Szukaj w działach:

Jak wdrożyć robotyzację w fabryce?


Jak rozpocząć robotyzację procesów produkcyjnych, które procesy zrobotyzować jako pierwsze w zakładzie produkcyjnym – to pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. 

Są dwa  sposoby aby podejść do tego wyzwania w odpowiedni sposób.

Jednym z nich jest poproszenie dostawcy robotów lub firmę integrującą roboty przemysłowe o pewnego rodzaju audyt – wizytę lokalną w zakładzie produkcyjnym podczas której doradzą które stanowiska można zrobotyzować przy nakładach finansowych, takich by inwestycja zwróciła się w wymaganym czasie. 

Drugim sposobem jest samodzielne wybranie operacji pod robotyzację. Należy  wybierać takie procesy i operacje na których występują trudne warunki pracy dla człowieka, powtarzalne monotonne czynności wykonywane przez człowieka, duże serie produkcyjne tych samych produktów. Chociaż  ta ostatnia reguła  przy obecnym rozwoju robotyki już nie jest tak często brana pod uwagę, ponieważ roboty w łatwy i szybki sposób możemy przeprogramować pod nowy detal, dlatego też coraz częściej roboty produkują detale w krótkich seriach o dużej zmienności. 

Jeżeli rozpoczynamy w zakładzie proces robotyzacji to zdecydowanie najlepiej wybrać jako pierwsze  procesy łatwiejsze które prościej zautomatyzować, a w następnej kolejności robotyzować bardziej złożone zadania. Dlaczego tak?

Ponieważ w łatwiejszej  aplikacji zrobotyzowanej sprawniej nauczymy operatorów obsługi. Robot jest maszyną która musi być nadzorowana przez operatora, powinna tez być okresowo sprawdzana przez służby utrzymania ruchu. Zmieniając parametry produkowanych detali robota będziemy musieli przeprogramować. Tych wszystkich czynności musimy nauczyć personel w zakładzie produkcyjnym. 

Zrobotyzowanie bardziej złożonych procesów często  jest dwuetapowe. Czyli dostawca stacji zrobotyzowanej w pierwszym etapie wykonuje koncepcję stacji, kompletuje ją i dostarcza do zakładu produkcyjnego a w drugim etapie wprowadza drobne modyfikacje, dostosowania po testowym okresie produkcji. Jest tak dlatego ponieważ robotyzując skomplikowane procesy nie można wszystkiego idealnie zaprojektować i przewidzieć w fazie koncepcji i projektu mechanicznego. Po uruchomieniu stacji niektóre jej elementy należy zmodyfikować dostosować. Wtedy potrzebna jest współpraca dostawcy stanowiska z załogą obsługującą stanowisko, potrzebne też jest więcej czasu na uruchomienie stanowiska w pełnym cyklu produkcyjnym. Jeżeli operatorzy i automatycy obsługujący stanowisko będą już mieli doświadczenie z wcześniejszych wdrożeń to robotyzacja bardziej złożonych procesów zostanie wykonana sprawniej i szybciej. 

Aby stanowisko w fazie projektowania koncepcji sprawdzić i przetestować jak najdokładniej należy zastosować narzędzia do symulacji. Budujemy w takim narzędziu cyfrowego bliźniaka rzeczywistej stacji. Dzięki tego typu narzędziom sprawdzimy projekt mechaniczny i dobór komponentów stacji aby faza rozruchu stacji była jak najkrótsza a konieczność modyfikacji stacji w fazie testów minimalna. 

Więcej o tym jak wdrożyć robotyzację w fabryce, w ramach projektu "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Robert Pacwa z ABB Polska.

Porozmawiaj z ekspertem ABB 
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia na każdym etapie planowania i realizacji inwestycji. Eksperci z działu robotyki ABB są w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i doradzić. 
--> kontakt z ekspertem ABB 

Porady Zrobotyzowane 
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Robotyzacja 
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota 
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
ABB Robotyka 
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1821/abb-sp-z-o-o

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Robotyzacja gięcia blachy na prasie krawędziowej Odpowiadając na wyzwania i potrzeby rynku firma Arama zaprojektowała mobilną celę wykorzy...
Jak integrować automatykę przemysłową z systemami IT? Zakłady produkcyjne, aby utrzymać się na rynku i podnieść konkurencyjność, muszą nieustann...
Pierwszy polski symulator spawalniczy Zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym ośrodek edukacyjny o nazwi...
Nowoczesne metody czyszczenia laserem W Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym odbędą się Warsztaty Techniczne pt.: ...
Poznaj rozwiązania FlexLink – RC10 i RI20 RC10 - Kompaktowe stanowisko z cobotem do automatyzacji powtarzalnych czynności na dowolne...
Energooszczędne roboty przemysłowe Yaskawa Energooszczędne roboty przemysłowe Yaskawa z hamowaniem regeneracyjnym. Producent robot&o...
Partnerzy