Szukaj w działach:

Koboty pomagają testować płytki drukowane (PCBA)

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Hanover Displays Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii potrzebowała nowego systemu do testowania zespołów płytek drukowanych (PCBA). Zdecydowała się wykorzystać do tego celu koboty firmy OMRON z serii TM, dostarczone i zamontowane przez Absolute Robotics. 

Hanover Displays tworzy i projektuje systemy informacji pasażerskiej do użytku w transporcie publicznym, kładąc duży nacisk na wysoki standard jakości produktów. W panelach wyświetlaczy wykorzystywane są płytki drukowane, które początkowo produkowano w Azji Wschodniej. Firma Hanover postanowiła jednak przejść na model produkcji wewnętrznej. 


„Zainwestowaliśmy w szybkie urządzenia do wytwarzania płytek drukowanych. Ta decyzja pozwoliła nam uzyskać większą elastyczność w zakresie kontroli produkcji, a także umożliwiła dalszy rozwój produktów” - wyjaśnia Reece Mills, kierownik ds. kontroli produkcji w Hanover Displays.


Automatyzacja procesu testowania i kontroli

W konsekwencji firma stanęła przed nowymi wyzwaniami. Konieczne były zarówno testy, jak i kontrole płytek. Początkowo proces opierał się przede wszystkim na obsłudze ręcznej - pomimo zastosowania zautomatyzowanego sprzętu do testowania operator musiał wykonywać wiele czynności z zachowaniem pełnego skupienia. Jako że firma przetwarza około 240 tysięcy zespołów płytek drukowanych rocznie, istniało realne ryzyko wystąpienia u operatorów urazów spowodowanych powtarzalnym wysiłkiem. 

W związku z tym firma Hanover podjęła decyzję o dalszej automatyzacji procesu. 


Jak zaznacza kierownik operacyjny Sean Winter: „Oprócz rozwiązania problemu dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa naszych pracowników dążyliśmy również do zapewnienia stałego cyklu pracy. Kwestia automatyzacji była dla mnie bardzo ważna, więc chcieliśmy, by koboty pracowały również w nocy. Umożliwiłoby to zwiększenie przepustowości przy mniejszym wysiłku”. 

 

OMRON-TM Cobot w firmie Hanover DisplaysPoszukując odpowiedniego rozwiązania, firma zapoznała się z ofertą Absolute Robotics, integratora małych robotów z siedzibą w Bristolu. Absolute Robotics jest partnerem integracyjnym firmy OMRON Industrial Automation, globalnego lidera w dziedzinie automatyzacji i opracowywania robotów do zastosowań przemysłowych.


Geoff Ferguson, dyrektor zarządzający Absolute Robotics, mówi: „Na początku firma Hanover zademonstrowała nam dotychczasowy ręczny sposób testowania płytek drukowanych przez operatora”.
 


Zalecił on przejście na koboty OMRON TM, które są łatwe w zaprogramowaniu oraz wyposażone w innowacyjne, zintegrowane funkcje wizyjne, w pełni zgodne z założeniami koncepcji Przemysłu 4.0.


„Jednym z kluczowych czynników było dążenie firmy Hanover do osiągnięcia współpracy pomiędzy kobotami a istniejącym ręcznym sprzętem testowym. W związku z tym koboty wyposażono w specjalne narzędzia, które umożliwiają otwieranie i zamykanie ręcznego sprzętu do testowania” - dodaje Geoff Ferguson.


Wdrażanie nowych kobotów

Firma Hanover chciała wykorzystać pełen potencjał kobotów, stosując je w produkcji zarówno płytek przetwarzających, jak i płytek wyświetlaczy. Proces obejmował zastosowanie wbudowanych systemów wizyjnych, szczególnie w przypadku płytek wyświetlaczy, w celu kontroli prawidłowej kolejności zapalania diod LED. W późniejszym czasie firma zainwestowała w sześć kolejnych kobotów OMRON TM. 

Koboty zostały wdrożone na dwóch liniach produkcyjnych firmy Hanover. Pobierają one płytki wyświetlaczy LED ze standardowych regałów magazynowych, a następnie poddają je testom. Jednym z wyzwań stojących przed Absolute Robotics była szeroka gama rozmiarów i kształtów płytek drukowanych do paneli wyświetlaczy produkowanych przez Hanover Displays. Koboty należało przystosować do obsługi różnych rodzajów płytek. W związku z tym Absolute Robotics opracowało elastyczne narzędzia z możliwością autoregulacji pod kątem rozmiaru i kształtu. Program może również obsłużyć dowolną liczbę diod LED - od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. 

OMRON-TM Cobot w firmie Hanover Displays Automatyzacja Płytek DrukowanychWykorzystanie zalet 


„Po wdrożeniu pierwszego systemu dość szybko odnotowaliśmy korzyści płynące z zastosowania kobotów. Naszym celem było osiągnięcie bezobsługowego działania i bardzo szybko udało nam się to spełnić. Zwrot z inwestycji w cały system uzyskaliśmy w ciągu zaledwie dwóch lat. Testy obejmują bardzo powtarzalne procesy, więc najważniejsza jest dla mnie możliwość oddelegowania pracowników do innych zadań i podnoszenia ich kwalifikacji” - mówi Reece Mills.

 


Sean Winter dodaje: „Z punktu widzenia kontroli jakości mamy możliwość pełnego śledzenia naszych zespołów płytek drukowanych. Oznacza to, że po każdej kontroli zespołu otrzymujemy informacje o wyniku testu. Uzyskaliśmy również dodatkowe 1100 godzin bezobsługowej pracy w skali roku. W firmie Hanover zawsze szukamy sposobów na inwestycję w przyszłość. Obserwujemy rozwój technologiczny i rozważamy, w jaki sposób możemy wdrażać nowe rozwiązania w naszej działalności”. 

 


„Współpraca z Hanover Displays była bardzo udana i z przyjemnością podjęliśmy się wyzwań związanych z tym projektem. Wyposażanie robotów w odpowiednie narzędzia do obsługi płytek drukowanych dało nam dużo satysfakcji i uważamy, że udało nam się zapewnić świetne rozwiązanie techniczne, dzięki któremu firma zyskała tysiące dodatkowych godzin pracy” - podsumowuje Geoff Ferguson z Absolute Robotics. 

 

Źródło: OMRON
Redaktor: MRR

Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Zrównoważona produkcja dzięki regeneracji używanych robotów W ramach usług napraw i regeneracji, użytkownicy robotów mogą odsprzedać używane m...
Volkswagen inwestuje w automatyzację Dwa miliardy złotych w 2019 i 2020 roku Volkswagen zainwestuje w Polsce w automatyzację s...
Budowanie Kultury Innowacji - Production Manager Meetings Podczas majowego wydarzenia Production Manager Meetings „Budowanie Kultury Innowacji...
Automation University 2018 Rockwell Automation Automation University jest wydarzeniem sygnowanym przez Rockwell Automation. Główną...
Automatyzacja przezbrajania drukarek pasty lutowniczej Dzisiejsze firmy produkujące elektronikę, zarówno OEM jak i ODM/EMS, muszą być w s...
Wirtualna edycja A&T - Automation & Testing 2021 W dniach 10-12 lutego 2021 odbędzie się wirtualna edycja targów A&T - Automati...
Partnerzy