Szukaj w działach:

FAiRP integruje Polski sektor automatyzacji i robotyzacji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Jesienią 2021 roku, na mapie organizacji branżowych i związków pojawiło się unikatowe, bo jedyne tego typu w skali Polski, stowarzyszenie, którego trzonem działalności jest wspieranie cyfrowego rozwoju polskiej gospodarki poprzez automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych w firmach działających na rodzimym rynku. Forum Automatyki i Robotyki Polskiej to inicjatywa czternastu przedstawicieli polskiego sektora przemysłowego, w tym największych polskich przedsiębiorstw związanych z rynkiem automatyki i robotyki - integratorów, dostawców rozwiązań i usług oraz producentów maszyn.

Po pierwsze FAIR(P)

Wpisany 30 września 2021 do Krajowego Rejestru Sądowego, Związek Pracodawców pod nazwą Forum Automatyki i Robotyki Polskiej ma przede wszystkim za zadanie wspierać cyfrowy rozwój polskiej gospodarki i wskazywać korzyści, jakie dla rozwoju konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przynoszą rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Związek powstał w wyniku dyskusji wokół ulgi na robotyzację, jaka od ok. dwóch lat toczy się wśród przedsiębiorców inwestorów oraz przedsiębiorców dostarczających i wdrażających takie systemy w firmach produkcyjnych. Są oni przekonani, że inwestycja w nowe technologie to krok w przyszłość. Konieczny, by dotrzymać tempa światowym liderom. 


Tomasz Haiduk, współzałożyciel oraz prezes Związku podkreśla: w Polsce mamy doskonale wykształconych inżynierów i twórców rozwiązań, z ogromnym doświadczeniem i o znakomitych kompetencjach. W dobie, gdy globalny łańcuch rozsypał się niemal do zera, gdy nie można bazować na międzynarodowych dostawach, przykładowo komponentów do produkcji, warto skupić się na tym, co jest dostępne w promieniu 150 km od obszaru działania firmy, czy zakładu. I zachęca: jeśli prowadzisz produkcję, zastanów się, czy nie skorzystać z oferty polskich firm.


Z pomocą przychodzi Forum Automatyki i Robotyki Polskiej FAiRP, które zrzesza takie firmy, stąd planując inwestycję, warto sięgnąć do jego zasobów. 

Wielostronna współpraca jako fundament rozwoju i gwarant stabilności

Współpraca i wymiana doświadczeń w samym związku odbywa się na poziomie właścicielskim i dyrektorskim. Kluczową kwestią, jaka stoi przed jego członkami to zbudowanie wzajemnego zaufania.Bez niego trudno podejmować wspólne działania, czy wymieniać się informacjami z rynku.


- Jestem zwolennikiem współpracy i rozmów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy firmy niepotrzebnie, zbyt intensywnie, czasem zupełnie nie w duchu „fair”, konkurują ze sobą. Nauczyłem się od innych krajów, gdzie na pewnym poziomie rozwoju i pewnego poziomu skomplikowania projektów, które realizujemy dla przemysłu, tylko szeroka współpraca większej ilości firm i wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala uzyskać efekt, który pozwala uzyskać przewagę całemu naszemu krajowi nad innymi. Po ponad 30 latach uwolnienia rynku, znakomita większość firm uzyskała dojrzałość organizacyjną, - mówi Stefan Życzkowski, współzałożyciel i przewodniczący Rady FAiRP-u.


A Tomasz Haiduk dodaje, że o ile rynek automatyki i systemów IT dla przemysłu jest stabilny, bo ma wspomnianą 30-letnią historię na polskim rynku, to robotyka jest stosunkowo młoda. Dlatego związek to przestrzeń do współpracy i uczenia się od siebie nawzajem.

Rozwój. Dzięki technologiom i ludziom. Wspierany przez ulgę na robotyzację

Rynek robotyki się rozwija. I będzie rozwijał się jeszcze szybciej. W tym kontekście liczba firm wdrażających robotykę i systemy zrobotyzowane w Polsce jest zdecydowanie za mała w stosunku do potrzeb. Stąd, jak uważa Tomasz Haiduk, za moment, kiedy z pomocą ulgi na robotyzację nastąpi przyśpieszenie inwestycyjne, wydłuży się czas oczekiwania na realizację projektów z uwagi na wypełnione projektami kalendarze firm integratorskich.

Nauka, biznes, administracja wspólnie dla polskiej gospodarki

Łączenie środowisk naukowych, rządowych, samorządowych oraz szeroko rozumianego biznesu i jego otoczenia to kolejny z celów wpisany w statut związku. FAiRP będzie też prowadził działania informacyjne, działalność edukacyjną i naukowo-techniczną. Związek będzie również inicjował i włączał się w ważne przedsięwzięcia na rzecz promowania automatyzacji i robotyzacji pracy.

Impuls do działania i ochrona interesów

U podstaw założenia Związku Pracodawców FAiRP-u leży inicjatywa kilku osób fizycznych, którym przyświeca także ochrona interesów polskich firm inżynierskich działających w branży automatyki i robotyki. I jest to kolejny z ważnych z celów statutowych związku. Jacek Przysada, współzałożyciel oraz członek Rady Związku zwraca uwagę, że istotne jest to, aby większe projekty z zakresu automatyki realizowane były siłami polskich firm integratorskich, a nie zagranicznych. 


Jacek Przysada dodaje, że: dzięki integracji i współdziałaniu zrzeszonych w FAiRP firm, w grupie możemy się podjąć realizacji większych projektów, dzieląc między spółki zakres przedsięwzięcia. Każda z firm bowiem ma swoją specjalizację czy to w zakresie kompleksowego projektowania i budowy kompletnego wyposażenia fabryk w układy, systemy, produkty automatyki wraz z liniami produkcyjnymi. Wierzę, że przyszłość automatyki i robotyki polskiej i jej rozwój będzie wprost proporcjonalny do zdolności branży do przejęcia łańcucha dostaw kompletnych wyrobów automatyki od firm zagranicznych.

 


FAiRP to jakość i innowacyjność

Wspieranie działań w duchu fair oraz współpracy w oparciu o zasadę win-win to wartości, na jakie m.in.: stawia FAiRP. Wszystko po to, by budować dobre praktyki inżynierskie i organizacyjne na rynku, promować jakość. 


- Zależy nam, żeby członkami FAIRP były firmy, które doprowadzają projekty do końca, zapewniają mierzalne korzyści pochodzące z automatyzacji procesów. Obserwujemy, że Klientem coraz częściej jest rodzimy przemysł. Są to przedsiębiorcy o ogromnych ambicjach i potencjale, którzy potrzebują partnera, a nie podwykonawcy. Partnera, który pomoże dobrać odpowiednie technologie z ekosystemu rozwiązań mechatroniki, sterowania, komunikacji, przemysłowych systemów IT, zapewni ich skuteczną integrację i wdrożenie. Złożoność technologiczna, która pojawia się wraz z coraz szerszą adopcją paradygmatu Przemysłu 4.0, bardzo utrudnia podjęcie decyzji klientowi, wymaga więcej czasu i kompetencji, - mówi Marek Gabryś, współzałożyciel i członek Rady Związku. Jakie jest więc rozwiązanie? - Wiarygodny partner, który nie ucieknie przy problemach, ale weźmie odpowiedzialność za wynik projektu. Tacy właśnie są członkowie FAIRP, - dodaje Marek Gabryś.


16 firm w Związku i dołączają kolejne

Do członków założycieli dołączają kolejne firmy, które chcą aktywnie działać w ramach Związku. Obecnie Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zrzesza 16 przedstawicieli polskiego sektora przemysłowego, w tym największe polskie przedsiębiorstwa związane z rynkiem automatyki i robotyki - integratorów oraz dostawców rozwiązań. Są to: AIUT; Alnea; ARM Automation Robotics Machines; Askom; ASTOR; Autoproces; Control Proces IT; ILC Automation; Instytut Industry 4.0; Jaromir Turlej Control-Service; Pneumatic Complex; Procobot; ProPoint; PROSTER; Teamtechnik Production Technology; TRASKO Automatyka.

O przyjęcie do FAiRP ubiegają się już kolejni chętni. --> Wniosek o przyjęcie

Kto i na jakich zasadach może dołączyć?1

Członkiem związku może zostać wyłącznie polski przedsiębiorca, w szczególności pracodawca oraz inne podmioty, jak stowarzyszenia, związki i federacje o tożsamych lub zbliżonych celach działalności.

Do FAiRP może także dołączyć producent towarów lub komponentów, wykorzystywanych do tworzenia kompleksowych rozwiązań w obszarach automatyki i robotyki, nabywając status członka korporacyjnego. W szczególnych przypadkach Związek może nadawać tytuł członka honorowego. 


Marcin Kowol, członek Rady Związku podkreśla, że: zasada jest jedna: stawiamy na Polskę i wspieramy polskich przedsiębiorców. To przeciwwaga dla skonsolidowanych zachodnich firm z branży. Jesteśmy przekonani, że takie wspólne działanie na zasadach win-win, przyniesie korzyści wszystkim firmom, które zdecydują się zostać członkiem FAiRP.


Przypisy:
1. https://fairp.pl/

Źródło: FAiRP, ASTOR
Redaktor: MRR

ASTOR
Smoleńsk 29
31-112 Kraków
+48 12 306 73 42
POWIĄZANE
Dane z Fabryki Przyszłości dbają o jakość produkcji Fabryki Przyszłości będą gromadzić informacje o zdarzeniach, które zaszły podczas ...
W jakim kierunku będzie rozwijała się intrlogistyka? Intralogistyka zajmuje się optymalizacją wewnętrznych przepływów materiałów ...
Nowy świat automatyzacji dzięki ctrlX AUTOMATION Wprowadzając na rynek nową platformę ctrlX AUTOMATION, firma Bosch Rexroth usunęła tradyc...
TransLogistica Poland 2019 zakończona sukcesem Branża TSL ponownie spotkała się w Warszawie podczas VII edycji Międzynarodowych Targ&oac...
Podsumowanie Targów Labs Expo 2024 Liczne spotkania, interesujące rozmowy oraz ogromna dawka wiedzy merytorycznej – to...
Interroll dołącza do sieci innowacji OMRON Interroll dołącza do ruchu na rzecz innowacji firmy OMRON w ramach zrzeszonej wspó...
Partnerzy