Cobot Yaskawa na stacji paletyzującej
Cobot na stacji paletyzującej - czyli robot współpracujący Yaskawa paletyzuje towary o wadze do 20 kg.
Yaskawa Polska we współpracy z Biurem Inżynierskim IEC wdrożyła pierwszą stację do paletyzacji w Polsce wyposażoną w robota współpracującego o udźwigu do 20 kg. Jednostka o imponującym zasięgu 1700 mm jest wyposażona w zestaw czujników siły i momentu, które umożliwiają jej pracę ramię w ramię z człowiekiem bez konieczności stosowania dodatkowych wygrodzeń.
Paletyzacja w przemyśle spożywczym niesie ze sobą specyficzne wyzwania: środki automatyzacji stosowane w tej branży muszą być nie tylko wydajne i łatwe w programowaniu, ale także przystosowane do kontaktu z żywnością. W praktyce oznacza to konieczność zastąpienia konwencjonalnych środków smarnych smarami spożywczymi, a także zapewnienia wysokiej szczelności całego systemu – zarówno w kontakcie z wodą (mycie), jak i zanieczyszczeniami.
Roboty współpracujące z serii HC (Human Collaborative) firmy Yaskawa spełniające te wymogi: stopień ochrony IP67, opływowa konstrukcja, przewody prowadzone wewnątrz ramienia i wykonanie „food grade” sprawiają, że idealnie sprawdzą się one m.in. w aplikacjach typu Pick & Place oraz paletyzacji w przemyśle spożywczym. Najnowszy model HC20DT IP67 ma jeszcze jedną zaletę: może przenosić ładunki o wadze do 20 kg, co czyni go jednym z najmocniejszych cobotów na świecie.
Pierwsza w skali świata
– Właśnie takiego rozwiązania potrzebowaliśmy. Od lat rozglądaliśmy się po rynku w poszukiwaniu cobota o udźwigu przekraczającym 10–12 kg, który będzie jednocześnie tani i łatwy w programowaniu. Gdy więc w 2019 r. otrzymaliśmy informację, że Yaskawa wprowadza na rynek robota współpracującego zdolnego przenieść ładunek o wadze do 20 kg, od razu rozpoczęliśmy prace nad wdrożeniem go w naszej stacji paletyzacji ProPak 1.5 – wyjaśnia Sławomir Janosz, Prezes Biura Inżynierskiego IEC Sp. z o.o. |
Tak powstała zautomatyzowana stacja do paletyzowania towarów dla jednego z globalnych koncernów spożywczych – pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie tego typu aplikacji wyposażona w robota współpracującego o tak imponującym udźwigu.
Ramię w ramię z człowiekiem
– Tym, co wyróżnia HC20DT IP67, są nie tylko niespotykane parametry techniczne, ale także rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, które w połączeniu z trzema skanerami bezpieczeństwa zintegrowanymi ze stacją paletyzacji umożliwiają mu bezpieczną współpracę z człowiekiem bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń – wyjaśnia Radosław Sobieralski, Inżynier Sprzedaży Działu Robotyki w firmie Yaskawa Polska. |
Każdy z sześciu przegubów cobota został wyposażony w czujnik siły i momentu, który gwarantuje automatyczne zatrzymanie w przypadku kontaktu z człowiekiem. Zaś zaokrąglone, pozbawione punktów zacisku krawędzie zgodne z normami bezpieczeństwa kategorii 3 i Performance Level D minimalizują ryzyko przypadkowego zakleszczenia dłoni czy palców operatora.
ZOBACZ FILM Z WDROŻENIA
Intuicyjne programowanie
Podstawowym zadaniem HC20DT IP67 jest tu pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie. Aby zmaksymalizować precyzję operacji, w procesie tym wykorzystano typu mata ssąca umożliwiający transport opakowań o różnych wymiarach. Chwytak świetnie radzi sobie także z przenoszeniem papierowych arkuszy służących do oddzielenia poszczególnych warstw na palecie.
– W stacji ProPak 1.5 możemy w prosty sposób zdefiniować ułożenie pudełek na palecie, już zaprogramowane ułożenie kopiować między lewą a prawą paletą, a nawet przenosić je między stacjami ProPak – tłumaczy Sławomir Janosz. |
Dzięki bezpośredniemu sprzężeniu sterownika robota i stacji paletyzacji oraz zaawansowanym algorytmom matematycznym systemu sterowania obsługa aplikacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Ruchy robota można w prosty sposób zaprogramować przy użyciu intuicyjnego HMI wykonanego przez firmę Biuro Inżynierskie IEC lub przy użyciu programatora Smart Pendant firmy Yaskawa, lub funkcji „Hand Guiding”, czyli przez prowadzenie jego ramienia z punktu do punktu.
Elastyczność na miarę Przemysłu 4.0
Udźwig i zasięg HC20DT IP67 sprawiają, że świetnie sprawdzi się on we wszelkich aplikacjach typu Pick & Place i paletyzacji, ale nie tylko: dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa i intuicyjnemu programowaniu może być on z powodzeniem wykorzystywany także w szeregu innych zastosowań.
– Wieloletnia partnerska współpraca, zaangażowanie, oraz doskonały warsztat techniczny pozwoliły nam na stworzenie aplikacji, która dostosowana jest do dużej zmienności produktowej. A jest to jeden z głównych wymogów stawiany przez klientów końcowych w obecnych czasach – podsumowuje Radosław Sobieralski. |
Źródło: Yaskawa Polska
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?