Basen Palet vs. Elastyczna Automatyzacja
Basen palet jest prostym do kupienia oraz prostym do wdrożenia rozwiązaniem automatyzacji dla obrabiarek CNC. Wydłuża on czas produkcji bezobsługowej oraz wykorzystanie obrabiarek do nawet 65% - nic więc dziwnego, że jest to interesująca opcja.
Jednak przed zainwestowaniem w automatyzację, rozsądnym jest ocenienie nie tylko potrzeb bieżących, ale również potrzeb w przyszłości. W tym artykule przedstawiamy sześć kluczowych funkcji zwiększających wartość elastycznej automatyzacji Fastems. Dowiedz się, co oferuje automatyzacja Fastems w porównaniu z basen palet.
1. Możliwość rozszerzenia automatyzacji na więcej obrabiarek CNC
Produkcja detali rzadko kiedy pozostaje niezmienna. Obecnie klienci chcą coraz to bardziej spersonalizowanych produktów, co oznacza że produkcja wymaga szybkiej adaptacji i przezbrojenia. W przypadku basen palet, zawsze potrzebne będą nowe systemy do nowych obrabiarek. Elastyczna automatyzacja natomiast może obsługiwać kilka obrabiarek jednocześnie i można w przyszłości rozszerzyć ją na inne maszyny według własnych potrzeb. Co więcej, automatyzacja wszystkich obrabiarek oraz palet może być w pełni kontrolowana. Oznacza to, że jeden operator jest w stanie obsługiwać wiele obrabiarek, co w zamian generuje oszczędności w obszarze inwestycji oraz kosztów operacyjnych.
Przeczytaj więcej o FPC Fastems: https://www.fastems.com/product/fpc/.
2. Kolejność wytwarzania produktów dostosowuje się do zmian
Przy załadunku basen palet, ustala się również kolejność produkcji: paleta 1, paleta 2, paleta 3, i tak dalej. W przypadku elastycznej automatyzacji, kolejność wytwarzania produktów nie jest stała. Kontrola elastycznej automatyzacji, oprogramowanie do zarządzania produkcją Manufacturing Management Software (MMS), nadaje priorytetową kolejność paletom opierając się na zamówieniach w czasie rzeczywistym. Gwarantuje to, że każdy klient dostaje swoje zamówienie niezawodnie i terminowo, nawet jeżeli zostało ono złożone na ostatnią chwilę. Automatyzacja Fastems umożliwia optymalne wykorzystanie maszyny w połączeniu z produkcją właściwych detali we właściwym czasie.
Manufacturing Management Software - Work Cell Operations
Oprogramowanie Fastems MMS nieustannie ustala i kontroluje priorytety w kolejności obróbki detali na paletach na podstawie złożonych zamówieniach klientów w czasie rzeczywistym. Przeczytaj o tym więcej tutaj: Oprogramowanie do zarządzania produkcją Fastems
3. Prognozowanie harmonogramu produkcji
Oprogramowanie MMS ma wgląd w cały proces produkcji w czasie rzeczywistym. Wlicza się w to zamówienia oraz terminy wymagalności, jak również informacje o obrabiarkach oraz ich przepustowości. Różne zasoby, takie jak narzędzia skrawające, surowe materiały do obróbki, przyrządy mocujące oraz programy NC są również monitorowane. MMS wie co musi być zrobione i kiedy, oraz które maszyny oraz środki będą potrzebne. System kontroli wysyła z wyprzedzeniem powiadomienia dot. niedługo kończących się środków, aby operatorzy mieli czas na przygotowanie ich przed zatrzymaniem obrabiarki. Niemniej jednak, jeżeli pojawi się jakiś problem z zasobami, który nie będzie mógł zostać rozwiązany, MMS ponownie wykona nowy plan produkcji, aby kolejne najważniejsze zamówienie zostało wykonane. Jest to drastyczna różnica w porównaniu z typowymi pojamnikami palet. Umożliwiają one operatorom na wyeliminowanie utrudnień, jak również małych (i dużych) przestojów w produkcji.
MMS zarządza detalami, programami NC, narzędziami, paletami, przyrządami mocującymi, surowymi materiałami oraz informacjami dot. zamówień. Daje to wgląd w cały proces produkcji w czasie rzeczywistym.
Przeczyta więcej o MMS Fastems po angielsku: https://www.fastems.com/offering/mms/.
4. Większa ilość palet na mniejszej powierzchni
W basen palet, liczba używanych palet na maszynę jest ograniczona. Natomiast posiadanie systemu automatyzacji firmy Fastems z dwoma a nawet i pięcioma poziomami umożliwia elastyczne zarządzanie paletami (zarówno z oprzyrządowaniem i detalami oraz palet z surowym materiałem) na bardzo zwartej przestrzeni. Im więcej obrabiarek (oraz basen palet) będziesz potrzebował, tym więcej przestrzeni zyskasz dzięki elastycznej automatyzacji Fastems
5. Maksymalizacja, niezawodność oraz zapewnienie wydajności podczas produkcji bezzałogowej
Prawdą jest, że basen palet umożliwiają dłuższe czasy produkcji bez konieczności udziału obsługi. Jednak jeden basen palet może obsługiwać tylko jedną obrabiarkę, mając wtedy mniejszą wydajność w porównaniu z elastyczną automatyzacją. W rezultacie elastyczna automatyzacja Fastems nie tylko zwiększa czas produkcji bezzałogowej, ale zapewnia także ciągłość produkcji w nocy czy podczas weekendu bez nieprzyjemnych niespodzianek. Wynika to z faktu, że MMS z wyprzedzeniem instruuje, które zasoby produkcyjne należy przygotować przed zakończeniem zmiany załogowej. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, elastyczna automatyzacja zapewni, że najbardziej krytyczna praca nadal jest wykonywana.
6. Monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym
Z basen palet dostajesz jedynie informacje o wykorzystaniu tylko jednej obrabiarki. Z elastyczną automatyzacją jednakże, dostajesz raporty w czasie rzeczywistym oraz raporty KPI dot. całkowitej produkcji. Pozwala to z łatwością zobaczyć i przeanalizować wykorzystanie Twoich możliwości produkcyjnych oraz gdzie jest możliwe wystąpienie „wąskie gardła”. Co więcej, udostępniane wskaźniki produktywności umożliwiają na wprowadzanie ciągłych ulepszeń w produkcji.
Rozwiązanie dla nawet najprostszych potrzeb produkcyjnych
Jak widzisz, elastyczna automatyzacja może być opcją zastępującą basen palet, nawet jeśli chodzi o najprostsze potrzeby produkcyjne. Otwieranie się na przyszłą ekspansję staje się coraz ważniejsze. Chcesz dowiedzieć się więcej lub porozmawiać? Zadzwoń ub napisz.
“W przeszłości potrzebowaliśmy większych partii produkcyjnych, aby być obrabiarki CNC były wydajne. Teraz możemy produkować ekonomicznie nawet bardzo krótkie serie detali”. – CEO, Kytola Instruments, użytkownik Flexible Pallet Container (FPC) |
Źródło: Fastems Oy Ab
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?