Inteligentny chwytak SCHUNK EGI
Coraz krótsze cykle produkcyjne wymagają ciągłego rozwoju technologii oraz automatyzacji przemysłowej. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładziony jest na zastosowanie technologii informatycznych, które upraszczają programowanie i sterowanie procesami. Integracja informatyki do automatyki otwiera znacznie większe możliwości komunikacji oraz sieciową funkcjonalność systemów.
Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Ten solidnie wykonany i wytrzymały chwytak mechatroniczny z indywidualnie programowanym skokiem nawet do 57,5 mm na szczękę i równie elastycznymi wartościami siły chwytania w zakresie do 100 N może przenosić najrozmaitsze detale. Dzięki zintegrowanej inteligencji można nim delikatnie i niezawodnie przenosić nawet giętkie, podatne na odkształcenia bądź kruche elementy. Dzięki temu uruchomienie całej instalacji jest o wiele prostsze.
Specjalnie opracowany z myślą o chwytaku SCHUNK EGI aktywny układ utrzymania siły chwytu gwarantuje niemal pełne utrzymanie wygenerowanej siły chwytu nawet w razie awarii zasilania lub zatrzymania awaryjnego, co stanowi niewątpliwą przewagę w porównaniu z konwencjonalnymi chwytakami mechatronicznymi dostępnymi na rynku. W przeciwieństwie do chwytaków z typowym sprężynowym mechanizmem utrzymania siły chwytu, przemieszczenie palca chwytaka poza położenie graniczne w stanie zablokowanym jest minimalne. Dzięki temu SCHUNK EGI odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o zapobieganie wypadkom powodowanym przez spadające części lub zakleszczenie.
Fot.: Chwytak SCHUNK EGI z wbudowanym serwerem sieciowym, aktywnym hamulcem i certyfikowanym interfejsem PROFINET (kategoria C) należy do najwygodniejszych w użytkowaniu chwytaków mechatronicznych na rynku. |
Zalety - Korzyści dla użytkowników
- Kontrola siły chwytania - dla delikatnego chwytania wrażliwych przedmiotów.
- Długi, swobodnie programowalny skok - dla elastycznego przenoszenia różnorodnych detali.
- Niemal całkowite utrzymanie siły chwytania przy minimalnym opóźnieniu hamowania - dla wysokiej niezawodności procesu.
- Zintegrowany serwer internetowy oparty na przeglądarce - dla łatwego i intuicyjnego uruchamiania, parametryzacji i testowania funkcjonalnego chwytaka.
- W pełni zintegrowana elektronika sterująca i zasilająca - dla tworzenia zdecentralizowanego systemu sterowania.
- Złącza w standardzie przemysłowym - dla łatwego podłączenia elektrycznego.
Opis działania
Bezszczotkowy serwomotor napędza napęd paska zębatego za pomocą przekładni zębatej stożkowej. Szczęki podstawowe zamontowane na profilowanych prowadnicach szynowych są połączone z paskiem zębatym. Ruch obrotowy jest przenoszony na ruch liniowy szczęk podstawowych poprzez przekładnię i pasek zębaty.
Wygodne uruchomienie
Szeroka gama funkcji i prostota uruchomienia: przy konfiguracji wszystkich podstawowych funkcji można użyć standardowego wbudowanego serwera sieciowego, bez potrzeby korzystania z dodatkowego oprogramowania. Dodatkowe funkcje zwiększają wygodę: w trybie krokowym można ręcznie sterować ruchem szczęk chwytaka, co sprawdza się zwłaszcza po zatrzymaniu awaryjnym. Funkcja „rozszerzonego odwołania programowego” może służyć do przechowywania zaprogramowanych przez użytkownika maksymalnych wartości skoku oraz ustawienia ich, jako dokładnych wartości granicznych w oprogramowaniu.
Dzięki certyfikowanemu interfejsowi PROFINET kompatybilnemu z IRT (kategoria C), chwytak SCHUNK EGI spełnia wszystkie wymagania dla wysokowydajnych zastosowań. Zarówno położenie palca chwytaka, jak i siłę chwytu oraz prędkość zamykania można wykrywać i kontrolować bez żadnego opóźnienia. Możliwe są także położenia pośrednie oraz odwołania specjalne. Pierwszy krok stanowi standaryzacja inteligentnego chwytaka do małych komponentów w rozmiarze 80. Zaplanowano już rozszerzenie programu o dodatkowe rozmiary. Dodatkowo w drodze aktualizacji oprogramowania zostanie rozszerzony zakres funkcjonalny.
Źródło: SCHUNK Intec Sp. z o.o.
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?