Szukaj w działach:
Wiedza

Roboty pomiarowe - rodzaje i cechy

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 

Dzięki robotom pomiarowym można dokładnie i jednocześnie szybko wyznaczyć wymiary maszyn czy elementów w środowisku produkcyjnym (choćby karoserii w zakładach motoryzacyjnych). Maszyny te mają więc bezpośredni wpływ na jakość wytwarzanych rzeczy. Warto przyjrzeć się im bliżej i poznać ich rodzaje oraz możliwości.


Podstawowe typy konstrukcji robotów pomiarowych

Najczęściej maszyny te spotka się w dwóch odmianach:

  • mające konstrukcję wysięgnikową, które dzieli się dodatkowo na 
    • roboty jednoramienne zaopatrzone zwykle w obrotowy stół pomiarowy oraz robota, który podaje elementy do pomiaru
    • roboty dwuramienne używane najczęściej do taśmowego podawania rzeczy.

Wykonuje się nimi pomiary blaszanych elementów, gdzie błąd miary nie jest większy niż 10%.

  • o konstrukcji kolumnowej, nazywane kabinowymi albo automatami pomiarowymi. Służą do pomiarów rzeczy o niewielkich tolerancjach błędów. 

Cechy, które muszą posiadać roboty pomiarowe

Przede wszystkim roboty pomiarowe muszą umożliwiać bardzo szybkie pomiary. Dlatego powinny osiągać prędkość do 0,5 m/s, a przyspieszenia nawet do 4 m/s2. Wymaga się od nich znacznie więcej niż od maszyn współrzędnościowych, które zwykle uzyskują prędkości dochodzącą do 0,2 m/s, a przyspieszenie do 0,5 m/s2.

Oprócz tego cechować powinna je znaczna odporność na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, drgania podłoża, a także mgły olejowe czy ciecze chłodzące, czyli zanieczyszczenia zewnętrzne. W niektórych wypadkach, aby nie dopuścić do sytuacji, że do środka maszyny dostają się opiłki lub inne niepożądane rzeczy stosuje się osłony i podwyższa wewnątrz nich ciśnienie.

Roboty pomiarowe muszą również być elastyczne i łatwe do dostosowania. Problemy w dopasowaniu do rytmu produkcji lub systemu obróbkowego skutkowałby zaburzeniami w procesach np. transportowania, manipulowania lub nawet załadunku czy rozładunku.

Poza tym urządzenia tego typu powinny monitorować proces lub pracę obrabiarki, aby w razie potrzeby udało się sprawnie poprawić jej ustawienia. Roboty pomiarowe mają bowiem wpływ na przebieg procesu i jego jakość.

Choć roboty pomiarowe bardzo często pracują w trudnym środowisku to ich pomiary, powinny być dokładne. Większe możliwości mają w tym zakresie roboty obudowane, czyli kabinowe, ale również te o konstrukcji wysięgnikowej umożliwiają kontrolę na odpowiednim poziomie. Tyle tylko, że wykorzystuje się je do mniej wymagających pomiarów.


Znajdź firmę oferującą roboty pomiarowe na Zrobotyzowany.pl

--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-pomiarowe


Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl


POWIĄZANE
ifm electronic Poland reinwestuje w Opolu Firma ifm electronic Poland zdecydował już czwarty zainwestuje w Opolu, poinformowała Wał...
Ogólnopolska Konferencja Jakościowa dla biznesu i nauki Ogólnopolska Konferencja Jakościowa to możliwość integracji różnych środowi...
Raport Deloitte - Inteligentna Automatyzacja Firma Deloitte zaprosiła przedstawicieli kadr kierowniczych do udziału w internetowym bad...
Współpraca operatorów, kobotów i robotów mobilnych W krajach Unii Europejskiej już od 2035 roku rejestracja samochodów spalinowych bę...
Co czeka rynek opakowań? Zrównoważona produkcja opakowań z tworzyw sztucznych, jadalne opakowania i nowe wy...
Letnia promocja w Robotach Przemysłowych Wielkimi krokami idzie do nas lato, a wraz z nim - „sezon ogórkowy”, c...
Partnerzy