Szukaj w działach:

Rozwiązanie do automatycznego pipetowania

 

W związku z ciągłym mutowaniem wirusa Covid-19 ważne jest, by wszelkie próbki były analizowane jak najszybciej. Mając to na uwadze, dwie bawarskie firmy - GriPS Automation GmbH i D&T engineering GmbH - nawiązały współpracę z firmą OMRON w celu usprawnienia procesu pipetowania, które pozwoliłoby na skrócenie czasu badania z jednej godziny do dziesięciu minut na próbkę.

W rezultacie wspólnych działań tych trzech firm opracowano system przetwarzania laboratoryjnego do przenoszenia próbek PT600 wykorzystujący do transportu bezkontaktowego robota OMRON Cobra 450. Rozwiązanie to usprawnia proces badania standardowych próbek pobranych od osób zarażonych Covid-19, obejmując usuwanie zmierzonej próbki i przenoszenie jej do probówki, którą następnie można prawidłowo zbadać. Ręczne wykonywanie tego procesu zabiera dużo czasu, a wykonujący go pracownicy mogą popełniać błędy. Automatyzacja procesu pipetowania ma na celu wyeliminowanie tego ryzyka.

OMRON Cobra 450 to czteroosiowy robot Scara o zasięgu 450 mm, zaprojektowany do przenoszenia materiałów, montażu i precyzyjnej obróbki, zapewniający doskonały poziom powtarzalności. W tym konkretnym projekcie wymagane jest przenoszenie próbki za pomocą pipety na płytki z 96 głębokimi studzienkami - założenie końcówki na pipetę, która następnie umożliwi pobranie próbki, i przeniesienie odmierzonej ilości próbki do jednej ze studzienek. Cały proces należy powtórzyć dla pozostałych 95 studzienek.

OMRON Cobra 450 czteroosiowy robot ScaraKompletne, inteligentne rozwiązanie

Rozwiązanie, w którego skład wchodzi robot przemysłowy, kompaktowy czytnik kodów kreskowych MicroHAWK V330-F, serwomechanizm serii G5 o wysokiej precyzji, kamery wizyjne Gigabit Ethernet oraz komputer przemysłowy w wersji panelowej NYP35, umożliwia zautomatyzowanie całego procesu, w tym odczytywanie kodów QR na oryginalnych probówkach z płynami, i przyporządkowywanie każdej próbki do właściwej komory. Pozwala to wyeliminować wszelkie błędy, które mogą wystąpić podczas ręcznego wykonywania tego procesu. Szybkość automatycznego działania jest również znacznie większa niż w przypadku ręcznego przenoszenia. Wypełnienie całej płytki 96 próbkami może zająć ludziom do godziny, podczas gdy robot może wykonać zadanie w ciągu dziesięciu minut. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu. Całe rozwiązanie jest kontrolowane przez naszą platformę Sysmac, a sterownik NX1 stale aktualizuje bazę danych o kodach kreskowych próbek za pośrednictwem OPC-UA.

Opracowywanie nowego systemu przetwarzania rozpoczęło się w grudniu 2020 r. i zakończyło w maju 2021. Dyrektor generalny firmy GriPS Automation Guido Grimberg potwierdza, że pierwsza w pełni zautomatyzowana maszyna PT600 jest obecnie używana w laboratorium i wszystko działa doskonale.


- Współpracujemy z firmą OMRON od 25 lat i wspólnie opracowaliśmy wiele integracji systemów, w związku z tym był to dla nas naturalny wybów przy pracach zmierzających do zautomatyzowania badań - dodaje Guido Grimberg. - Firma OMRON oferuje bardzo szeroką gamę produktów, które wspierały nas w opracowywaniu finalnego rozwiązania - od wyświetlaczy po roboty, czytniki kodów kreskowych, technologie napędów, systemy sterowania itp. Gdy jedna firma może dostarczyć kompletne, inteligentne rozwiązanie, nasza praca jest dużo prostsza.

 


- Przemysł 4.0 jest obecnie bardzo ważnym tematem - uzupełnia Guido Grimberg. - Nasz projekt wiązał się z takimi kwestiami jak pandemia, identyfikowalność oraz gromadzenie i analizowanie wiarygodnych danych. To wszystko ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego zaangażowaliśmy się w rozwój modelu PT600.


Źródło: OMRON
Redaktor: MRR

Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Automaticon 2020 odwołany Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, organizatorzy targów...
Kolejne Mistrzostwa Polski Programistów PLC Już 14 marca 2020 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się finał trze...
Przemysłowy robot kartezjański XYZ ze sterowaniem CNC Przemysłowy robot kartezjański XYZ ze sterowaniem CNC firmy Demero prezentowany po raz pie...
Polski przemysł w erze cyfryzacji W Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie 4 czerwca odbyła się konferencja INNOWACJE 4.0...
Roboty pomiarowe - rodzaje i cechy Dzięki robotom pomiarowym można dokładnie i jednocześnie szybko wyznaczyć wymiary maszyn ...
FANUC buduje centrum B+R w Niemczech Firma Fanuc, japoński producent robotów przemysłowych, sterowników CNC i ob...
Partnerzy