Żadna firma nie jest za mała na robotyzację
Prezes Universal Robots, Jürgen von Hollen, omówił w Warszawie aktualne trendy na rynku robotów współpracujących
Warszawa, 5 kwietnia 2018 r.: W czwartek 5 kwietnia podczas spotkania prasowego z cyklu Cobots Experts’ Breakfast w Warszawie Jürgen Von Hollen, prezes Universal Robots, podsumował wyniki za rok 2017 potwierdzające dynamiczny rozwój rynku robotów współpracujących. Była to pierwsza wizyta prezesa Universal Robots w Polsce i naszym regionie.
Universal Robots osiągnął w 2017 spektakularny 72% wzrost w stosunku do roku poprzedniego, z przychodami w wysokości 170 mln USD. „Coraz więcej firm, także z sektora MŚP, dostrzega, że dzięki cobotom można zoptymalizować procesy produkcyjne, poprawiając swoją pozycję konkurencyjną. Nasze wyniki finansowe odzwierciedlają rosnącą świadomość rynku dotyczącą ekonomicznych korzyści płynących z robotyzacji, a także postrzegania robotów współpracujących jako optymalnego rozwiązania. W bieżącym roku Universal Robots spodziewa się dalszego wzrostu na poziomie przynajmniej 50%” – mówi Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.
Na świecie wykorzystywanych jest obecnie ponad 22000 robotów Universal Robots, co stanowi blisko 60% całego rynku robotów współpracujących. Segment ten dynamicznie rośnie. Przewiduje się, że globalny rynek cobotów do 2021 roku osiągnie wartość 2 mld USD.
Universal Robots w Polsce
Polska i rynek CEE zajmują istotne miejsce w strategii Universal Robots.
- „Zarówno Polska, jak i cała Europa Środkowo-Wschodnia, jest dla nas ważnym rynkiem. Lokalne firmy zaczynają doświadczać tych samych problemów, z którymi wcześniej borykały się kraje zachodnie: niedostateczna liczba pracowników, globalizacja i wiążąca się z nią konieczność wejścia na rynki zagraniczne oraz dynamicznie zmieniające się wymagania klientów i coraz większa potrzeba personalizacji produktu. Biorąc pod uwagę elastyczność, łatwość obsługi oraz szybki zwrot z inwestycji w przypadku cobotów UR, mogą one efektywnie wspierać firmy z w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Cieszy nas zwłaszcza fakt, że coraz więcej firm z sektora MŚP wdraża coboty UR i optymalizuje w ten sposób produkcję. Misją Universal Robots jest zapewnienie dostępu do automatyzacji wszystkim przedsiębiorstwom, niezależnie od ich wielkości i skali działania” – mówi Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.
Universal Robots jest obecny na polskim rynku od 2011 roku. Od tego czasu dynamicznie rozwija sieć dystrybutorów i integratorów, która łącznie liczy obecnie 11 firm. Dystrybucją cobotów UR zajmują się firmy: CP Trade, Elmark Automatyka, Encon-Koester, Jorgensen Cleantech i RMA, natomiast wsparcie w zakresie integracji zapewniają: ABC Control, Blue Robotics, Elautec, Horizon Automation, Inntec i M2M Team.
Universal Robots został założony w 2005 r. Współzałożycielem był Esben Østergaard, dyrektor ds. technologii (CTO), który postanowił przyczynić się do rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane w ponad 50 krajach na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2017 r. przychód Universal Robots wyniósł 170 mln USD.
Źródło: Universal Robots
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?