Szukaj w działach:
Wiedza

Roboty mobilne AGV i AMR - intralogistyka w wydaniu 4.0

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Coraz częściej przedsiębiorcy chętniej wykorzystują do transportu wewnętrznego w zakładach produkcyjnych innowacyjne technologie z dziedziny automatyzacji.

Jedną z nich są stosowane coraz chętniej roboty mobilne. Dzięki nim idea Przemysłu 4.0 może rozwijać się w coraz większym zakresie, a przedsiębiorstwa optymalizować i usprawniać wewnętrzne procesy logistyczne. Co jeszcze sprawia, że przemysłowe roboty mobilne zaczęły być tak chętnie stosowane w codziennej pracy w nowoczesnych zakładach?

Roboty mobilne - definicja i próba klasyfikacji

Przyjmuje się, że roboty mobilne to takie urządzenia, które są w stanie zmieniać swoje położenie w przestrzeni, nie tylko jeździć, ale również latać czy pływać. Wszystko zależy od obszaru ich stosowania. Typologa obejmuje również metodę nawigacji np. z życiem systemów laserowych, GPS, znacznikami RFID. Próby klasyfikacji nie ułatwiają niestety sami producenci, ponieważ tworzą własne nazwy po to, aby były łączone z ich ofertą. Stąd spotkać można się z określeniami typu samojezdne wózki transportowe, platformy jezdne lub wózki mobilne itp. Najczęściej jednak, gdy mówi się o robotach mobilny to wskazuje się AVG i ich nowszą wersję AMR, czyli autonomiczne roboty mobilne.

Wobit agv

 

Roboty AVG poruszają się po wyznaczonej drodze, a punkt docelowy rozpoznają dzięki wykorzystaniu technologii RFID. Ich mocnymi stronami są prosta konfiguracja i zdalne programowanie, możliwość połączenia z systemami WMS (Warehouse Management System), pozwalającymi na integrację systemu i elastyczniejszą pracę. Poza tym laserowy skaner przestrzeni i kamery oraz wyłączniki bezpieczeństwa zapobiegają kolizjom i sprawiają, że praca z ich użyciem może odbywać w sposób płynny i kontrolowany.

Choć podstawowym zadaniem AMR również jest transportowanie to, wyposażone zostały w sztuczną inteligencję i nawigację GPS. Mogą więc samodzielnie dobrać trasę i zarządzać swoją pracą. Trzeba jedynie udostępnić im mapę otoczenia. Podobnie jak w przypadku robotów AVG zainstalowano w nich czujniki, kamery i skanery. Są jednak wielozadaniowe i mogą wykonywać je w określonej sekwencji lub kilka zadań w tym samym czasie.

Najważniejsze cechy robotów mobilnych

Roboty mobilne z powodzeniem wypierają z obiegu wózki elektryczne. Nic w tym dziwnego w końcu rozwijają klasyczne rozwiązania i doskonale realizują standardy Przemysłu 4.0. Te autonomiczne i inteligentne maszyny transportują ładunki z większą szybkością, dokładnością i wydajnością, bez potrzeby modyfikacji obiektu. Za ich pomocą udaje się skrócić czas sterowanej przerwy i zminimalizować błędy. Przemysłowe roboty mobilne należą do elastycznych i wszechstronnych urządzeń oraz nie potrzebują dodatkowej, zewnętrznej infrastruktury do nawigowania. Dodatkowo przebieg ich implementacji jest prosty i skalowalny. 

Procesy wewnątrz logistyczne są dzięki nim bezpieczniejsze, ponieważ wyposażone są w skaner i czujniki, co pozwala wykrywać im przeszkody, unikać kolizji lub przewozić produkty, które wymagają szczególnej uwagi i ostrożności.

Do tego praltformy transportowe są przyjazne dla użytkowników i pracują z nimi na równi oraz potrafią pracować w grupie. Ponadto umożliwiają pracownikom skupienie się na skomplikowanych zadaniach, a także pozwalają na lepsze monitorowanie przepływu materiałów. 

Przykłady branż, w których wykorzystuje się roboty mobilne

Cieszące się coraz większą popularnością roboty mobilne są chętnie stosowane w wielu branżach. Wpływ na to mają zapewne coraz bardziej przystępne ceny, ale przede wszystkim szerokie spektrum możliwości ich konfiguracji. Przede wszystkim znajdzie się je w magazynach logistycznych, gdzie odpowiadają za realizację zamówień i dystrybucję dostaw. W branży motoryzacyjnej do ich zadań należeć może przenoszenie opon, małych podzespołów, czy pojemników. W zakładach przemysłu żywnościowego z powodzeniem radzą sobie z na przykład transportem pudełek na linie pakowania. Obecnie, coraz częściej spotka się je również w mniej oczywistych miejscach jak choćby w hotelach lub szpitalach. Gdzie do ich zadań należą choćby, dostawa pościeli albo przyrządów chirurgicznych.


Znajdź firmę oferującą roboty mobilne na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-mobilne-moboty


Zdjęcia: Zrobotyzowany.pl, OMRON, WObit
Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

 

POWIĄZANE
Roboty zamiast ludzi w branży spożywczej Nowe normy funkcjonowania społecznego coraz mocniej dotykają także branże związane z logi...
Spotkania, pokazy, nowości - Modernlog 2021 Przed nami długo wyczekiwana edycja Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu M...
Ubezpieczenie od szkody wyrządzonej przez robota Japońska firma ubezpieczeniowa wprowadziła do swojej oferty ubezpieczenie od szkody wyrzą...
Fabryki otwierają się na roboty przemysłowe Liczba nowych robotów przemysłowych zainstalowanych na świecie poszybowała na prze...
Innowacyjny robot asystentem medycznym W dniu 20.05.2020 r. podczas uroczystości inaugurującej budowę Śląskiego Centrum Inżynier...
Silniki miniaturowe w automatyzacji logistyki Więcej, szybciej, dalej – wszystko należy dostarczyć we właściwe miejsce we właściw...
Partnerzy