Szukaj w działach:

Robotyzacja gięcia blachy na prasie krawędziowej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Odpowiadając na wyzwania i potrzeby rynku firma Arama zaprojektowała mobilną celę wykorzystująca robota Yaskawa do zrobotyzowanego gięcia blachy na prasie krawędziowej.


Mimo że w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele rozwiązań zwiększających efektywność różnych procesów, wydajność gięcia na prasie krawędziowej w wielu zakładach produkcyjnych jest nadal zaskakująco niska. Wynika to z braku odpowiedniego oprzyrządowania lub wykwalifikowanych pracowników, a także konieczności ciągłego dostosowywania programu gięcia.

Wprowadzone w ostatnim czasie programowanie offline przyczyniło się do zmian w zakresie efektywności, a zastosowanie automatycznej wymiany chwytaków umożliwiło wykorzystaniefprasy nie tylko do produkcji dużych partii, jak to miało miejsce dotychczas. Dodatkowo obsługa pras krawędziowych robotem pozwala wyeliminować kolejny czynnik, który ma wpływ na obniżoną wydajność, a mianowicie brak wykwalifikowanego personelu. 

Wciąż jednak pozostaje problem elastyczności. Prasy krawędziowe charakteryzują się dość małą zdolnością adaptacji do warunków produkcji. Lecz również to zaczęło się zmieniać. Symulacja offline, automatyczna zmiana narzędzi, rozwijająca się technologia chwytaków i strategicznie zaprojektowana cela to nowatorskie rozwiązania, dzięki którym odpowiedź na pytanie, czy warto wprowadzić zrobotyzowany system gięcia, jest oczywista. 

Dlaczego automatyzacja pras krawędziowych jest wyzwaniem?

Podstawowym problemem związanym z automatyzacją pras krawędziowych jest ich złożony proces, różnorodność obrabianych materiałów oraz konieczność zapewnienia wysokiej dokładności i powtarzalności procesu. Mimo że zautomatyzowane prasy są wyposażone w szereg rozwiązań usprawniających produkcję, często są dostosowane do obróbki tylko określonych rodzajów detali, co prowadzi do konieczności przestojów podczas zmiany konfiguracji. Wyobraźmy sobie jednak zrobotyzowane stanowisko do gięcia, które oferuje rozwiązania pozwalające w pełni wykorzystać możliwości pras krawędziowych. Optymalnie dopasowany robot przemysłowy, wyposażony w różne rodzaje chwytaków, umożliwiający manipulację różnorodnymi detalami o różnych charakterystykach. Dodatkowo, manipulator przygotowuje blachy do obróbki, współpracując z systemem kontroli grubości oraz tablicą centrującą. Wszystko to może być programowane w trybie offline z poziomu komputera, co pozwala uniknąć zbędnych przestojów w trakcie produkcji. Takie zrobotyzowane stanowiska pras krawędziowych przekładają się bezpośrednio na zwiększenie efektywności produkcji, niezależnie od jej skali.

 

 

Innowacyjne rozwiązanie Arama i Yaskawa

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie optymalizacja procesów jest niezwykle istotna. Każdy producent dąży do zwiększenia wydajności i skrócenia czasów cykli. Odpowiadając na wyzwania i potrzeby rynku Arama zaprojektowała mobilną celę w oparciu o robota Yaskawa do automatycznego gięcia. Wyposażona w robota Yaskawa GP 25 umożliwia pełne wykorzystanie potencjału prasy krawędziowej i robota przemysłowego oraz przyczynia się do zwiększenia efektywności. 

Siła automatyzacji

Gięcie blachy jest czynnością pracochłonną, polegającą na manipulowaniu arkuszami metalu przez wykwalifikowanych operatorów. Jednak ta metoda często wiąże się z ograniczeniami pod względem szybkości, dokładności i opłacalności. Mobilna cela łączy precyzję i elastyczność robota Yaskawa GP 25 z możliwie jak najbardziej uniwersalnym zestawem chwytaków, ruchomym centringiem elementów poddawanych obróbce, a także możliwością programowania stanowiska za pomocą oprogramowania CAM. Ten przełomowy system oferuje wiele kluczowych korzyści:

1. Skrócenie czasu cyklu

Głównym celem integratora było skrócenie czasu cyklu, a co za tym idzie zwiększenie konkurencyjności produkcji klienta. Zrobotyzowanie czynności gięcia blachy samo w sobie przynosi wiele korzyści, ale opracowane przez firmę Arama urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe komponenty, które jeszcze bardziej zwiększają efektywność. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować udział robota w zadaniach związanych z przygotowaniem detalu i wykorzystać jego pracę w procesie gięcia i odkładania gotowych wyrobów na wyznaczone miejsce. Robot Yaskawa GP 25, wykorzystany w tym rozwiązaniu, wyróżnia się wszechstronnością i precyzją. Dodatkowo jego szeroki zakres ruchów, wysoka dokładność oraz zdolność do przenoszenia ładunków do 25 kg sprawiają, że idealnie nadaje się do tego projektu. Potrafi wykonywać skomplikowane zadania gięcia z dużą szybkością i dokładnością, znacząco skracając czasy cyklu.

Oprócz tego zastosowanie opracowanego przez zespół firmy Arama przenośnika blach współpracującego z paletą wejściową, który przygotowuje detale do obróbki przez robota, również miało wpływ na uzyskanie krótszych o 30-40% czasów obróbki.

 

mobilna cela wykoprzystująca robota Yaskawa

 


2. Elastyczność i optymalizacja produkcji

Dzięki wykorzystaniu prasy DURMA AD-ES 1240, której dystrybutorem jest firma POL-SVER udało się zachować kompaktowe rozmiary całego systemu. Stanowisko przeznaczone do obsługi pras krawędziowych o długości gięcia do 1500 mm zapewnia dużą elastyczność, świetnie integrując się z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Ponadto rozwiązanie zostało wyposażone w system automatycznej wymiany chwytaków, który umożliwia obsługę różnego rodzaju detali. Całość osadzona jest na platformie, co ułatwia przemieszczanie i szybką integrację z prasą krawędziową w siedzibie klienta, bez konieczności gruntownej przebudowy procesu produkcyjnego.

3. Łatwość obsługi

Jedną z kluczowych właściwości mobilnej celi do gięcia blach jest obsługa przyjazna dla użytkownika. Wszystkie parametry, wybór programów do obróbki oraz ustawienia obrabianego detalu można skonfigurować na panelu operatorskim. Funkcje znajdują się w jednym miejscu, zapewniając łatwy dostęp dla operatora. Takie rozwiązanie minimalizuje przestoje podczas zmian produkcji i pozwala na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb.

Dodatkowo zastosowano również aplikację MRobot firmy Metalix, umożliwiającą programowanie wszystkich komponentów stanowiska jednocześnie z poziomu komputera w trybie offline. Oprócz możliwości przezbrojenia podczas pracy stanowiska, aplikacja pozwala również na przeprowadzenie symulacji.

Rozwiązanie z perspektywą na przyszłość

Mobilna cela do automatycznego gięcia blachy idealnie wpisuje się w potrzeby branży. Możliwość zwiększenia efektywności, obniżenia kosztów i utrzymania stałej jakości sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie oferujące znaczne korzyści firmom produkcyjnym, a współpraca między firmą Arama i Yaskawa ustanawia nowe standardy w tym zakresie. Poprzez przyjęcie automatyzacji firmy mogą nie tylko sprostać wymaganiom rynku, ale także zabezpieczyć swoją przyszłość w stale zmieniających się warunkach przemysłowych.

 

Źródło: YaskawaYASKAWA Polska Sp. z o.o.
Duńska 11
54-427 Wrocław
+48 71 792 86 70
POWIĄZANE
Kooperacja automotive na IABM 2019 Główny celem listopadowego spotkania International Automotive Business Meeting będ...
AIUT z pokazami robotów na Warsaw Industry Week 2023 Od robotów po najnowsze technologie cyfrowe i logistyczne. Podczas największych ta...
Technologia druku i skanu 3D w przemyśle Zastosowania drukarek 3D w lotnictwie i w branży automotive, druk 3D z metalu, transparen...
Podsumowanie 6. edycji Targów FASTENER POLAND® Dwa dni branżowych spotkań, tysiące rozmów, goście z kilkudziesięciu krajów...
4 medale dla Polaków w WorldSkills 2022 Brąz i trzy medale doskonałości – to dotychczasowy dorobek polskiej drużyny na Worl...
Zapisz się na Packaging [R]evolution on-line Targi Packaging Innovations wraz ze Spółką Aniflex dnia 9 czerwca poprowadzą kolej...
Partnerzy