Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Wsparcie działów utrzymania ruchu

 

Wirtualna rzeczywistość na Process Automation
Fot.: Omega Communication 

Blisko setka przedstawicieli wiodących zakładów, kilkunastu prelegentów oraz wiele godzin prezentacji i merytorycznych dyskusji na temat dostosowania innowacyjnych rozwiązań w różnych gałęziach  przemysłu – tak w skrócie można podsumować XII edycję konferencji naukowo-technicznej Process Automation.

Tegoroczna konferencja, której partnerem technologicznym była firma Siemens, odbyła się w dniach 7-8 czerwca br. w samym sercu Torunia. Process Automation jest kontynuacją wcześniejszych spotkań, znanych pod nazwą Systemy Sterowania w Automatyce Procesowej. Głównym celem minionego wydarzenia była wymiana doświadczeń i najlepszych rynkowych praktyk.

„W tym roku, oprócz tematu zmian w procesach produkcyjnych w kontekście rewolucji przemysłowej 4.0 chcieliśmy rozmawiać o potrzebach i wyzwaniach stojących przed Służbami Utrzymania Ruchu” – mówił Szymon Paprocki z Siemens – „Chcieliśmy, aby nasi partnerzy i fachowcy z branży energetycznej, chemicznej, jak również innych branż procesowych, mogli podzielić się  wiedzą na temat narzędzi wykorzystywanych do kompleksowego wsparcia ruchu, czy np. zapoznać się rozwiązaniami w kwestii cyberbezpieczeństwa. Wykorzystaliśmy też okazję do zaprezentowania innowacyjnego systemu, który dzięki wykorzystaniu technologii VR pozwala przeprowadzić symulację każdej ewentualności, jaka może mieć miejsce w trakcie pracy zakładu. Uczestnicy konferencji będą mogli przekonać się o walorach i szerokim zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości w pracy Operatorów i Służb Utrzymania Ruchu.”

Wykłady rozpoczęły się wystąpieniem Sebastiana Jasióka z firmy Siemens na temat poprawiania skuteczności działania służb utrzymania w zakładach produkcyjnych. W swoim przemówieniu zaprezentował rozwiązania i narzędzia wspierające pracę na instalacji procesowej. Uczestnicy konferencji mieli szansę posłuchać także, jak proponowane przez Siemens metody wsparcia sprawdzają się w praktyce – o ich efektywności szczegółowo opowiedział Andrzej Nocoń z firmy Tameh Polska, który oprócz prezentacji rozwiązań wdrożonych w elektrociepłowni ZW Nowa, przedstawił również plany ich rozwoju.

Wyjątkowym zainteresowaniem gości cieszyły się wykłady na temat wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w testowaniu nowych narzędzi do kompleksowego wsparcia utrzymania ruchu. W technologii Siemensa pozwala ona m.in. na drobiazgowe sprawdzenie ich funkcjonowania bez podejmowania ryzyka wstrzymania pracy zakładu. Po bogatym wprowadzeniu dr. Ludomira Błeszyńskiego, który przedstawił m.in. rozwiązania dotyczące ujednolicania struktury danych w przedsiębiorstwach, przyszedł czas na praktykę. Jarosław Siemianowski pokazał praktyczne wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu przyszłych inżynierów, którzy będą systemowo zarządzać działaniem poszczególnych sektorów w zakładach, nad którymi nadzór jest w pełni zautomatyzowany. 

Niektóre prelekcje dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa, które w dobie postępującej cyfryzacji potrzebuje nowych, skutecznych narzędzi, bez których nowoczesny zakład nie może się obejść. Słuchacze konferencji mogli dowiedzieć się więcej o filozofii firmy Siemens w tym zakresie, poznając konkretne rozwiązania w sferze bezpieczeństwa i przykłady ich zastosowania w zakładzie Heinz-Glas.

- „Konferencja to doskonały pretekst do tego, by wymienić się doświadczeniami na temat rozwiązań w dynamicznie rozwijającej się branży procesowej. Fakt, że to już 12. edycja naszych spotkań dowodzi, że wybrana przez nas formuła się sprawdza” – powiedział Cezary Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu w firmie Siemens – „Podobnie jak w poprzednich edycjach, zadbaliśmy również o przestrzeń, w której nasi partnerzy, oprócz możliwości zaprezentowania swojej działalności, mogli również nawiązać branżowe relacje,  które często są zalążkiem szerszej współpracy.”

XII konferencja Process Automation 2018 odbyła się pod honorowym patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Izby Gospodarczej Gazownictwa, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, Politechniki Wrocławskiej oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Partnerami konferencji były firmy ENCON, MAWOS, PROCOM SYSTEM, PRO-CONTROL, Stoltronic i Theus-Led.

Więcej informacji udzieli:
Kacper Krysztofik
Omega Communication
+48 22 854 16 25 / 728-433-401
kkrysztofik@communication.pl


Źródło: Omega Communication

Dodano 03.07.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy