Szukaj w działach:

Cobot Yaskawa na stacji paletyzującej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Cobot na stacji paletyzującej - czyli robot współpracujący Yaskawa paletyzuje towary o wadze do 20 kg.


Yaskawa Polska we współpracy z Biurem Inżynierskim IEC wdrożyła pierwszą stację do paletyzacji w Polsce wyposażoną w robota współpracującego o udźwigu do 20 kg. Jednostka o imponującym zasięgu 1700 mm jest wyposażona w zestaw czujników siły i momentu, które umożliwiają jej pracę ramię w ramię z człowiekiem bez konieczności stosowania dodatkowych wygrodzeń.

Paletyzacja w przemyśle spożywczym niesie ze sobą specyficzne wyzwania: środki automatyzacji stosowane w tej branży muszą być nie tylko wydajne i łatwe w programowaniu, ale także przystosowane do kontaktu z żywnością. W praktyce oznacza to konieczność zastąpienia konwencjonalnych środków smarnych smarami spożywczymi, a także zapewnienia wysokiej szczelności całego systemu – zarówno w kontakcie z wodą (mycie), jak i zanieczyszczeniami.

Roboty współpracujące z serii HC (Human Collaborative) firmy Yaskawa spełniające te wymogi: stopień ochrony IP67, opływowa konstrukcja, przewody prowadzone wewnątrz ramienia i wykonanie „food grade” sprawiają, że idealnie sprawdzą się one m.in. w aplikacjach typu Pick & Place oraz paletyzacji w przemyśle spożywczym. Najnowszy model HC20DT IP67 ma jeszcze jedną zaletę: może przenosić ładunki o wadze do 20 kg, co czyni go jednym z najmocniejszych cobotów na świecie.

yaskawa/robot_paletyzujacy_propak_hc20_1_yaskawa


Pierwsza w skali świata


– Właśnie takiego rozwiązania potrzebowaliśmy. Od lat rozglądaliśmy się po rynku w poszukiwaniu cobota o udźwigu przekraczającym 10–12 kg, który będzie jednocześnie tani i łatwy w programowaniu. Gdy więc w 2019 r. otrzymaliśmy informację, że Yaskawa wprowadza na rynek robota współpracującego zdolnego przenieść ładunek o wadze do 20 kg, od razu rozpoczęliśmy prace nad wdrożeniem go w naszej stacji paletyzacji ProPak 1.5 – wyjaśnia Sławomir Janosz, Prezes Biura Inżynierskiego IEC Sp. z o.o.


Tak powstała zautomatyzowana stacja do paletyzowania towarów dla jednego z globalnych koncernów spożywczych – pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie tego typu aplikacji wyposażona w robota współpracującego o tak imponującym udźwigu.


Ramię w ramię z człowiekiem


– Tym, co wyróżnia HC20DT IP67, są nie tylko niespotykane parametry techniczne, ale także rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, które w połączeniu z trzema skanerami bezpieczeństwa zintegrowanymi ze stacją paletyzacji umożliwiają mu bezpieczną współpracę z człowiekiem bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń – wyjaśnia Radosław Sobieralski, Inżynier Sprzedaży Działu Robotyki w firmie Yaskawa Polska.


Każdy z sześciu przegubów cobota został wyposażony w czujnik siły i momentu, który gwarantuje automatyczne zatrzymanie w przypadku kontaktu z człowiekiem. Zaś zaokrąglone, pozbawione punktów zacisku krawędzie zgodne z normami bezpieczeństwa kategorii 3 i Performance Level D minimalizują ryzyko przypadkowego zakleszczenia dłoni czy palców operatora.

ZOBACZ FILM Z WDROŻENIA  


Intuicyjne programowanie

Podstawowym zadaniem HC20DT IP67 jest tu pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie. Aby zmaksymalizować precyzję operacji, w procesie tym wykorzystano typu mata ssąca umożliwiający transport opakowań o różnych wymiarach. Chwytak świetnie radzi sobie także z przenoszeniem papierowych arkuszy służących do oddzielenia poszczególnych warstw na palecie.


– W stacji ProPak 1.5 możemy w prosty sposób zdefiniować ułożenie pudełek na palecie, już zaprogramowane ułożenie kopiować między lewą a prawą paletą, a nawet przenosić je między stacjami ProPak – tłumaczy Sławomir Janosz.


Dzięki bezpośredniemu sprzężeniu sterownika robota i stacji paletyzacji oraz zaawansowanym algorytmom matematycznym systemu sterowania obsługa aplikacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Ruchy robota można w prosty sposób zaprogramować przy użyciu intuicyjnego HMI wykonanego przez firmę Biuro Inżynierskie IEC lub przy użyciu programatora Smart Pendant firmy Yaskawa, lub funkcji „Hand Guiding”, czyli przez prowadzenie jego ramienia z punktu do punktu.

yaskawa/robot_paletyzujacy_propak_hc20_8_yaskawa


Elastyczność na miarę Przemysłu 4.0

Udźwig i zasięg HC20DT IP67 sprawiają, że świetnie sprawdzi się on we wszelkich aplikacjach typu Pick & Place i paletyzacji, ale nie tylko: dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa i intuicyjnemu programowaniu może być on z powodzeniem wykorzystywany także w szeregu innych zastosowań.


– Wieloletnia partnerska współpraca, zaangażowanie, oraz doskonały warsztat techniczny pozwoliły nam na stworzenie aplikacji, która dostosowana jest do dużej zmienności produktowej. A jest to jeden z głównych wymogów stawiany przez klientów końcowych w obecnych czasach – podsumowuje Radosław Sobieralski.Źródło: Yaskawa Polska

YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Duńska 11
54-427 Wrocław
+48 71 792 86 70
POWIĄZANE
Zalety robotów paletyzujących Praca robotów paletyzujących polega w uproszczeniu na przekładaniu i układaniu kar...
Najmłodszy członek rodziny YuMi Po sukcesie YuMi®, pierwszego na świecie dwuramiennego robota przemysłowego w pełni w...
Eksperci o automatyzacji i robotyzacji na Warsaw Industry Week 2022 Za nami szósta edycja Warsaw Industry Week, targów innowacyjnych rozwiązań ...
Zrobotyzowana cela gratująca i wykonująca fazowanie Flexmill Gratowanie i fazowanie zębatek kół przekładni za pomocą ściernic w sposób m...
Laboratorium Robotyki na Politechnice Rzeszowskiej Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli zostało utworzone Laboratorium Ro...
Nowy prezes Universal Robots Teradyne, Inc. (NASDAQ:TER) ogłosiła dziś, że Kim Povlsen został powołany na stanowisko p...
Partnerzy