Szukaj w działach:

Eksperci Lenze o technologii Nupano

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Nupano to technologia umożliwiająca szybsze i łatwiejsze wyposażenie maszyn seryjnych w aplikacje, które usprawniają działanie maszyn i pomagają radzić sobie z wyzwaniami takimi jak oszczędzająca zasoby i energię produkcja.


Eksperci firmy Lenze, Annekatrin Konermann - Product Manager Nupano i Werner Paulin - Product Owner Nupano, wyjaśniają w jaki sposób inżynierowie mechanicy mogą stworzyć nowe możliwości w erze cyfrowej, dzięki wykorzystaniu sprawdzonej technologii IT, bez konieczności posiadania specjalistycznego oprogramowania lub umiejętności programowania:

Jest Pani w stałym kontakcie z inżynierami mechanikami. Co jest obecnie ich największym wyzwaniem w obszarze automatyki i oprogramowania?

Annekatrin Konermann: Z naszego doświadczenia wynika, że dla wielu konstruktorów maszyn wyzwaniem jest wykorzystanie wielkiego potencjału digitalizacji dla ich maszyn. W dzisiejszych czasach technologie informatyczne, ze wszystkimi możliwościami, a także OT (technologia operacyjna) muszą być połączone w sposób, który przynosi korzyści maszynie, a tym samym użytkownikowi. Dzięki temu inżynierowie mechanicy mogą generować dodatkowe strumienie przychodów. W Lenze jesteśmy przekonani, że jeśli inżynierowie mechanicy nie skorzystają z tej możliwości, to firmy programistyczne z pewnością to zrobią. W końcu nowoczesne maszyny już teraz osiągają bardzo wysoki poziom. Tak więc dodatkowe oprogramowanie może zapewnić potencjał innowacyjny nie tylko wtedy, gdy maszyna jest nowa, ale przez cały jej cykl życia.

Jak sobie radzicie z tymi problemami i wymaganiami?

Werner Paulin: Pomagamy inżynierom mechanikom wykorzystywać technologie informatyczne w produkowanych przez nich maszynach, budując most, który daje nowe możliwości. Na przykład: producent opakowań z kartonu sztancowanego chciałby być informowany, automatycznie i z wyprzedzeniem, kiedy ostrze narzędzia tnącego wymaga wymiany. Można to określić na podstawie zużycia mocy przez silnik napędowy, ponieważ, mówiąc prościej, zapotrzebowanie na moc wzrasta, gdy narzędzie tnące się stępi. Dla tej aplikacji AI, producent maszyn seryjnych musi znaleźć partnera, który opracuje oprogramowanie i zainstaluje je w każdej maszynie w trakcie produkcji. Nupano tworzy pomost pomiędzy tymi dwoma światami. Po opracowaniu oprogramowania może być ono bardzo łatwo skalowane przez pracowników producenta maszyn i przenoszone na dowolną liczbę maszyn.

Czy klient nie potrzebuje sam ogromnej wiedzy, aby to zrobić?

Annekatrin Konermann: W Nupano Cloud konstruktor maszyny zarządza wszystkimi aplikacjami, które sam napisał lub które zostały opracowane na jego zlecenie. Mogą przypisać te aplikacje do cyfrowego bliźniaka i pobrać je na sprzęt za pomocą przejrzyście zaprojektowanego interfejsu użytkownika. Jest to właściwie bardzo proste. Każdy, kto potrafi zainstalować aplikację na swoim smartfonie, może wyposażyć maszynę w aplikację za pomocą Nupano. A wszystkie aplikacje pozostają w pełni w rękach konstruktora maszyny, ponieważ żaden kod źródłowy nie jest przechowywany w chmurze. Tak więc nasi klienci mogą również korzystać ze wszelkich dodatkowych przychodów z nimi związanych.

Lenze Nupano Cloud

 

Co oznacza Nupano dla codziennej pracy konstruktora maszyn seryjnych?

Annekatrin Konermann: Upraszczamy dostęp do oprogramowania, jego integrację w produkcji seryjnej i utrzymanie zainstalowanej bazy. Nupano uwalnia konstruktorów maszyn od ciężaru rozwijania rozległej wiedzy z zakresu IT we własnej firmie. Mogą oni w pełni korzystać ze wszystkich korzyści, jakie oferuje IT i wykorzystywać pełny potencjał, koncentrując się jednocześnie na swoich podstawowych kompetencjach. Mimo to aplikacje są bardzo indywidualnie i specyficznie dopasowane do wymagań danego klienta.

Dlaczego otwarte standardy są tak ważnym priorytetem dla Lenze?

Werner Paulin: Jesteśmy prawdopodobnie jedynymi dostawcami, którzy opierają się wyłącznie na standardowych technologiach IT. Nie potrzeba żadnych specjalnych technologii ani bibliotek, aby korzystać z Nupano. Dzięki temu inżynierowie mechanicy mają tę przewagę, że mogą pracować z dowolnym producentem oprogramowania, który im odpowiada i nadal używać technologii, które już wykorzystują w Nupano. W każdej chwili można rozwijać nowe oprogramowanie niezależnie od naszego rozwiązania. Pomagamy użytkownikom w późniejszym przeniesieniu i skonfigurowaniu go na maszynach za pomocą Nupano.

Lenze Nupano praca z aplikacjami

 

W jaki sposób klienci Lenze zdobywają przewagę konkurencyjną?

Annekatrin Konermann: W skrócie Nupano jest platformą, na której przechowywany jest otwarty, elastyczny zbiór parametryzowalnych i konfigurowalnych komponentów oprogramowania. Stąd mogą być one łączone w celu wytworzenia indywidualnego, całościowego rozwiązania programowego nawet bez udziału ekspertów IT. W obecnej produkcji maszyn seryjnych, jedna maszyna rzadko jest podobna do drugiej. W rzeczywistości regułą jest indywidualna konfiguracja. Nupano zapewnia ogromną przewagę w zakresie specyficznej dla maszyny konfiguracji IT i w ten sposób optymalizuje produktywność w dłuższej perspektywie. Można nawet posunąć się do stwierdzenia, że Nupano przeciwdziała niedoborowi umiejętności, ponieważ użytkownicy nie potrzebują specyficznych umiejętności IT. Co więcej, producenci mogą łatwo wyposażyć maszyny w nowe usługi IT lub automatycznie aktualizować istniejące przez cały okres użytkowania i w dowolnym momencie za pomocą Nupano.

Na jakiej podstawie Lenze oferuje te korzyści?

Werner Paulin: Jeśli firma zajmująca się budową maszyn używa w swoich maszynach tylko ogólnodostępnych aplikacji, nie ma przewagi nad konkurencją. Platforma Nupano idzie znacznie dalej i zapewnia kompleksowe narzędzie IT dla sektora OT. Dzięki naszemu doświadczeniu w pracy z inżynierami mechanikami i zdobytej dzięki temu wiedzy, w Lenze znamy ich dokładne potrzeby, wymagania i bardzo konkretnie odtwarzamy procesy budowy maszyn w Nupano. Wielu klientów mówi nam na przykład, że cieszy się, iż ma do dyspozycji proste, ekonomiczne narzędzie, za pomocą którego może łatwo przenieść własne rozwiązania IT i specjalne AI na swoje maszyny w produkcji seryjnej. Pod tym względem Nupano jest idealnym uzupełnieniem dla naszych usług automatyzacji.


Lenze Nupano praca z maszynami

 

Uważacie Nupano za rozwiązanie na przyszłość. Czy planujecie już kolejne kroki?

Werner Paulin: Oczywiście rozwój w firmie Lenze nigdy się nie kończy. Obecnie koncentrujemy się na rozszerzeniu naszej sieci partnerów. Z jednej strony chcemy oferować aplikacje, które są powszechnie dostępne dla wszystkich. Z drugiej strony rozszerzamy sieć o firmy technologiczne, które rozwijają w Nupano usługi IT na zamówienie. Chcemy również rozwijać naszą koncepcję MAaaS® (Machine Automation as a Service). Połączenie maszynowego IT z infrastrukturą serwerową oferuje zaletę w postaci ogromnie zwiększonej dostępności maszyn.


Nupano daje producentom OEM jedno narzędzie, które zapewnia wydajną pracę maszyn w terenie, umożliwiając im ciągłe aktualizowanie ich w tysiącach wersji. Dzięki tej technologii producenci OEM mogą bezpiecznie wyposażać każdą maszynę indywidualnie w nowe wersje aplikacji przez cały cykl jej życia. Z Otwartą Platformą Automatyzacji możliwa jest integracja, zarządzanie i ochrona wszystkich aplikacji technologicznych dostosowanych do indywidualnych maszyn.

 

Źródło: Lenze Polska

 

Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 b
40-203 Katowice
+48 32 203 97 73
POWIĄZANE
Już w kwietniu we Wrocławiu #APS2023! Tegoroczna edycja spotkania fachowców związanych zawodowo z procesami produkcyjnym...
Rusza drugi etap prac Grupy Roboczej ds. IoT 23 lipca br. rusza drugi etap prac Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy (IoT). Podczas pos...
Raport Deloitte - Trendy Technologiczne 2023 Firma Deloitte przygotowała czternastą edycję raportu Deloitte Tech Trends 2023, w kt&oac...
Jakie zawody nie są zagrożone przez AI? Jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję? W swojej najnowszej analizie e...
Wszystko o ITM Industry Europe 2021 Jakie kierunki rozwoju czekają polski przemysł? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi pad...
SEW-EURODRIVE Polska stawia na zrównoważony rozwój Dla SEW-EURODRIVE Polska zrównoważony rozwój to nie tylko modne hasło, ale ...
Partnerzy