Nowa platforma elektryfikacji samojezdnych maszyn roboczych
eLION to kompleksowy pakiet urządzeń i elementów obejmujący pełną gamę elektrycznych silniko-generatorów, falowników i akcesoriów wraz z dopasowanymi przekładniami planetarnymi, elementy hydrauliczne i elektroniczne i oprogramowanie.
- Zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach środowiskowych i zastosowaniach w maszynach terenowych
- Bezpieczeństwo funkcjonalne falownika, spełniające standard ISO 13849
- Skalowalna oferta z zakresem mocy znamionowej od 20 do 200 kW (moc szczytowa do 400 kW), obejmująca urządzenia o różnych rozmiarach do zastosowań w kompaktowych i ciężkich maszynach, obsługujących funkcje jezdne i robocze
Modułowa i skalowalna platforma elektryfikacji mobilnych maszyn roboczych eLION firmy Bosch Rexroth obejmuje silniko-generatory, falowniki, przekładnie, oprogramowanie i akcesoria, a także odpowiednie elementy hydrauliki siłowej. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)
Bosch Rexroth poszerza swoją ofertę w segmencie maszyn terenowych. Firma prezentuje szeroką gamę komponentów zasilanych napięciem 700 V „eLION” do elektryfikacji mobilnych maszyn roboczych.
Producenci maszyn dla wszystkich gałęzi przemysłu doszli do wniosku, że napędy elektryczne stanowią kluczowy element oferty przyszłościowych i zrównoważonych produktów. Firma Bosch Rexroth wnosi swój wkład w elektryfikację maszyn terenowych i prezentuje wszechstronny pakiet komponentów do elektryfikacji mobilnych maszyn roboczych „eLION”, zgodnie z zapowiedzią podczas targów bauma 2019.
Podczas oficjalnej premiery systemu eLION na konferencji technicznej w Ulm we wrześniu 2021 r. zaprezentowany został nowy pakiet komponentów. Prezentacja produktów skupiała się na trzech najważniejszych cechach nowej platformy: skalowalności, solidności i bezpieczeństwie funkcjonalnym.
Skalowalność dzięki modułowej budowie
Elektryczne silniko-generatory eLION firmy Bosch Rexroth zasilane napięciem 700 V zapewniają moc znamionową w zakresie od 20 do 200 kW (moc szczytowa do 400 kW) oraz nominalny moment obrotowy do 1050 Nm i maksymalny do 2400 Nm. Są dostępne w czterech rozmiarach, w wariantach różniących się długością i konfiguracją uzwojenia, w zależności od konstrukcji, a także w wersji wysokoobrotowej lub pracującej ze standardową prędkością. Możliwych jest ponad 80 konfiguracji, co daje producentom maksymalną swobodę w zakresie elektryfikacji istniejących i nowych pojazdów.
Ofertę silników w pakiecie eLION uzupełniają falowniki o różnych klasach mocy, obsługujące prąd ciągły do 300 A i charakteryzujące się dużą przeciążalnością. Falowniki obsługują napięcia na szynie DC w zakresie od 400 do 850 V.
W pakiecie eLION dostępne są również przekładnie planetarne zapewniające wysoką gęstość mocy do napędów zabudowanych w piastach kół lub w konfiguracji centralnej (eGFT i eGFZ). Umożliwiają one budowę kompaktowych jednostek napędowych do wielu zastosowań.
Do obsługi całej platformy eLION można wykorzystywać moduły oprogramowania BODAS oraz dopasowane komponenty hydrauliczne, takie jak pompy wielotłokowo-osiowe.
Ofertę uzupełniają dodatkowe komponenty elektryczne, m.in. przetwornice DC/DC, moduły dystrybucji mocy, ładowarki montowane na pojeździe oraz kable wysokiego napięcia. Producenci otrzymują w ten sposób niezawodne, zintegrowane rozwiązania, niezależnie od źródła mocy (np. hybryda lub akumulator).
Nowe komponenty projektowane z uwzględnieniem warunków działania systemu i bezpieczeństwa funkcjonalnego
Twórcy platformy eLION w całym procesie projektowania korzystają z doświadczenia firmy w zakresie rozwiązań dla branży elektrycznej oraz gruntownej znajomości sektora samojezdnych maszyn roboczych. Ponadto korzystają z bogatego doświadczenia firmy Bosch Rexroth w dziedzinie elektromobilności. Ponieważ wszystkie komponenty są projektowane od podstaw, nie trzeba iść na kompromis, jeśli chodzi o trudne warunki pracy w terenie. Silniko-generatory i falowniki z serii eLION to solidne konstrukcje – spełniające wymagania dla stopnia ochrony IP69K. Mogą być użytkowane w temperaturach od -40°C do 85°C. Maksymalna temperatura pracy dla silniko-generatora to 100°C. Odporność na uderzenia i drgania komponentów z pakietu eLION sięga odpowiednio 50 g i 10 g.
Na etapie projektowania produktów szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo funkcjonalne i elektryczne. Producenci i użytkownicy korzystają z funkcji zabezpieczeń falownika zgodnych z normą ISO 13849.
Produkcja rozpocznie się w roku 2022
W ramach projektów pilotażowych producenci OEM, m.in. Kalmar i Sennebogen pozytywnie zaopiniowali platformę eLION firmy Bosch Rexroth. Wprowadzenie platformy eLION na rynek zaplanowano na rok 2022.„Chcemy wykorzystywać naszą technologię, aby tworzyć przyszłościowe rozwiązania, charakteryzujące się większą wydajnością, niższą emisją hałasu i mniejszym zanieczyszczeniem powietrza. Mamy już właściwe produkty i pomagamy naszym klientom we wzmacnianiu ich pozycji rynkowej poprzez budowę przyszłościowych mobilnych maszyn roboczych” - powiedział Matthias Kielbassa z-ca v-ce prezesa ds. elektryfikacji w maszynach samojezdnych w Bosch Rexroth. |
Źródło: Bosch Rexroth
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?