Szukaj w działach:

Co napędza automotive

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej były tematem dyskusji podczas odbywającej się w Legnicy piątej edycji Konferencji Automotive 2019.

Automotive to cykliczne spotkanie, które w dniach 26-27 września sprzyjało wymianie doświadczeń i prezentacji nowych rozwiązań w zakresie digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji. Partnerem Technologicznym imprezy jest firma Siemens.

Tegorocznej edycji towarzyszyły cztery sesje tematyczne: digitalizacja, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, rozwiązania chmurowe, kwestie logistyczne w cyfrowych fabrykach oraz utrzymanie ruchu. Jak podają organizator, w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników, 30 prelegentów, przeprowadzono 24 prezentacje. 

Podczas spotkania uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę z obszaru technologii cyfrowych transformujących branżę automotive, takich jak koncepcja cyfrowego bliźniaka usprawniająca pracę projektantów, inżynierów i techników serwisowych. Utworzenie modelu produktu pozwala prawie bezkosztowo testować jego nowe wersje oraz modyfikacje rozwiązań technicznych.

– „Kolejny trend istotny dla rozwoju technologicznego w przemyśle samochodowym to tzw. virtual commissioning, czyli wirtualne uruchomienie. Umożliwia on testowanie stanu samochodu oraz stanu produkcji w przestrzeni wirtualnej, skracając czas całego procesu. Technologia ta przede wszystkim pozwala uniknąć błędów w rzeczywistym świecie, bo wszystko odbywa się w przestrzeni wirtualnej” – mówi Michał Kot, dyrektor sprzedaży Digital Industries, Siemens Polska. – „W przyszłości kluczowe dla sektora automotive będą też technologie oparte o Internet Rzeczy, czyli wymianę informacji pomiędzy czujnikami i poszczególnymi elementami samochodu, a światem zewnętrznym. Pozwoli to np. połączyć komunikat o zużyciu paliwa z lokalizacją najbliższej stacji benzynowej i informacją o cenie benzyny.”

Głównym punktem programu spotkania była ekspercka debata, w której udział wzięli: Jacek Cebula z Opel Manufacturing Poland / PSA Group, prof. dr hab. inż. Edward Chlebus z Politechniki Wrocławskiej, Michał Kot z Siemens, Piotr Kroczak z Volkswagen Motor Polkowice, Thomas Kaiser z Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz wiceprezes AIUT, Leszek Olejarz. W trakcie dyskusji poruszony został temat technologii przyszłości, debatowano o roli silników konwencjonalnych oraz tych z napędem elektrycznym. Ustalano także stan obecny, zastanawiając się jak utrzymać wysokie tempo rozwoju branży przy zmiennych warunkach rynkowych z uwzględnieniem roli Polski w łańcuchu dostaw sektora motoryzacyjnego.

piąta edycja Konferencji Automotive 2019
 

W czasie tegorocznej, piątej już edycji Automotive po raz pierwszy wręczono wyróżnienia „Partner Automotive”.

– „Piąta edycja konferencji to czas podsumowań, w którym uznaliśmy, iż należy docenić wkład firm budujących rynek i tworzących miejsca pracy, ale rozwijających także świadomość i przyczyniających się do wymiany wiedzy oraz doświadczeń specjalistów branży. Dlatego postanowiliśmy podziękować firmom i instytucjom, które w szczególny sposób wspierały nas przez te ostatnie 5 lat, pomogły nam zaistnieć na rynku i cieszyć się jednym z najlepszych merytorycznych wydarzeń w branży.” – mówi Piotr Ciemięga z firmy Siemens.

Wyróżnienie „Partner Automotive” w kategorii „Uczelnia wyższa” przypadło Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W kategorii „Integrator systemów automatyki przemysłowej” trofeum otrzymała firma AIUT. 

 „Jest nam niezmiernie miło, że organizator nagrodził nasze wysiłki związane z budowaniem kompetencji integratorskich w branży automotive. Należymy do grupy firm, które zajmują się wytwarzaniem urządzeń do produkcji, czyli linii przemysłowych i ciągów produkcyjnych. Cieszę się, że organizatorzy dostrzegli, iż ten wkład w tworzenie przemysłu motoryzacyjnego ma znaczenie i nagrodzili ten wysiłek. Nasza firma produkuje też urządzenia, dostarcza software i wszystko to, co jest potrzebne do produkcji podzespołów, dlatego dzięki nam rośnie branża, a my rośniemy wraz z rynkiem.” – mówi Leszek Olejarz, wiceprezes AIUT.

W kategorii „Dostawca TIER 1” wyróżnienie przypadło firmie Adient Seating Poland z Siemianowic Śląskich, natomiast w kategorii „Producent samochodów” nagrodę otrzymał Volkswagen Poznań, a w kategorii „Inwestycja w Polsce” Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

V edycja Konferencji Automotive 2019
 

Firma AIUT wyróżniona w kategorii „Integrator systemów automatyki przemysłowej” była również Partnerem Głównym tegorocznego eventu. Patronat Honorowy natomiast objęły instytucje mające duże znaczenie dla sektora: Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych – Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Motoryzacji, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, Urząd Dozoru Technicznego, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a także czołowe uczelnie techniczne: Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska. Do współpracy zaproszona została także Politechnika Opolska.

Partnerem Branżowym spotkania była firma Mercedes-Benz Manufacturing Poland, która w tym roku rozpocznie produkcję silników w nowej fabryce w Jaworze. Jest to jedna z wielu tego typu inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach na terenie Polski przez koncerny motoryzacyjne, takie jak Toyota, czy Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

Partnerami konferencji były także firmy AmiSter, Atlas Copco, Automatech, BASF Polska, Cognex, Cubic Inch, Festo, KUKA, Lapp Kabel, Rittal, Pepperl+Fuchs, Taskoprojekt, TheusLED oraz WoBit.

Więcej informacji na stornie: www.konferencja-automotive.pl 


Źródło: Omega Communication

POWIĄZANE
Automatyzacja procesów dużym potencjałem rozwoju Wprowadzenie robotyki do ustalonego procesu może wydawać się skomplikowane i kosztowne. Je...
ASTOR TOUR 2023 - Cyfryzacja i Robotyzacja Spotkania automatyków z automatykami to najlepsza metoda wymiany doświadczeń, dlat...
Koboty pomagają testować płytki drukowane (PCBA) Hanover Displays Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii potrzebowała nowego systemu do te...
MPLAB Prototypes i robotyzacja spawania w Stahlbau Automotive Z pomocą integratorów z MPLAB Prototypes firma Stahlbau Automotive wdrożyła kolejn...
Automatyzacja montażu THT z 99,4% skutecznością System stereowizji opracowany przez inżynierów VissaviTech pozwala na skróc...
Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki już w czerwcu Dwudniowy Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki INDUSTRY IN TRANSITION odbędzie się w...
Partnerzy