Szukaj w działach:

Chwytaki SCHUNK dla robotów współpracujących

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Z nową technologią w chwytaku JL1, SCHUNK wytycza grunt dla pierwszego chwytaka HRC, który współpracuje bezpośrednio z robotem i człowiekiem.


Dostosowanie do procesów chwytania następuje w czasie rzeczywistym, dzięki systemowi różnorodnych czujników. Różne ‘zmysły’ są użyte, aby zarejestrować, ocenić i zakomunikować warunkui sytuacyjne, środowiskowe i operacyjne. W przyszłości chwytaki współpracujące SCHUNK będą w stanie transmitować wszystkie istotne dane o procesach i otoczeniu do systemów kontroli i produkcji.

Mega trend współpracy człowieka z robotem

Od robotów, które zastępują pracownika, do robotów, które służą jako pomocni koledzy- robotyzacja staje przed nowym trendem stanowiącym ogromne wyzwanie dla producentów komponentów. Jeśli pełna automatyzacja lub linie montażowe nie są najbardziej ekonomiczną z możliwych opcji, konieczne jest wyselekcjonowanie poszczególnych procesów oraz ich podział pomiędzy ludzi i roboty. W takiej sytuacji autonomiczne co-boty- roboty używane w bezpośrednim kontakcie z pracownikiem- mogą wykonywać nieergonomiczne lub monotonne zadania, jak pomoc w podnoszeniu lub pozycjonowaniu ładunku. Redukuje to pracę fizyczną pracownika i czyni proces bardziej wydajnym. Jednocześnie ludzie i roboty pracując ramię w ramię, oszczędzają niezbędną przestrzeń roboczą i zwiększają elastyczność.

W przyszłości ilość systemów robotyki pomocniczej będzie wzrastać, szczególnie w zakresie aplikacji montażu, a niezawodne chwytaki, funkcje bezpieczeństwa, czujniki i pełna integracja na poziomie komponentów, będą w nich kluczowe. Jako lider kompetencji systemów chwytakowych i technologii mocowań, SCHUNK jest stale nastawiony na to nowe wyzwanie.

Praca zespołowa w automatyzacji produkcji

Różne formy współpracy pomiędzy ludźmi i robotami definiują typy obszarów roboczych oraz form kontaktu. Im bliżej ludzie i roboty współpracują ze sobą, tym więcej technologii i komponentów potrzeba by spełnić wymagania bezpieczeństwa określone w odpowiednich standardach i normach.

Przez ponad 30 lat firma SCHUNK wyznacza standardy technologicznych innowacji i rozwiązań chwytakowych, a wprowadzając na rynek chwytak współpracujący, wpisuje się w trend rozwoju partnerstwa człowieka i robota. Zadaniem chwytaków współpracujących jest bezpośrednia interakcja i komunikacja z ludźmi oparta na trzech podstawowych zasadach wynikających z norm bezpieczeństwa:

  • nigdy nie powodują uszkodzeń podczas chwytania
  • zawsze wykrywają kontakt z człowiekiem
  • nigdy nie tracą chwytu detalu

Wśród cech najbardziej wyróżniających chwytaki współpracujące SCHUNK, wymienić należy: elastyczną powłokę zewnętrzną z zaokrąglonymi krawędziami, zintegrowaną ochronę przed utratą detalu oraz panel LED, używany jako interfejs do komunikacji z człowiekiem. Bezpieczny napęd zapewnia zarówno szeroki zakres siły chwytania, jak i bezpieczeństwo funkcjonalne. W przypadku przerwania procesu, jak podczas zatrzymania awaryjnego, zapewnione jest bezpieczne i niezawodne trzymanie przenoszonego elementu. Za pomocą czujników, chwytaki stale kontrolują czynniki w swoim otoczeniu, przetwarzając następnie dane za pomocą zintegrowanego oprogramowania. W razie nieplanowanego kontaktu z człowiekiem, automatycznie ograniczają siłę chwytania. Specjalnie zaprojektowane techniki chwytania oraz pomiar siły w palcach chwytaka, pozwalają na dostosowanie zachowań chwytaków współpracujących w czasie rzeczywistym, w zależności od tego, czy chwytany jest przedmiot, czy ludzka ręka.

Ludzie i roboty współpracujące jako zespół- przykładowe zadania z wykorzystaniem chwytaków współpracujących SCHUNK.


Chwytak współpracujący MPG-plus


schunk/chwytaki-wspolpracujace

Branża: Elektroniczna

Zakres współpracy: Wspólny montaż podzespołów
mechatronicznych

Aplikacja: Robot wyposażony w chwytak współpracujący
MPG plus, precyzyjnie wkłada komponenty elektroniczne
do obudowy. Końcowy montaż i testy funkcjonalne
przeprowadzane są przez pracownika.

Korzyści: Zwiększenie efektywności dzięki równoczesnemu
przebiegowi procesów oraz przejęciu przez robota zadań
wymagających wysokiej koncentracji
 

 

 

Chwytak współpracujący EGP


schunk/chwytaki-wspolpracujace

Branża: Automotive

Zakres współpracy: Wspólny montaż ciężkich podzespołów

Aplikacja: Robot wyposażony w chwytak współpracujący EGP,
przenosi adaptery silnikow do bloku silnika, ustawia je
i utrzymuje w pozycji podczas montażu śrub.
Końcowe dopasowanie oraz montaż śrub przeprowadzane
są przez pracownika.

Korzyści: Poprawa ergonomii i zwiększenie efektywności,
dzięki równoczesnemu przebiegowi procesów.


Chwytak współpracujący WSG


schunk/chwytaki-wspolpracujace-

Branża: Kontrola jakości

Zakres współpracy: Wspólna obsługa detalu w
strefach zagrożenia

Aplikacja: Sprawdzenie jakości odlewanych z aluminium
uchwytów montażowych przy pomocy urządzenia rentgenowskiego. Robot wyposażony w chwytak współpracujący WSG wykonuje zadania w strefach objętych promieniowaniem rentgenowskim. Przeróbka lub usuwanie komponentów przeprowadzane
są przez pracownika.

Korzyści: Ochrona zdrowia pracownika


Chwytak współpracujący EGN


Chwytak współpracujący EGN

Branża: Automotive

Zakres współpracy: Wspólny montaż ciężkich podzespołów

Aplikacja: Robot wyposażony w chwytak współpracujący EGN, pracuje jako „inteligentny podnośnik” do obsługi felg. Pracownik prowadzi chwytak do felgi za pomocą funkcji manualnej i ustawia ją wewnątrz opony. Po ustawieniu, felgi są montowane przez pracownika.

Korzyści: Poprawa ergonomii i przenoszenie ciężkich przedmiotów.


Chwytak współpracujący JL1

Miękka obudowa- inteligentne wnętrze: chwytak współpracujący JL1 firmy SCHUNK, to technologiczne kamień milowy na drodze współpracy człowieka i robota

Chwytak współpracujący JL1


Aplikacja z chwytakiem współpracującym JL1

Bezpieczne chwytanie ma teraz nazwę: chwytak JL1 firmy SCHUNK, świętuje światową premierę na targach AUTOMATICA. Nowatorska technologia SCHUNK i chwytak współpracujący dla aplikacji MRK.

Aplikacja z chwytakiem współpracującym JL1Chwytaki współpracujące firmy SCHUNK, zaprojektowane są zgodnie z normą DIN EN ISO 10218 dotyczącą wymagań bezpieczeństwa dla robotów przemysłowych, z uwzględnieniem wymagań zawartych w przyszłej normie DIN EN ISO 20218.


Źródło: 
SCHUNK


POWIĄZANE
Nowy prezes B&R Decyzją ABB, Joerg Theis obejmie stanowisko prezesa Dywizji Automatyki Maszyn ABB (B&...
„Przemysłowa Jesień w Targach Kielce” z sukcesem Jak podają Targi Kielce, ponad 10 tysięcy branżowych zwiedzających odwiedziło przemysłowe...
Odwiedź stoisko FANUC Polska na ITM Industry Europe 2023 Trwa odliczanie dni do wiodącego wydarzenia branży przemysłowej – ITM Industry Euro...
Bezpłatne szkolenia online Lenze Skorzystaj z wolnego dostępu do kursów podczas swojej pracy z domu i weź udział w ...
Zaprojektuj Fabrykę Przyszłości z Mitsubishi Electric Wraz z Premierą Nowej serii przetwornic częstotliwości FR-E800 firma Mitsubishi Electric ...
Automatyczne Magazyny Wysokiego Składowania – Kardex Mlog Studium przypadku Amica Każda branża cechuje się indywidualnymi potrzebami – podobnie jak każde przedsiębior...
Partnerzy