ITM Industry Europe nie zwalnia
Podczas najbliższej edycji ITM Industry Europe prócz sprawdzonych pozycji w programie wydarzeń towarzyszących pojawi się m.in. oferta imprez dla sektora MSP, a także specjalna strefa start-upów.
Choć analitycy ogłaszali zbliżającą się katastrofę, okazuje się, że najnowsze statystyki GUS dają wyraźniejszy obraz stanu polskiego przemysłu. Według Głównego Urzędu Statystycznego produkcja w październiku 2019 roku wzrosła o 3,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem aż o 7,8 procent. Liczby te są zdecydowanie lepsze niż prognozy.
- „Śledzimy wnikliwie wszelkie wiadomości i statystyki dotyczące sektora przemysłowego, ale nauczeni doświadczeniem staramy się do nich podchodzić ostrożnie. Rozmawiamy z naszymi wystawcami - zarówno dużymi graczami na rynku, jak i mniejszymi przedsiębiorstwami. Oni na razie nie odczuwają tego nagłaśnianego przez media spowolnienia w przemyśle. Dlatego patrzymy w przyszłość z optymizmem i nie zwalniamy tempa! Pozwala nam na to także liczba zgłoszeń na targi. Zapowiada się rekordowa edycja" – twierdzi Anna Lemańska.
Oprócz obszernej ekspozycji przygotowanej przez firmy z Polski i zagranicy, siłą targów ITM Industry Europe jest również bogaty program towarzyszący. We współpracy z partnerami i wystawcami Grupa MTP przygotowuje na nadchodzącą edycję nie tylko wypróbowane punkty, których oczekują profesjonaliści, ale również nowe inicjatywy.
- „To będzie prawdziwa eksplozja wiedzy! Szykujemy sporo nowości, które wpisują się w potrzeby rynku. Z pewnością najbliższej edycji ITM nie mogą przeoczyć mikro i średnie przedsiębiorstwa. Planujemy dla nich dedykowane spotkania będące kopalnią wiedzy o aktualnych trendach dla tego sektora” – zapowiada A. Lemańska.
Firmy MSP - co dziesiąta działa w przemyśle
Struktura sektora dużych firm działających w Polsce znacznie różni się od tej dla branży MSP. Przeszło połowa (51,9%) dużych podmiotów prowadzi działalność przemysłową. Mikroprzedsiębiorstwa dominują jednak w polskim sektorze przedsiębiorstw, których udział w strukturze wszystkich firm wynosi aż 96,5%. Liczba mikroprzedsiębiorstw wzrosła w ostatnich latach. Obecnie jest ich ponad 2 mln. W Polsce jest ponad 15 tys. średnich firm - tworzą zaledwie 0,7% polskiego sektora przedsiębiorstw. Aż co dziesiąte przedsiębiorstwo z sektora MSP (10,1%) działa w przemyśle – wynika z raportu PARP.
Zgodnie z potrzebami rynku ITM Industry Europe przygotowuje ciekawy program imprez dla firm z sektora MSP. Duży nacisk zostanie położony na możliwości innowacji w dziedzinie technologii i cyfryzacji. Według wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (Digital Economy and Society Index, DESI), Polska zajmuje dopiero 24. miejsce w grupie 28 państw członkowskich UE50. Zaletą wykorzystywania nowoczesnych technologii jest poprawa wydajności pracy oraz oszczędność czasu wynikająca m.in. z szybszej wymiany informacji umieszczanych w chmurze. Rozwiązania cyfrowe są także przydatne w budowaniu relacji z klientem, ponieważ dostarczają informacji zwrotnych na temat jakości usług lub preferencji zakupowych. Niestety, statystyki pokazują, że jeszcze nie wszystkie polskie firmy znają potencjał tego kanału komunikacji. Nadal istnieje duża nierówność w rozprzestrzenianiu rozwiązań ICT w gospodarce. Największy potencjał spoczywa w małych i średnich przedsiębiorstwach, które nie mając możliwości zatrudniania wykwalifikowanych w tym kierunku pracowników i wdrażania innowacyjnych technologii. Grozi im wykluczenie cyfrowe.
Takie rozwiązania, które można wdrożyć w małych i średnich przedsiębiorstwach przy jednoczesnym usprawnieniu wielu procesów - będą kluczem oferty programowej skierowanej do menedżerów firm z sektora MSP.
Strefa START-UP ZONE
Przyszłoroczną nowością targów ITM Industry Europe będzie specjalna strefa skierowana do start-upów w przemyśle.
- „Polskie firmy wciąż zdobywają nowe rynki, nadal mają przewagę w postaci tańszej siły roboczej przy zachowaniu dobrej jakości oferowanych produktów czy usług. To dobre paliwo kiedyś się jednak skończy i wtedy polskie przedsiębiorstwa będą zmuszone do szukania swojej przewagi w technologii. W przemyśle cały czas poszukuje się jak najlepszej wydajności. Nie sposób jej osiągnąć nie inwestując w automatyzację i najnowsze rozwiązania z zakresu cyfryzacji. Firmy z branży przemysłowej to bardzo dobry rynek docelowy dla innowacyjnych start-upów i przede wszystkim to rynek świadomy, że czasami trzeba sporo zainwestować, żeby później zyskać. Właśnie takie start-upy planujemy pokazać na ITM” – podkreśla A. Lemańska.
Celem Strefy START-UP ZONE będzie pokazanie rozwiązań, które pomagają zautomatyzować oraz usprawnić cykl produkcyjny, logistykę, zarządzanie zasobami, a także kontrolę jakości. Można również liczyć na start –upy, które opierają się na agregacji oraz analizie danych, co pozwala firmom działać w duchu „smart”.
- „Wszelkie inicjatywy związane z tą ideą pomagają kompensować firmom produkcyjnym wzrost kosztów pracy. To jest ważne dla utrzymania konkurencyjności polskich graczy na rynkach globalnych” – dodaje A. Lemańska.
Przyszłoroczne Targi ITM Industry Europe odbędą się w dniach od 2 do 5 czerwca 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można odwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, 3D Solutions – targów druku i skanu 3D, Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.
Więcej na stronie: www.itm-europe.pl
Źródło: Grupa MTP, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Zrobotyzowany.pl
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?