Szukaj w działach:

Roboty są gotowe do pracy, a ty? - raport RPA

Roboty są gotowe do pracy, a ty? - raport RPA
POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Firma Deloitte opublikowała raport onośnie 
Robotic Process Automation (RPA) - "Roboty są gotowe do pracy, a czy Twoja firma jest gotowa czerpać z nich korzyści?"

Wymierne korzyści płynące z zastosowania robotyki sprawiły, że w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosło przekonanie do automatyzacji procesów z wykorzystaniem robotów (Robotic Process Automation). Korzyści płynące z automatyzacji są dziś lepiej rozumiane dzięki wymiernym wynikom, które osiągają. Wartość automatyzacji procesów polega na osiąganiu korzyści zarówno z uwalniania zasobów ludzkich od powtarzalnych prac oraz poprzez zastępowanie pracy człowieka rozwiązaniami z zakresu robotyki.

Jest to już czwarta edycja globalnego badania na temat robotyki firmy Deloitte, poniżej najważniejsze wnioski płynące z raportu.

1. Wartość wykonanej pracy

Można zaobserwować iż odchodzi się od strategii stawiających sobie za cel redukcję kosztów, na rzecz zwiększonej produktywności, lepszego doświadczenia klienta i możliwości zapewnienia automatyzacji na większą skalę.  Wsparcie dla strategii wdrażania RPA z roku na rok rośnie, częściowo dzięki powszechnie uznawanym korzyściom osiąganym dzięki wielu programom digitalizacji procesów.

  • Ponad 90% badanych organizacji, że automatyzacja procesów z wykorzystaniem robotów spełniła lub przekroczyła ich oczekiwania dotyczące wzrostu produktywności, poprawy zgodności i kosztów wdrożenia.
  • Czynnikami motywującym firmy do wdrażania strategii automatyzacji są m.in. poprawa wydajności organizacji oraz poprawa doświadczenia klientów, na dalszy plan spadła natomiast redukcja kosztów.
  • Ponad 80% badanych organizacji wdrażających lub zwiększających skalę procesów RPA twierdzi, że ich pracownicy wykazują wyższy poziom zadowolenia z pracy.

 

2. Efekt skali

Pomimo wskazań na istnienie odpowiednich warunków do wprowadzania automatyzacji na dużą skalę, organizacje wciąż napotykają na tym polu problemy. Tylko cztery procent respondentów badania korzysta z ponad 50 robotów, co stanowi wzrost o jeden procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

  • Liczba przedsiębiorstw wprowadzających strategie RPA na większą skalę wzrosła w ostatnim roku tylko o 1%.
  • 27% przedsiębiorstw pilotuje programy RPA przy użyciu mniej niż 10 robotów, albo znajduje się na etapie pełnego wdrożenia wykorzystując od 10 do 50 robotów.
  • Trzy główne bariery niepozwalające na osiągnięcie efektu skali to rozdrobnienie procesów, brak gotowości informatycznej i brak jasnej wizji.

3. Bariery

Kadra kierownicza dostrzega korzyści płynące z automatyzacji i zapewniła już wsparcie inwestycyjne, jednocześnie jednak wie jakie czynniki uniemożliwiają osiągnięcie efektu skali:

  • Fragmentacja procesów - organizacje powinny priorytetowo traktować procesy i wartości, stosować podejście portfelowe i eksperymentować z technologiami kognitywnymi.
  • Brak gotowości IT - wsparcie IT dla automatyzacji procesów z wykorzystaniem robotów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia efektu skali. Zespoły informatyczne muszą się uczyć i dostosowywać, bo dzięki temu tempo wdrażania robotów będzie szybciej rosnąć.
  • Brak wizji  - organizacje powinny „myśleć z rozmachem, ale zaczynać skromnie".

 

Raport: Roboty są gotowe do pracy, a czy Twoja firma jest gotowa czerpać z nich korzyści? 

Zarejestruj się, aby pobrać raport 
 

Źródło: Deloitte 


POWIĄZANE
IX Executive Innovation Forum za nami! W hotelu Sheraton Grand Warsaw 17 czerwca odbyła się IX edycja konferencji organizowanej ...
Schneider Electric Liderem Transformacji Energetyczne Projekt „Mikrosieci jako kluczowy element zrównoważonego rozwoju dla Zakład&...
Okrągły jubileusz Item Service 10 lecie działalności obchodziła w tym roku firma Item Service, która zajmuje się ...
Nowoczesna produkcja automotive na AutoEvent 2019 AutoEvent to branżowa konferencja organizowana jest przez Polską Izbę Motoryzacji. Uczestn...
Dołącz do 7. Forum Inteligentnego Rozwoju Forum Inteligentnego Rozwoju, czyli kongres „projektów przyszłości” dl...
Roboty naprawią biznes: Raport ABB Na świecie pracuje już ponad 3 miliony robotów przemysłowych. To absolutny rekord,...
Partnerzy
Cookies