Szukaj w działach:

Inteligentny chwytak SCHUNK EGI

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Coraz krótsze cykle produkcyjne wymagają ciągłego rozwoju technologii oraz automatyzacji przemysłowej. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładziony jest na zastosowanie technologii informatycznych, które upraszczają programowanie i sterowanie procesami. Integracja informatyki do automatyki otwiera znacznie większe możliwości komunikacji oraz sieciową funkcjonalność systemów. 

Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Ten solidnie wykonany i wytrzymały chwytak mechatroniczny z indywidualnie programowanym skokiem nawet do 57,5 mm na szczękę i równie elastycznymi wartościami siły chwytania w zakresie do 100 N może przenosić najrozmaitsze detale. Dzięki zintegrowanej inteligencji można nim delikatnie i niezawodnie przenosić nawet giętkie, podatne na odkształcenia bądź kruche elementy. Dzięki temu uruchomienie całej instalacji jest o wiele prostsze.

Specjalnie opracowany z myślą o chwytaku SCHUNK EGI aktywny układ utrzymania siły chwytu gwarantuje niemal pełne utrzymanie wygenerowanej siły chwytu nawet w razie awarii zasilania lub zatrzymania awaryjnego, co stanowi niewątpliwą przewagę w porównaniu z konwencjonalnymi chwytakami mechatronicznymi dostępnymi na rynku. W przeciwieństwie do chwytaków z typowym sprężynowym mechanizmem utrzymania siły chwytu, przemieszczenie palca chwytaka poza położenie graniczne w stanie zablokowanym jest minimalne. Dzięki temu SCHUNK EGI odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o zapobieganie wypadkom powodowanym przez spadające części lub zakleszczenie.

inteligentny chwytak SCHUNK EGI
Fot.: Chwytak SCHUNK EGI z wbudowanym serwerem sieciowym, aktywnym hamulcem i certyfikowanym interfejsem PROFINET (kategoria C) należy do najwygodniejszych w użytkowaniu chwytaków mechatronicznych na rynku. 


Zalety - Korzyści dla użytkowników

  • Kontrola siły chwytania - dla delikatnego chwytania wrażliwych przedmiotów.
  • Długi, swobodnie programowalny skok - dla elastycznego przenoszenia różnorodnych detali.
  • Niemal całkowite utrzymanie siły chwytania przy minimalnym opóźnieniu hamowania - dla wysokiej niezawodności procesu.
  • Zintegrowany serwer internetowy oparty na przeglądarce - dla łatwego i intuicyjnego uruchamiania, parametryzacji i testowania funkcjonalnego chwytaka.
  • W pełni zintegrowana elektronika sterująca i zasilająca - dla tworzenia zdecentralizowanego systemu sterowania.
  • Złącza w standardzie przemysłowym - dla łatwego podłączenia elektrycznego.


Opis działania

Bezszczotkowy serwomotor napędza napęd paska zębatego za pomocą przekładni zębatej stożkowej. Szczęki podstawowe zamontowane na profilowanych prowadnicach szynowych są połączone z paskiem zębatym. Ruch obrotowy jest przenoszony na ruch liniowy szczęk podstawowych poprzez przekładnię i pasek zębaty.

budowa chwytaka SCHUNK EGI
 

Wygodne uruchomienie 

Szeroka gama funkcji i prostota uruchomienia: przy konfiguracji wszystkich podstawowych funkcji można użyć standardowego wbudowanego serwera sieciowego, bez potrzeby korzystania z dodatkowego oprogramowania. Dodatkowe funkcje zwiększają wygodę: w trybie krokowym można ręcznie sterować ruchem szczęk chwytaka, co sprawdza się zwłaszcza po zatrzymaniu awaryjnym. Funkcja „rozszerzonego odwołania programowego” może służyć do przechowywania zaprogramowanych przez użytkownika maksymalnych wartości skoku oraz ustawienia ich, jako dokładnych wartości granicznych w oprogramowaniu.

Dzięki certyfikowanemu interfejsowi PROFINET kompatybilnemu z IRT (kategoria C), chwytak SCHUNK EGI spełnia wszystkie wymagania dla wysokowydajnych zastosowań. Zarówno położenie palca chwytaka, jak i siłę chwytu oraz prędkość zamykania można wykrywać i kontrolować bez żadnego opóźnienia. Możliwe są także położenia pośrednie oraz odwołania specjalne. Pierwszy krok stanowi standaryzacja inteligentnego chwytaka do małych komponentów w rozmiarze 80. Zaplanowano już rozszerzenie programu o dodatkowe rozmiary. Dodatkowo w drodze aktualizacji oprogramowania zostanie rozszerzony zakres funkcjonalny.


Źródło: SCHUNK Intec Sp. z o.o.
Redaktor: MRR

SCHUNK Intec Sp. z o.o.
Puławska 40 A
05-500 Piaseczno
+48 22 726 25 00
POWIĄZANE
FANUC zaprasza na cykl webinarów Autorski program zainicjowany przez specjalistów i doradców technicznych fi...
Zrobotyzowany i zintegrowany system gięcia W przemyśle hasło „innowacja” często odnosi się do zupełnie nowej technologii...
OMRON poprawia wydajność linii produkcyjnej w branży spożywczej Cleca, znana z produkcji dań słodkich i słonych, wybrała OMRON i jego nową usługę analizy...
Modernlog 2022 - najnowsze roboty mobilne AIUT na żywo Dynamiczne pokazy mobilnych robotów transportowych AIUT to jedna z głównych...
Seminaria Elmark Automatyka & Universal Robots Firma Elmark Automatyka zaprasza na seminarium z zakresu Universal Robots „Poznaj ro...
Automatyzacja i robotyzacja w branży automotive Produkcja części samochodowych w Polsce stanowi 57% wartego 171 mld PLN sektora*. Mimo te...
Partnerzy