelaria Prezydenta RP w ramach trwającego Projektu Polska Wystawa Gospodarcza zapowiedziała wydarzenie dodatkowe o roboczej nazwie „Od COP-u do Gospodarki 4.0”, na które zostały zaproszone najszybciej rozwijające się polskie firmy prezentujące swoje flagowe dokonania.
Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że wydarzenie będzie miało miejsce 16 stycznia 2020 roku w Stalowej Woli, a wybór miejsca nie jest przypadkowy – miasto to powstałe w okresie II RP jest symbolem polskich talentów oraz determinacji w tworzeniu gospodarki opartej o własny kapitał oraz innowacyjne projekty. Organizatorzy podkreślają także, że event zostanie poświęcony promocji polskiej gospodarki i uświetnią go debaty z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw i świata nauki, a udział w nim zapowiedział również Prezydent RP.
W elitarnym gronie niespełna 90 podmiotów zaproszonych do udziału w imprezie znalazła się Grupa RENEX, która we współpracy z organizatorami zaprezentuje wydarzenie specjalne – Walkę Człowieka z Robotem. Przy stanowisku roboczym opartym o Stół Antystatyczny REECO Premium zasiądzie tegoroczny Mistrz Polski w Lutowaniu – Pan Jakub Goławski, który zmierzy się z Robotem Lutowniczym REECO.
Jak zaznacza współwłaściciel Grupy RENEX - Pani Marzena Szczotkowska-Topić - „Już sama obecność na Polskiej Wystawie Gospodarczej jest ogromnym wyróżnieniem dla Grupy RENEX i potwierdzeniem, że jakość naszych produktów została zauważona i doceniona. Z dużą przyjemnością przyjęliśmy możliwość współorganizowania wydarzenia specjalnego – Walki Człowieka z Robotem Lutowniczym REECO. Jesteśmy pewni, że przyciągnie ono tłumy odwiedzających – będzie można zobaczyć starcie najlepszego lutującego w Polsce ze szczytowymi osiągnięciami z zakresu robotyki”.
To już czwarte spotkanie z serii starć w lutowaniu - Człowiek vs. Robot. Poprzednio zmagania tego rodzaju można było oglądać na Mistrzostwach Polski w Lutowaniu – RSC 2019, Targach Warsaw Industry Week, a także Targach Productronica w Monachium - gdy Robot Lutowniczy REECO mierzył się z m.in. z Mistrzem Europy 2017 i Mistrzami z Chin, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Zbliżające się wydarzenie będzie rewanżem – Mistrz Polski Jakub Goławski przegrał poprzednie starcie z robotem i zapowiada jeszcze bardziej zaciętą walkę.
Robot Lutowniczy REECO RE-1000 jest maszyną przeznaczoną do montażu elementów przewlekanych na płytach PCB, zaprojektowanym tak, aby mógł działać zarówno w zautomatyzowanej linii produkcyjnej, jak i poza nią. Urządzenie zaopatrzone jest w transport krawędziowy oraz automatycznie ustawia płytę PCB. W zależności od potrzeb urządzenie ma możliwość pracy z różnymi typami grotów (do wyboru kilkadziesiąt), a system automatycznego, programowalnego czyszczenia grotów podczas pracy, pomaga w utrzymaniu ich w dobrym stanie. Robot lutowniczy pozwala także na wydajną kosztowo produkcję elektroniki w ilościach, które ze względu na konsumpcję energii byłyby nieopłacalne z użyciem maszyn dużej produkcji.
Natomiast Stół Antystatyczny REECO Premium został zaprojektowany, aby stworzyć nowoczesne i uniwersalne stanowiska pracy. Moduły zostały opracowane w taki sposób, aby można je było dostosować do konkretnego zadania, umożliwiając ergonomiczne rozmieszczanie narzędzi, urządzeń oraz komponentów w polu roboczym użytkownika. Dzięki właściwościom antystatycznym i antybakteryjnym ten typ stołów znajduje specjalne zastosowanie w produkcji i serwisie elektroniki i w branży laboratoryjnej. Rozwiązania te są jednak na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w niemalże każdej dziedzinie.
Źródło: Grupa RENEX
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?