Szukaj w działach:

Zrobotyzowane spawanie dużych konstrukcji stalowych

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Spełnienie wysokich wymagań odbiorców, dotyczących szybkich terminów dostaw, wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji maszyn, wymaga zastosowania zrobotyzowanego spawania podczas produkcji. Fortaco JL z Janowa Lubelskiego, polska fabryka należąca do fińskiej Grupy Fortaco, produkująca głównie części koparek, może pochwalić się kilkuletnim już doświadczeniem w zakresie robotyzacji w spawalnictwie.

Firma ta, na początku swojej drogi z robotyzacją spawania, napotkała jednak pewne trudności związane z długim czasem programowania online oraz z kłopotliwym wyszukiwaniem położenia spoin. Krzysztof Jaroszyński, Kierownik Projektu, oraz Maciej Złomański, Kierownik Działu Inżynierii i Technologii, wyjaśniają, jak bardzo pomocna była w tym przypadku technologia zaoferowana przez Valk Welding. 


„Firma Valk Welding udowodniła, że jest mocnym i rzetelnym dostawcą zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych oraz niezawodnym partnerem technologicznym”.



Grupa Fortaco jest wiodącym niezależnym markowym partnerem strategicznym (dostawca typu Tier 1) głównie dla przemysłu maszyn budowlanych i sektora leśnego. Grupa Fortaco dostarcza szereg podzespołów konstrukcji stalowych do produkcji tych maszyn. Wykorzystując 7 swoich filii w Europie, cała Grupa zatrudnia 2.600 osób, użytkuje ponad 50 robotów spawalniczych i przetwarza 80.000 ton stali rocznie. 

Wprowadzenie robotyzacji spawania


„Po raz pierwszy w Fortaco JL wprowadziliśmy robotyzację spawania w roku 2014, po sprowadzeniu używanego robota spawalniczego z innego zakładu. Jak zawsze wprowadzanie nowej technologii było sporym wyzwaniem, lecz wsparcie Fortaco Wrocław, gdzie funkcjonowało już 8 robotów, pomogło nam przezwyciężyć problemy. Dzięki tej instalacji, skonfigurowanej dla pewnej ilości konkretnych produktów, mogliśmy podwoić wydajność podczas produkcji tych wyrobów, oraz poprawić jakość i powtarzalność. To pozytywne doświadczenie spowodowało, że postanowiliśmy rozpocząć spawanie za pomocą robotów również innych wyrobów. W tym celu skontaktowaliśmy się z wieloma dostawcami, w tym z firmą Valk Welding. Jednak w tamtym czasie nie znaliśmy jeszcze dokładnie ich oferty technologicznej” - wyjaśnia Krzysztof Jaroszyński. 


Kłopotliwe programowanie i śledzenie miejsca ułożenia spoiny 


„W przypadku naszego pierwszego robota, funkcje śledzenia miejsca ułożenia spoiny nie były niezawodne, a rezultaty nie były satysfakcjonujące. Dlatego pierwszym wymaganiem dla nowych systemów było zapewnienie poprawnie funkcjonującego systemu wyszukiwania dotykowego spoin. Oprócz tego chcieliśmy ułatwić i przyspieszyć programowanie, gdyż dotychczasowy sposób programowania on-line, powodował wyłączenie robota z produkcji na kilka godzin, a nierzadko nawet na dobrych kilka dni, podczas programowania nowych elementów. Programowanie nowych produktów lub optymalizacja programów, zajmowała tak dużo czasu, że stale musieliśmy zmieniać harmonogramy produkcji i pracować w godzinach nadliczbowych podczas weekendów” - wyjaśnia dalej pan Jaroszyński.

 

Valk Welding Zrobotyzowane spawanie dużych konstrukcji stalowych



Pełna integracja systemu komputerowego i rzeczywistego stanowiska 

Maciej Złomański, Kierownik Działu Inżynierii i Technologii objaśnia: 


„O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby dla nas programowanie offline. Naszym warunkiem było, aby wirtualne programowanie off-line było w pełni zintegrowane z rzeczywistym stanowiskiem i miało nowoczesny interfejs, przyjazny dla użytkownika. Dzięki oferowanym robotom spawalniczym i oprogramowaniu DTPS, urządzenia firmy Panasonic całkowicie spełniają te wymagania. Zarówno robot, jaki i oprogramowanie są specjalnie stworzone, aby wykorzystywać je w procesach spawalniczych, podczas gdy inne rozwiązania ma rynku, są zazwyczaj przeznaczone do zastosowań uniwersalnych i są wyposażone jedynie w dodatkowe moduły spawalnicze”.


Spawanie wielościegowe grubych blach


„Ze względu na wysokie wymagania techniczne dotyczące spawania grubych blach, poszukiwaliśmy odpowiedniego rozwiązania szczególnie w tej dziedzinie. Firma Valk Welding zaoferowała najlepsze rozwiązanie dzięki opcji „Thick Plate Software”, którą również można wykorzystywać w programowaniu off-line DTPS. Pozwala ona na bardzo łatwe zastosowanie technologii spawania wielościegowego, bez konieczności programowania każdej warstwy z osobna. Z grupy potencjalnych integratorów robotów spawalniczych, do prowadzenia pełnych prób wybraliśmy wyłącznie firmę Valk Welding. Testy spawania grubych blach zostały wykonane w centrum technicznym Valk Welding w Ostrawie. W oparciu o te testy mogliśmy ocenić wyniki spawania grubych blach, jakość spawania oraz możliwości dostępu ramienia robota i palnika do wąskich obszarów działania w symulowanej konfiguracji. Dodatkowo wraz z Valk Welding odwiedziliśmy firmę Wielton, jednego z największych producentów przyczep w Europie. Producent ten od wielu lat współpracuje z Valk Welding i ich opinie były dla nas kluczowe”.


Dwa różne podejścia do spawania zrobotyzowanego 


„Wybraliśmy produkty najbardziej odpowiednie dla spawania zrobotyzowanego, określiliśmy wymagania jakościowe i ilościowe, a następnie zdecydowaliśmy się na dwa zrobotyzowane systemy spawalnicze, z różną konfiguracją stacji roboczych, gdzie każda stacja była dostosowana do produkcji określonej grupy produktów.”


Pierwsze stanowisko służy do spawania zrobotyzowanego długich produktów i wyposażone jest w robota spawalniczego Panasonic, który jest podwieszony na konstrukcji szubienicy poruszającej się po torowisku. Stanowisko to wyposażone jest również w jednoosiowy manipulator. Drugie stanowisko służy do spawania mniejszych elementów i składa się z robota poruszającego się po torowisku, współpracującego z dwoma stacjami roboczymi - jedna stacja z jednoosiowym obrotnikiem, a druga stacja z dwuosiowym obrotnikiem.

Symulacja w fazie projektowania 

System programowania offline DTPS, oferowany przez Valk Welding, posiada kilka dodatkowych możliwości. 


„Dzięki DTPS wykonujemy symulacje celem sprawdzenia dostępność robota i palnika do spawanego elementu. Ponad to używamy DTPS do przygotowywania ofert dla naszych klientów. W programie DTPS możemy przygotować bardzo dokładne symulacje i wyliczyć czas potrzebny na pospawanie danego produktu, dzięki czemu możemy opracować odpowiednią ofertę. Poza tym możemy doradzać klientom, już na początku, jak zoptymalizować ich projekty pod kątem spawania na zrobotyzowanym stanowisku.”


Partner technologiczny 


„Podczas fazy przygotowawczej blisko współpracowaliśmy z Valk Welding. Współpraca była intensywna i na wysokim poziomie technicznym. Czuliśmy że pracowaliśmy nie tylko z dostawcą robotów lecz z wysoko wyspecjalizowanym partnerem z ogromnym potencjałem technologicznym, mającym duże i potwierdzone doświadczenie w dziedzinie spawania. Obecnie pracujemy wspólnie nad opracowaniem następnej instalacji zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego oraz innymi wyzwaniami technologicznymi” - podsumowuje Krzysztof Jaroszyński.

 

Źródło: Valk Welding
Redaktor: MRR

Valk Welding
Místecká 985
CZ-739 21 Paskov
+48 696 100 686
POWIĄZANE
Spotkania HumanTech Meetings łączą świat nauki i biznesu HumanTech Meetings to projekt Centrum Innowacji HumanTech, którego celem jest zbli...
Druga edycja Konferencji Online Click-Watch-Talk Dwa dni wirtualnych rozmów, kilkunastu ekspertów z branży materiałów...
Roboty przemysłowe i współpracujące - konferencja Axon Media Konferencja Techniczna "Roboty przemysłowe i współpracujące" zorganizowana została ...
Przemysłowy Internet Rzeczy, czyli IIoT Za jedną z najbardziej wpływowych innowacji technologicznych w przemyśle uważa się obecni...
Za nami Targi DREMA 2023! Oferta targów DREMA 2023, które odbyły się w Poznaniu w dniach 12-15 wrześn...
ITM Industry Europe 2022 - targi pełne innowacji Energia biznesowych spotkań „face to face” powróciła na Międzynarodowe...
Partnerzy