Szukaj w działach:

Biznes, przemysł i technologie na Masters&Robots 2022

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Zakończyła się tegoroczna konferencja Masters&Robots „What if…” poświęcona trendom na styku technologii, biznesu i ESG. W ciągu dwóch dni uczestnicy wysłuchali ponad 20 wystąpień naukowców, futurologów oraz liderów transformacji cyfrowej z całego świata. Wydarzeniu towarzyszyła pierwsza edycja konkursu Masters&Robots Awards, w którym wyróżniono wybitnych polskich innowatorów. Główną nagrodę i tytuł Tech Disruptor otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics za stworzenie oraz wdrożenie robotów kroczących, zastępujących człowieka w niebezpiecznych pracach wspierających utrzymanie infrastruktury podziemnej. 

Biohacking, metaversum, prognozowanie przyszłości, kryzys klimatyczny, przyszłość pracy, przywództwo, światowe łańcuchy dostaw, sztuczna inteligencja w medycynie właśnie z tymi obszarami zderzono tytułowe pytanie tegorocznej edycji Masters&Robots. Jakie wnioski płyną z odpowiedzi prelegentów?

Człowiek [wciąż] w centrum

Światowi eksperci pozostają zgodni: nawet w czasach transformacji cyfrowej sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe - choć usprawniają zarządzanie procesami, automatyzują i przyśpieszają podejmowanie decyzji - nie zastąpią ludzi. 


- Bez względu na stopień zaawansowania technologii to ludzkie interakcje pozwolą nam zachować równowagę w wirtualnym świecie wyborów - powiedział podczas swojego wystąpienia Supreet Singh Manchanda, inwestor, strateg szkolący liderów w branży inwestycyjno-finansowej. 


Potwierdziła to Patty McCord, była dyrektorka ds. talentów w Netflixie: 


- Maszyny i technologia nie będą miały znaczenia, jeżeli nie nauczymy się ze sobą rozmawiać. Potrzebujemy nie tylko precyzyjnych informacji zwrotnych, czyli drogowskazów i map, ale także większego zaufania oraz wolności. Potrzebę autonomii podkreślił także Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj: Nadchodzi czas powrotu do pracy w plemionach, czyli mniejszych, bardziej samodzielnych, a jednocześnie efektywniej komunikujących się zespołach. 


„What if…?” czy “Now what?”

Ten entuzjazm studzą jednak słowa Iana Beacrafta, futurysty i wybitnego specjalisty zajmującego się rewolucją w sieci wywołaną przez media syntetyczne:


- Technologia potężnie wzmacnia wszystkie cechy ludzkości: zarówno dobre, jak i złe - ostrzega.


Amy Webb, wybitna futurolożka, założycielka Future Today Institute podsumowała te rozważania w prelekcji wieńczącej konferencję. Przestrzegła słuchaczy, że brak odwagi do zadania sobie niełatwego pytania „Co jeśli…?”, sprawi, że w niedalekiej przyszłości będziemy mierzyć się z dużo trudniejszym dylematem: „Co teraz?!”.

Masters&Robots 2022 partnerzy


Tech Disruptor - konkurs Masters&Robots Awards rozstrzygnięty

W ramach konferencji rozstrzygnięto także pierwszą edycję Masters&Robots Awards. Celem konkursu jest promocja oraz popularyzacja nowych technologii, działanie na rzecz społeczeństwa, środowiska, zrównoważonego biznesu, tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na lokalną, ogólnopolską oraz globalną skalę. 


- Budując agendę Masters&Robots skupiamy się na globalnych trendach, najczęściej więc zapraszamy ekspertów spoza Polski. Wiemy jednak, że w naszym kraju jest wielu wybitnych innowatorów i innowatorek, którzy dzięki kreatywności oraz przełomowym pomysłom zmieniają świat. Tak zrodził się pomysł Masters&Robots Awards – inicjatywy, w ramach której wyróżniamy Polaków tworzących rozwiązania technologiczne na światowym poziomie. Podczas tegorocznych obrad Kapituły Konkursu kładliśmy szczególny nacisk na poziom gotowości technicznej wyróżnionych projektów - wyjaśnia Jowita Michalska, CEO Digital University. 


Tegoroczne jury postanowiło przyznać nagrodę nie tylko za przełomowe myślenie, ale także za pozytywne przejście z fazy testowej do komercyjnej. Pierwszą w historii nagrodę Masters&Robots otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics, za stworzenie i przetestowanie w otoczeniu operacyjnym robota kroczącego: 


- Nasz robot pozwala znacząco zminimalizować ryzyko inspekcji niebezpiecznych lub wręcz niedostępnych dla człowieka miejsc. Dzięki temu diagnostyka rozwiązań infrastruktury podziemnej, w tym tuneli sieci ciepłowniczych, może stać się bardziej efektywna czasowo, kosztowo oraz bardziej bezpieczna, czyli skuteczniejsza. W dłuższej perspektywie oznacza to także eliminację konieczności prac wykopowych, co przekłada się na mniejsze zakorkowanie miast - powiedział Jakub Bartoszek, tegoroczny zwycięzca Masters&Robots Awards.


Kogo warto obserwować w najbliższym czasie?

Wyróżnienia Masters&Robots Awards 2022, czyli miano innowatorów wartych obserwowania otrzymali: 

 • Filip Sobel ze Staffly za wniesienie procesu rekrutacji na nowy poziom;
 • Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Talenti za tworzenie rozwiązań wspierających kobiety
  i pielęgnujących różnorodność;
 • Marcin Brysiak z MX Labs za tworzenie oprogramowania, dostarczającego precyzyjnych
  i łatwo dostępnych cyfrowych rozwiązań diagnostycznych;
 • Medard Krzyżyński z ZF Polpharma za wdrożenie NASA technologii digital twin do zarządzania zakładem produkcyjnym i szkoleniami pracowników;
 • Emil Gdula z MB Pneumatyka za innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów użytkowych na całym świecie;
 • Konrad Szczygieł z eRecruitment Solutions za przygotowanie kompleksowego rynku talentów, który znacząco poprawia doświadczenia pracowników; 
 • Piotr Pajda współzałożyciel Simply Rent za innowacyjne rozwiązania, które usprawniają współpracę pomiędzy wynajmującymi i najemcami na rynku nieruchomości. 

Więcej informacji na stronie: www.mastersandrobots.tech


Źródło: Digital University 

POWIĄZANE
Czujniki 3D przyspieszają produkcję w branży spożywczej Wykorzystanie ultranowoczesnych czujników i rozwiązań systemowych z gamy smart fac...
Ponad 86 mln zł dla startupów Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasiła wyniki konkursu „Programy...
Zaprogramuj swój sukces z KUKA College Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy to największy kapitał przemysłu. KUKA College of...
Pneumatic Complex partnerem firmy YASKAWA Firma YASKAWA nie zwalnia tempa i w ostatnim czasie nawiązała ścisłą współpracę z ...
Transformacja technologiczna w nowych realiach Przedstawiciele przemysłu sektora MŚP w Polsce są pewni, że wdrożenie transformacji techn...
Konferencja IBCON po raz drugi 14 maja w Warszawie odbyła się druga edycja konferencji IBCON poświęconej specjalistom za...
Partnerzy