Rozwiązanie do automatycznego pipetowania
W związku z ciągłym mutowaniem wirusa Covid-19 ważne jest, by wszelkie próbki były analizowane jak najszybciej. Mając to na uwadze, dwie bawarskie firmy - GriPS Automation GmbH i D&T engineering GmbH - nawiązały współpracę z firmą OMRON w celu usprawnienia procesu pipetowania, które pozwoliłoby na skrócenie czasu badania z jednej godziny do dziesięciu minut na próbkę.
W rezultacie wspólnych działań tych trzech firm opracowano system przetwarzania laboratoryjnego do przenoszenia próbek PT600 wykorzystujący do transportu bezkontaktowego robota OMRON Cobra 450. Rozwiązanie to usprawnia proces badania standardowych próbek pobranych od osób zarażonych Covid-19, obejmując usuwanie zmierzonej próbki i przenoszenie jej do probówki, którą następnie można prawidłowo zbadać. Ręczne wykonywanie tego procesu zabiera dużo czasu, a wykonujący go pracownicy mogą popełniać błędy. Automatyzacja procesu pipetowania ma na celu wyeliminowanie tego ryzyka.
OMRON Cobra 450 to czteroosiowy robot Scara o zasięgu 450 mm, zaprojektowany do przenoszenia materiałów, montażu i precyzyjnej obróbki, zapewniający doskonały poziom powtarzalności. W tym konkretnym projekcie wymagane jest przenoszenie próbki za pomocą pipety na płytki z 96 głębokimi studzienkami - założenie końcówki na pipetę, która następnie umożliwi pobranie próbki, i przeniesienie odmierzonej ilości próbki do jednej ze studzienek. Cały proces należy powtórzyć dla pozostałych 95 studzienek.
Kompletne, inteligentne rozwiązanie
Rozwiązanie, w którego skład wchodzi robot przemysłowy, kompaktowy czytnik kodów kreskowych MicroHAWK V330-F, serwomechanizm serii G5 o wysokiej precyzji, kamery wizyjne Gigabit Ethernet oraz komputer przemysłowy w wersji panelowej NYP35, umożliwia zautomatyzowanie całego procesu, w tym odczytywanie kodów QR na oryginalnych probówkach z płynami, i przyporządkowywanie każdej próbki do właściwej komory. Pozwala to wyeliminować wszelkie błędy, które mogą wystąpić podczas ręcznego wykonywania tego procesu. Szybkość automatycznego działania jest również znacznie większa niż w przypadku ręcznego przenoszenia. Wypełnienie całej płytki 96 próbkami może zająć ludziom do godziny, podczas gdy robot może wykonać zadanie w ciągu dziesięciu minut. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu. Całe rozwiązanie jest kontrolowane przez naszą platformę Sysmac, a sterownik NX1 stale aktualizuje bazę danych o kodach kreskowych próbek za pośrednictwem OPC-UA.
Opracowywanie nowego systemu przetwarzania rozpoczęło się w grudniu 2020 r. i zakończyło w maju 2021. Dyrektor generalny firmy GriPS Automation Guido Grimberg potwierdza, że pierwsza w pełni zautomatyzowana maszyna PT600 jest obecnie używana w laboratorium i wszystko działa doskonale.
- Współpracujemy z firmą OMRON od 25 lat i wspólnie opracowaliśmy wiele integracji systemów, w związku z tym był to dla nas naturalny wybów przy pracach zmierzających do zautomatyzowania badań - dodaje Guido Grimberg. - Firma OMRON oferuje bardzo szeroką gamę produktów, które wspierały nas w opracowywaniu finalnego rozwiązania - od wyświetlaczy po roboty, czytniki kodów kreskowych, technologie napędów, systemy sterowania itp. Gdy jedna firma może dostarczyć kompletne, inteligentne rozwiązanie, nasza praca jest dużo prostsza. |
|
Źródło: OMRON
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024