Szukaj w działach:

Biznes, przemysł i technologie na Masters&Robots 2022

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Zakończyła się tegoroczna konferencja Masters&Robots „What if…” poświęcona trendom na styku technologii, biznesu i ESG. W ciągu dwóch dni uczestnicy wysłuchali ponad 20 wystąpień naukowców, futurologów oraz liderów transformacji cyfrowej z całego świata. Wydarzeniu towarzyszyła pierwsza edycja konkursu Masters&Robots Awards, w którym wyróżniono wybitnych polskich innowatorów. Główną nagrodę i tytuł Tech Disruptor otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics za stworzenie oraz wdrożenie robotów kroczących, zastępujących człowieka w niebezpiecznych pracach wspierających utrzymanie infrastruktury podziemnej. 

Biohacking, metaversum, prognozowanie przyszłości, kryzys klimatyczny, przyszłość pracy, przywództwo, światowe łańcuchy dostaw, sztuczna inteligencja w medycynie właśnie z tymi obszarami zderzono tytułowe pytanie tegorocznej edycji Masters&Robots. Jakie wnioski płyną z odpowiedzi prelegentów?

Człowiek [wciąż] w centrum

Światowi eksperci pozostają zgodni: nawet w czasach transformacji cyfrowej sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe - choć usprawniają zarządzanie procesami, automatyzują i przyśpieszają podejmowanie decyzji - nie zastąpią ludzi. 


- Bez względu na stopień zaawansowania technologii to ludzkie interakcje pozwolą nam zachować równowagę w wirtualnym świecie wyborów - powiedział podczas swojego wystąpienia Supreet Singh Manchanda, inwestor, strateg szkolący liderów w branży inwestycyjno-finansowej. 


Potwierdziła to Patty McCord, była dyrektorka ds. talentów w Netflixie: 


- Maszyny i technologia nie będą miały znaczenia, jeżeli nie nauczymy się ze sobą rozmawiać. Potrzebujemy nie tylko precyzyjnych informacji zwrotnych, czyli drogowskazów i map, ale także większego zaufania oraz wolności. Potrzebę autonomii podkreślił także Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj: Nadchodzi czas powrotu do pracy w plemionach, czyli mniejszych, bardziej samodzielnych, a jednocześnie efektywniej komunikujących się zespołach. 


„What if…?” czy “Now what?”

Ten entuzjazm studzą jednak słowa Iana Beacrafta, futurysty i wybitnego specjalisty zajmującego się rewolucją w sieci wywołaną przez media syntetyczne:


- Technologia potężnie wzmacnia wszystkie cechy ludzkości: zarówno dobre, jak i złe - ostrzega.


Amy Webb, wybitna futurolożka, założycielka Future Today Institute podsumowała te rozważania w prelekcji wieńczącej konferencję. Przestrzegła słuchaczy, że brak odwagi do zadania sobie niełatwego pytania „Co jeśli…?”, sprawi, że w niedalekiej przyszłości będziemy mierzyć się z dużo trudniejszym dylematem: „Co teraz?!”.

Masters&Robots 2022 partnerzy


Tech Disruptor - konkurs Masters&Robots Awards rozstrzygnięty

W ramach konferencji rozstrzygnięto także pierwszą edycję Masters&Robots Awards. Celem konkursu jest promocja oraz popularyzacja nowych technologii, działanie na rzecz społeczeństwa, środowiska, zrównoważonego biznesu, tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na lokalną, ogólnopolską oraz globalną skalę. 


- Budując agendę Masters&Robots skupiamy się na globalnych trendach, najczęściej więc zapraszamy ekspertów spoza Polski. Wiemy jednak, że w naszym kraju jest wielu wybitnych innowatorów i innowatorek, którzy dzięki kreatywności oraz przełomowym pomysłom zmieniają świat. Tak zrodził się pomysł Masters&Robots Awards – inicjatywy, w ramach której wyróżniamy Polaków tworzących rozwiązania technologiczne na światowym poziomie. Podczas tegorocznych obrad Kapituły Konkursu kładliśmy szczególny nacisk na poziom gotowości technicznej wyróżnionych projektów - wyjaśnia Jowita Michalska, CEO Digital University. 


Tegoroczne jury postanowiło przyznać nagrodę nie tylko za przełomowe myślenie, ale także za pozytywne przejście z fazy testowej do komercyjnej. Pierwszą w historii nagrodę Masters&Robots otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics, za stworzenie i przetestowanie w otoczeniu operacyjnym robota kroczącego: 


- Nasz robot pozwala znacząco zminimalizować ryzyko inspekcji niebezpiecznych lub wręcz niedostępnych dla człowieka miejsc. Dzięki temu diagnostyka rozwiązań infrastruktury podziemnej, w tym tuneli sieci ciepłowniczych, może stać się bardziej efektywna czasowo, kosztowo oraz bardziej bezpieczna, czyli skuteczniejsza. W dłuższej perspektywie oznacza to także eliminację konieczności prac wykopowych, co przekłada się na mniejsze zakorkowanie miast - powiedział Jakub Bartoszek, tegoroczny zwycięzca Masters&Robots Awards.


Kogo warto obserwować w najbliższym czasie?

Wyróżnienia Masters&Robots Awards 2022, czyli miano innowatorów wartych obserwowania otrzymali: 

 • Filip Sobel ze Staffly za wniesienie procesu rekrutacji na nowy poziom;
 • Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Talenti za tworzenie rozwiązań wspierających kobiety
  i pielęgnujących różnorodność;
 • Marcin Brysiak z MX Labs za tworzenie oprogramowania, dostarczającego precyzyjnych
  i łatwo dostępnych cyfrowych rozwiązań diagnostycznych;
 • Medard Krzyżyński z ZF Polpharma za wdrożenie NASA technologii digital twin do zarządzania zakładem produkcyjnym i szkoleniami pracowników;
 • Emil Gdula z MB Pneumatyka za innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów użytkowych na całym świecie;
 • Konrad Szczygieł z eRecruitment Solutions za przygotowanie kompleksowego rynku talentów, który znacząco poprawia doświadczenia pracowników; 
 • Piotr Pajda współzałożyciel Simply Rent za innowacyjne rozwiązania, które usprawniają współpracę pomiędzy wynajmującymi i najemcami na rynku nieruchomości. 

Więcej informacji na stronie: www.mastersandrobots.tech


Źródło: Digital University 

POWIĄZANE
Digitalizacja procesów produkcyjnych XIII edycja konferencji Process Automation, której tematem przewodnim będzie digit...
Google wraca do robotyki Alphabet, do której nalezy Google, postanowiła wrócić do robotyki, firma st...
Dołącz do 4. Konferencji PRZEMYSŁ 4.0! Czwarta rewolucja przemysłowa to zderzenie systemów produkcyjnych z informatycznym...
Automatyzacja sposobem na zwiększenie efektywności produkcji Wdrożenie automatyzacji do przedsiębiorstw z branży obróbki blach przynosi nie tyl...
Optymalizacja magazynu Med24 - Kardex Remstar case study Med24 jest duńską firmą świadczącą usługi e-commerce w branży Health & Beauty i Medic...
Jak inteligentne oprogramowanie wspiera branżę produkcyjną? Organizacje, które chcą zapewnić sobie sukces w niepewnych czasach ciągłej zmiany,...
Partnerzy