SHOWROOM4FACTORY - Smart&Easy Production Showroom 4.0
W dniu 15.12.2020r. we Wrocławiu odbędzie się prezentacja aplikacji robotycznych w Showroomie firmy ProCobot. Inżynierowie w 2020r. wykonali ponad 60 studium wykonalności połączonych z testami aplikacji, które miały za zadanie wykazać możliwości robotyzacji w zakładach produkcyjnych.
Sprawdzenie koncepcji przed jej realizacją przyspieszają zarówno wdrożenie, jak i zwrot z inwestycji w robotyzację. Dobrze przygotowany Proof of Concept pozwala jednocześnie wyeliminować potencjalne błędy już na pierwszym etapie koncepcji.
ProCobot to wiodący dystrybutor robotów współpracujących Universal Robots oraz robotów mobilnych MIR w Polsce. Firma współpracuje z pionierami i najbardziej renomowanymi światowymi dostawcami z obszaru nowoczesnych technologii robotyzacji. Idea Showroomu 4.0, powstała na bazie doświadczeń z przemysłu, pracy razem z klientem, doradztwie oraz różnorodności przypadków, które trzeba dostosować pod konkretne aplikacje w zakładach produkcyjnych. Przedsiębiorstwa zwłaszcza te z segmentu MŚP – potrzebują rozwiązań niestandardowych, niekatalogowych – a sprawdzonych, przetestowanych, gotowych do pracy w zakładzie produkcyjnym.
Nowy showroom jest przestrzenią spotkań oraz wymiany doświadczeń na temat nowych technologii i rozwiązań. Technologii, która stanowi podstawę nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego - mówi Robert Gałązka, dyrektor techniczny ProCobot. |
W showroomie firmy ProCobot będzie można zobaczyć innowacyjne rozwiązania z zakresu robotów współpracujących, autonomicznych robotów mobilnych, systemów sterowania oraz zbierania danych połączonych w demonstracyjną linię produkcyjną.
Wiem, że wielu przedsiębiorców chce zobaczyć, jak może wyglądać zmiana w procesie produkcyjnym związana z robotyzacją jeszcze przed jej wdrożeniem. Wielokrotnie słyszałem od klientów pytanie: jak taka aplikacja zrobotyzowana sprawdzi się w moim zakładzie oraz jakie korzyści przeniesie? Łącząc bogate wyposażenie techniczne showroomu oraz nasze know how techniczne możemy przygotować oraz przetestować koncepcję rozwiązania, dając tym samym odpowiedź na powyższe pytanie – dodaje Robert Gałązka. |
Korzystając ze sprawdzonych rozwiązań i produktów wiodących marek takich jak: Universal Robots, Mobile Industrial Robots, Robotiq, OnRobot, Siemens już 15 grudnia w Showroomie odbędzie się pokaz demonstracyjnej linii produkcyjnej złożonej z pięciu modułowych stacji. Każda ze stacji wyposażona jest w robota współpracującego Universal Robots oraz posiada unikalne komponenty ze świata automatyki. Całość aplikacji dopełnia transport wewnątrzzakładowy realizowany przez autonomicznego robota MiR, który dowozi półprodukty oraz gotowe wyroby do poszczególnych stacji. Nad całością systemu sterowania czuwa sterownik PLC firmy Siemens oraz moduł IoT2050 pełniący funkcję koncentratora danych dla rozwiązania chmurowego MindSphere.
Co można zobaczyć?
W pierwszej stacji robot UR3 pobiera półprodukty ze specjalnej matrycy za pomocą chwytaka marki OnRobot, a następnie znakuje je oraz odkłada do stanowiska montażowego.
Następną częścią jest stacja druga, gdzie zamodelowano proces obsługi maszyny CNC. Cobot wyposażony jest w podwójny chwytak Robotiq Hand-E, co zwiększa efektywność jego pracy. Maszyna CNC wymienia z robotem sygnały cyfrowe.
W trzeciej stacji ma miejsce proces montażu komponentów z wcześniej dostarczonych półproduktów. Gotowe elementy przekazywane są do kolejnego etapu procesu.
Ostatnia stacja posiada system wizyjny, który dokonuje inspekcji zmontowanych na wcześniejszej stacji komponentów. Robot osadzony na tej stacji wyposażony jest w chwytak pneumatyczny Robotiq E-pick i układa gotowe komponenty na palecie.
Łańcuch dostaw pomiędzy stacjami jest wspierany przez autonomicznego robota mobilnego ze stałą nadbudową, która przewiduje miejsce na komponenty oraz półprodukty montażowe. Robot MiR dojeżdża do poszczególnych stacji i informuje system zarządzający całą linią o gotowości przyjazdu.
W 2019 polskie firmy nabyły 2 642 roboty przemysłowe i jest to stabilny wynik r/r według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki. W efekcie nasz kraj jest 14. rynkiem, jeśli chodzi o sprzedaż w 2019. W ubiegłym roku w Polsce nowe roboty były najczęściej instalowane w segmencie motoryzacyjnym, branży tworzyw sztucznych, przemyśle metalowym, elektronicznym, a także produkcji żywności i napojów. Wykonują szczególnie takie zadania, jak przenoszenie materiałów, obsługa maszyn, czy spawanie i zgrzewanie. Najbliższe lata to wzrost robotyzacji polskich zakładów w dynamicznym tempie.
Showroom ProCobot we Wrocławiu
Showroom 4.0 w siedzibie ProCobot to miejsce, w którym przeprowadzane testy dają odpowiedź na to, czy dana technologia w oparciu o roboty współpracujące oraz mobilne, w danej konfiguracji na konkretnych przykładzie klienta przyniesie oczekiwane rezultaty, a przede wszystkim zwrot z inwestycji.
Dział techniczny w firmie ProCobot to zespół doświadczonych inżynierów ukierunkowanych na wsparcie klientów przy robotyzacji ich zakładów produkcyjnych. Wieloletnie doświadczenie, uruchomione aplikacje, testy, serwisy, naprawy, doradztwo pozwala dostarczać klientom profesjonalne usługi na najwyższym poziomie.
Showroom znajduje się na ul. Kwiatkowskiego 4 we Wrocławiu.
Źródło: Procobot
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?