Szukaj w działach:

FAiRP integruje Polski sektor automatyzacji i robotyzacji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Jesienią 2021 roku, na mapie organizacji branżowych i związków pojawiło się unikatowe, bo jedyne tego typu w skali Polski, stowarzyszenie, którego trzonem działalności jest wspieranie cyfrowego rozwoju polskiej gospodarki poprzez automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych w firmach działających na rodzimym rynku. Forum Automatyki i Robotyki Polskiej to inicjatywa czternastu przedstawicieli polskiego sektora przemysłowego, w tym największych polskich przedsiębiorstw związanych z rynkiem automatyki i robotyki - integratorów, dostawców rozwiązań i usług oraz producentów maszyn.

Po pierwsze FAIR(P)

Wpisany 30 września 2021 do Krajowego Rejestru Sądowego, Związek Pracodawców pod nazwą Forum Automatyki i Robotyki Polskiej ma przede wszystkim za zadanie wspierać cyfrowy rozwój polskiej gospodarki i wskazywać korzyści, jakie dla rozwoju konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przynoszą rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Związek powstał w wyniku dyskusji wokół ulgi na robotyzację, jaka od ok. dwóch lat toczy się wśród przedsiębiorców inwestorów oraz przedsiębiorców dostarczających i wdrażających takie systemy w firmach produkcyjnych. Są oni przekonani, że inwestycja w nowe technologie to krok w przyszłość. Konieczny, by dotrzymać tempa światowym liderom. 


Tomasz Haiduk, współzałożyciel oraz prezes Związku podkreśla: w Polsce mamy doskonale wykształconych inżynierów i twórców rozwiązań, z ogromnym doświadczeniem i o znakomitych kompetencjach. W dobie, gdy globalny łańcuch rozsypał się niemal do zera, gdy nie można bazować na międzynarodowych dostawach, przykładowo komponentów do produkcji, warto skupić się na tym, co jest dostępne w promieniu 150 km od obszaru działania firmy, czy zakładu. I zachęca: jeśli prowadzisz produkcję, zastanów się, czy nie skorzystać z oferty polskich firm.


Z pomocą przychodzi Forum Automatyki i Robotyki Polskiej FAiRP, które zrzesza takie firmy, stąd planując inwestycję, warto sięgnąć do jego zasobów. 

Wielostronna współpraca jako fundament rozwoju i gwarant stabilności

Współpraca i wymiana doświadczeń w samym związku odbywa się na poziomie właścicielskim i dyrektorskim. Kluczową kwestią, jaka stoi przed jego członkami to zbudowanie wzajemnego zaufania.Bez niego trudno podejmować wspólne działania, czy wymieniać się informacjami z rynku.


- Jestem zwolennikiem współpracy i rozmów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy firmy niepotrzebnie, zbyt intensywnie, czasem zupełnie nie w duchu „fair”, konkurują ze sobą. Nauczyłem się od innych krajów, gdzie na pewnym poziomie rozwoju i pewnego poziomu skomplikowania projektów, które realizujemy dla przemysłu, tylko szeroka współpraca większej ilości firm i wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala uzyskać efekt, który pozwala uzyskać przewagę całemu naszemu krajowi nad innymi. Po ponad 30 latach uwolnienia rynku, znakomita większość firm uzyskała dojrzałość organizacyjną, - mówi Stefan Życzkowski, współzałożyciel i przewodniczący Rady FAiRP-u.


A Tomasz Haiduk dodaje, że o ile rynek automatyki i systemów IT dla przemysłu jest stabilny, bo ma wspomnianą 30-letnią historię na polskim rynku, to robotyka jest stosunkowo młoda. Dlatego związek to przestrzeń do współpracy i uczenia się od siebie nawzajem.

Rozwój. Dzięki technologiom i ludziom. Wspierany przez ulgę na robotyzację

Rynek robotyki się rozwija. I będzie rozwijał się jeszcze szybciej. W tym kontekście liczba firm wdrażających robotykę i systemy zrobotyzowane w Polsce jest zdecydowanie za mała w stosunku do potrzeb. Stąd, jak uważa Tomasz Haiduk, za moment, kiedy z pomocą ulgi na robotyzację nastąpi przyśpieszenie inwestycyjne, wydłuży się czas oczekiwania na realizację projektów z uwagi na wypełnione projektami kalendarze firm integratorskich.

Nauka, biznes, administracja wspólnie dla polskiej gospodarki

Łączenie środowisk naukowych, rządowych, samorządowych oraz szeroko rozumianego biznesu i jego otoczenia to kolejny z celów wpisany w statut związku. FAiRP będzie też prowadził działania informacyjne, działalność edukacyjną i naukowo-techniczną. Związek będzie również inicjował i włączał się w ważne przedsięwzięcia na rzecz promowania automatyzacji i robotyzacji pracy.

Impuls do działania i ochrona interesów

U podstaw założenia Związku Pracodawców FAiRP-u leży inicjatywa kilku osób fizycznych, którym przyświeca także ochrona interesów polskich firm inżynierskich działających w branży automatyki i robotyki. I jest to kolejny z ważnych z celów statutowych związku. Jacek Przysada, współzałożyciel oraz członek Rady Związku zwraca uwagę, że istotne jest to, aby większe projekty z zakresu automatyki realizowane były siłami polskich firm integratorskich, a nie zagranicznych. 


Jacek Przysada dodaje, że: dzięki integracji i współdziałaniu zrzeszonych w FAiRP firm, w grupie możemy się podjąć realizacji większych projektów, dzieląc między spółki zakres przedsięwzięcia. Każda z firm bowiem ma swoją specjalizację czy to w zakresie kompleksowego projektowania i budowy kompletnego wyposażenia fabryk w układy, systemy, produkty automatyki wraz z liniami produkcyjnymi. Wierzę, że przyszłość automatyki i robotyki polskiej i jej rozwój będzie wprost proporcjonalny do zdolności branży do przejęcia łańcucha dostaw kompletnych wyrobów automatyki od firm zagranicznych.

 


FAiRP to jakość i innowacyjność

Wspieranie działań w duchu fair oraz współpracy w oparciu o zasadę win-win to wartości, na jakie m.in.: stawia FAiRP. Wszystko po to, by budować dobre praktyki inżynierskie i organizacyjne na rynku, promować jakość. 


- Zależy nam, żeby członkami FAIRP były firmy, które doprowadzają projekty do końca, zapewniają mierzalne korzyści pochodzące z automatyzacji procesów. Obserwujemy, że Klientem coraz częściej jest rodzimy przemysł. Są to przedsiębiorcy o ogromnych ambicjach i potencjale, którzy potrzebują partnera, a nie podwykonawcy. Partnera, który pomoże dobrać odpowiednie technologie z ekosystemu rozwiązań mechatroniki, sterowania, komunikacji, przemysłowych systemów IT, zapewni ich skuteczną integrację i wdrożenie. Złożoność technologiczna, która pojawia się wraz z coraz szerszą adopcją paradygmatu Przemysłu 4.0, bardzo utrudnia podjęcie decyzji klientowi, wymaga więcej czasu i kompetencji, - mówi Marek Gabryś, współzałożyciel i członek Rady Związku. Jakie jest więc rozwiązanie? - Wiarygodny partner, który nie ucieknie przy problemach, ale weźmie odpowiedzialność za wynik projektu. Tacy właśnie są członkowie FAIRP, - dodaje Marek Gabryś.


16 firm w Związku i dołączają kolejne

Do członków założycieli dołączają kolejne firmy, które chcą aktywnie działać w ramach Związku. Obecnie Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zrzesza 16 przedstawicieli polskiego sektora przemysłowego, w tym największe polskie przedsiębiorstwa związane z rynkiem automatyki i robotyki - integratorów oraz dostawców rozwiązań. Są to: AIUT; Alnea; ARM Automation Robotics Machines; Askom; ASTOR; Autoproces; Control Proces IT; ILC Automation; Instytut Industry 4.0; Jaromir Turlej Control-Service; Pneumatic Complex; Procobot; ProPoint; PROSTER; Teamtechnik Production Technology; TRASKO Automatyka.

O przyjęcie do FAiRP ubiegają się już kolejni chętni. --> Wniosek o przyjęcie

Kto i na jakich zasadach może dołączyć?1

Członkiem związku może zostać wyłącznie polski przedsiębiorca, w szczególności pracodawca oraz inne podmioty, jak stowarzyszenia, związki i federacje o tożsamych lub zbliżonych celach działalności.

Do FAiRP może także dołączyć producent towarów lub komponentów, wykorzystywanych do tworzenia kompleksowych rozwiązań w obszarach automatyki i robotyki, nabywając status członka korporacyjnego. W szczególnych przypadkach Związek może nadawać tytuł członka honorowego. 


Marcin Kowol, członek Rady Związku podkreśla, że: zasada jest jedna: stawiamy na Polskę i wspieramy polskich przedsiębiorców. To przeciwwaga dla skonsolidowanych zachodnich firm z branży. Jesteśmy przekonani, że takie wspólne działanie na zasadach win-win, przyniesie korzyści wszystkim firmom, które zdecydują się zostać członkiem FAiRP.


Przypisy:
1. https://fairp.pl/

Źródło: FAiRP, ASTOR
Redaktor: MRR

ASTOR
Smoleńsk 29
31-112 Kraków
+48 12 306 73 42
POWIĄZANE
Sprzedaż robotów wzrośnie dziesięciokrotnie Sprzedaż robotów dla przemysłu zwiększy się przynajmniej dziesięciokrotnie w ciągu ...
AUTOMATICON odbędzie się w styczniu 2022 Niestety, po raz kolejni organizatorzy Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiar...
Prowadnice liniowe do zastosowań zrobotyzowanych W celu zwiększenia wydajności produkcji inżynierowie i producenci coraz częściej wybieraj...
Zrobotyzowany depaletyzer do obsługi złożonych zadań Firma ABB wprowadziła na rynek ABB Robotic Depalletizer, zrobotyzowany depaletyzer, rozwi...
Jak zarządzać flotą robotów? Inteligentne roboty mobilne mogą być w pełni zintegrowane z linią produkcyjną i sprawnie ...
Jak zadbać o rozwój technologiczny firmy Cyfrowa transformacja w biznesie stała się rzeczywistością. Analityka danych, digitalizac...
Partnerzy