Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Roboty mobilne - intralogistyka w wydaniu 4.0

omron robot mobilny


Coraz częściej przedsiębiorcy chętniej wykorzystują do transportu wewnętrznego w zakładach produkcyjnych innowacyjne technologie z dziedziny automatyzacji.


Jedną z nich są stosowane coraz chętniej roboty mobilne. Dzięki nim idea Przemysłu 4.0 może rozwijać się w coraz większym zakresie, a przedsiębiorstwa optymalizować i usprawniać wewnętrzne procesy logistyczne. Co jeszcze sprawia, że przemysłowe roboty mobilne zaczęły być tak chętnie stosowane w codziennej pracy w nowoczesnych zakładach?

Roboty mobilne - definicja i próba klasyfikacji

Przyjmuje się, że roboty mobilne to takie urządzenia, które są w stanie zmieniać swoje położenie w przestrzeni, nie tylko jeździć, ale również latać czy pływać. Wszystko zależy od obszaru ich stosowania. Typologa obejmuje również metodę nawigacji np. z życiem systemów laserowych, GPS, znacznikami RFID. Próby klasyfikacji nie ułatwiają niestety sami producenci, ponieważ tworzą własne nazwy po to, aby były łączone z ich ofertą. Stąd spotkać można się z określeniami typu samojezdne wózki transportowe, platformy jezdne lub wózki mobilne itp. Najczęściej jednak, gdy mówi się o robotach mobilny to wskazuje się AVG i ich nowszą wersję AMR, czyli autonomiczne roboty mobilne.

Wobit agv

 

Roboty AVG poruszają się po wyznaczonej drodze, a punkt docelowy rozpoznają dzięki wykorzystaniu technologii RFID. Ich mocnymi stronami są prosta konfiguracja i zdalne programowanie, możliwość połączenia z systemami WMS (Warehouse Management System), pozwalającymi na integrację systemu i elastyczniejszą pracę. Poza tym laserowy skaner przestrzeni i kamery oraz wyłączniki bezpieczeństwa zapobiegają kolizjom i sprawiają, że praca z ich użyciem może odbywać w sposób płynny i kontrolowany.

Choć podstawowym zadaniem AMR również jest transportowanie to, wyposażone zostały w sztuczną inteligencję i nawigację GPS. Mogą więc samodzielnie dobrać trasę i zarządzać swoją pracą. Trzeba jedynie udostępnić im mapę otoczenia. Podobnie jak w przypadku robotów AVG zainstalowano w nich czujniki, kamery i skanery. Są jednak wielozadaniowe i mogą wykonywać je w określonej sekwencji lub kilka zadań w tym samym czasie.

Najważniejsze cechy robotów mobilnych

Roboty mobilne z powodzeniem wypierają z obiegu wózki elektryczne. Nic w tym dziwnego w końcu rozwijają klasyczne rozwiązania i doskonale realizują standardy Przemysłu 4.0. Te autonomiczne i inteligentne maszyny transportują ładunki z większą szybkością, dokładnością i wydajnością, bez potrzeby modyfikacji obiektu. Za ich pomocą udaje się skrócić czas sterowanej przerwy i zminimalizować błędy. Przemysłowe roboty mobilne należą do elastycznych i wszechstronnych urządzeń oraz nie potrzebują dodatkowej, zewnętrznej infrastruktury do nawigowania. Dodatkowo przebieg ich implementacji jest prosty i skalowalny. 

Procesy wewnątrz logistyczne są dzięki nim bezpieczniejsze, ponieważ wyposażone są w skaner i czujniki, co pozwala wykrywać im przeszkody, unikać kolizji lub przewozić produkty, które wymagają szczególnej uwagi i ostrożności.

Do tego praltformy transportowe są przyjazne dla użytkowników i pracują z nimi na równi oraz potrafią pracować w grupie. Ponadto umożliwiają pracownikom skupienie się na skomplikowanych zadaniach, a także pozwalają na lepsze monitorowanie przepływu materiałów. 

Przykłady branż, w których wykorzystuje się roboty mobilne

Cieszące się coraz większą popularnością roboty mobilne są chętnie stosowane w wielu branżach. Wpływ na to mają zapewne coraz bardziej przystępne ceny, ale przede wszystkim szerokie spektrum możliwości ich konfiguracji. Przede wszystkim znajdzie się je w magazynach logistycznych, gdzie odpowiadają za realizację zamówień i dystrybucję dostaw. W branży motoryzacyjnej do ich zadań należeć może przenoszenie opon, małych podzespołów, czy pojemników. W zakładach przemysłu żywnościowego z powodzeniem radzą sobie z na przykład transportem pudełek na linie pakowania. Obecnie, coraz częściej spotka się je również w mniej oczywistych miejscach jak choćby w hotelach lub szpitalach. Gdzie do ich zadań należą choćby, dostawa pościeli albo przyrządów chirurgicznych.

Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

 

Dodano 11.06.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy